Savez izviđača Hrvatske, Hrvatske šume i Hrvatska gorska služba spašavanja, kao glavni organizatori kampanje Boranka, u suradnji s Gradom Splitom, Splitskim skautskim zborom i Ravnateljstvom civilne zaštite, održali su ove subotena Mosoru 33. po redu akciju pošumljavanja požarišta Dalmacije, popularnu Boranku.
Mladost i veselje, ali i volonterski rad, obilježili su i ovu akciju Boranke u kojoj je sudjelovalo čak 350 volontera, većinom srednjoškolaca, studenata i izviđača, ali i drugih građana koji su se pridružili inicijativi. Tako su ovu prekrasnu subotu korisno iskoristili i požarišta na Mosoru pošumljavali učenici i nastavnici 2., 3. i 5. splitske gimnazije, Prirodoslovne škole Split, Škole za dizajn, grafiku i održivu gradnju iz Splita, Nadbiskupijske klasične gimnazije iz Splita, studenti i profesori Kineziološkog fakulteta u Splitu te Visoke škole Aspira iz Splita, volonteri Leo kluba Spalatum, volonteri programa Erasmus +, volonteri inicijative 72 sata bez kompromisa te planinari iz Planinarskog kluba Split. Domaćini ove akcije bili su izviđači iz Skautskog kluba „Split“ i Odreda izviđača pomoraca „Brodosplit“, a akciji su se pridružili i djelatnici Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite iz Splita kao i drugi građani.
Iako kopanje rupa za sadnice na obroncima Mosora nije nimalo lak zadatak, sve sadnice koje su pripremile Hrvatske šume za ovu akciju, uspješno su posađene. Pritom su rupe kopali oni stariji, dok su mlađi dodavali sadnice i zatrpavali ih zemljom. Volonteri su ovoga puta na raspolaganju za sadnju imali sadnice hrasta medunca, čempresa te crnog i primorskog bora.
„Sadi se mješovito, isključivo autohtone vrste i sve prema uputama struke. Radujemo se svakoj posađenoj sadnici i sjemenu, ali uspjeh sadnje, osim naše dobre volje, uvelike ovisi i o prirodnim i vremenskim uvjetima. Kako su temperature još uvijek visoke, a padaline izuzetno rijetke, organiziramo i akcije zalijevanja sadnica kako bi lakše preživjele sušna razdoblja. Prema povratnim informacijama stručnjaka Hrvatskih šuma, zalijevanje posađenih sadnica značajno povećava njihovo preživljavanje, omogućavajući preživljavanje u prosjeku više od 70% posađenih sadnica.“ – izjavio je Dan Špicer, glavni koordinator kampanje Boranka.
S ovom, 33. akcijom Boranke, broj do sada uključenih volontera, koji su osobno sudjelovali u akcijama pošumljavanja, popeo se na više od 9,500 ljudi. Od početka kampanje Boranka, koja je krenula 2018. godine, do danas je na požarištima Dalmacije posađeno više do 100,000 stabala u sadnicama, sjemenu i žiru. Time je Boranka postala najveća volonterska akcija pošumljavanja požarišta u čitavoj Europi.