Lučka uprava Splitsko-dalmatinske županije u ljeto 2022. godine preuzela je vezove na Zapadnoj obali u Splitu, a sve kako bi se okončalo bezakonje koje je vladalo od listopada 2021. godine.
Podsjetimo, tog listopada je Državni inspektorat donio odluku da se gradskoj firmi Splitska obala zabrani pružanje turističkih usluga u nautičkom turizmu odnosno zabrani naplata jahtama za korištenje vezova na Zapadnoj obali, a koje je Splitska obala naplaćivala (korištenje bitvi) na temelju zaključka iz 2014. godine koje je potpisao Ivo Baldasar kao tadašnji splitski gradonačelnik.
Suma sumarum, osam godina se radilo nezakonito.
Vlada Republike Hrvatske na današnjoj je sjednici donijela Odluku o davanju suglasnosti na Odluku Županijske skupštine Splitsko-dalmatinske županije o dopuni Odluke o osnivanju Lučke uprave Splitsko-dalmatinske županije.
Županijska skupština, sukladno odredbama Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama, utvrđuje lučko područje za sve luke otvorene za javni promet županijskog i lokalnog značaja na svom području, u skladu s prostornim planovima i uz suglasnost Vlade Republike Hrvatske.
Predmetnom Odlukom Vlada daje suglasnost na Odluku Županijske skupštine Splitsko-dalmatinske županije (od 8. lipnja 2022. godine) kojom se utvrđuje obuhvat lučkog područja nove luke otvorene za javni promet lokalnog značaja – luke Split - Zapadna obala, a kojom će upravljati Lučka uprava Splitsko-dalmatinske županije.
Površina lučkog područja nove luke iznosi 49.289 m2 (kopneni dio 1.425,76 m2 i morski dio 47.863,24 m2), a predviđeni broj vezova iznosi cca 40 vezova.
Na ovaj način uvodi se red na atraktivnom području koje se u stvarnosti koristilo kao lučko područje, a bilo je izvan lučkog sustava.
Donošenje odluke nema financijski učinak.
Jahtaši se privežu, 'obilježe' svoj teritorij, a šetači negoduju?
I nakon nereda i bezakonja koje je vladalo, Lučka uprava SDŽ preuzela je ovaj atraktivni dio splitske šetnice za privez jahti i 'stavila' ga u legalnu funkciju.
Međutim, problemi koji se sada događaju, a građani negoduju, su na dnevnoj bazi, a tiču se samog priveza jahti odnosno prostora koji jahtaši mogu koristiti na dijelu Zapadne obale kada privežu svoj brod.
Kako nam se žale čitatelji, a i sami smo nekada svjedočili istome, dobar dio šetnice zauzmu crvenim tepisima, ograđenom ulazu s konopcima, stolicama,… i razno raznim barijerama kojima ograđuju ulazak na svoju jahtu, a samim time prolaznicima onemogućavaju slobodnu šetnju Zapadnom.
"Korisnici luke ne bi smjeli koristiti ogradu i slične barijere"
U periodu od 1. svibnja ove godine do 31. kolovoza, Lučka uprava odnosno luka Zapadna obala bilježi 978 uplova dok su u istom razdoblju prošle godine zabilježili 742 uplova. To je povećanje od preko 200 uplova u istom razdoblju što je ipak značajan pokazatelj rasta broja uplova.
Na naš upit Lučkoj upravi SDŽ 'koliko površine nakon sidrenja jahte smiju zauzeti na samoj Zapadnoj obali (šetnici) odgovaraju:
„U lučkom području pod upravljanjem Lučke uprave Splitsko-dalmatinske županije nalazi se 2 metra obale koju korisnici luke koriste za ukrcaj i iskrcaj s plovila te na tom području ne bi smjeli koristiti ogradu i slične barijere kojima se na bilo kakav način ograničava nesmetan prolaz šetnicom“.
Problem je i smeće koje jahtaši bacaju gdje god stignu?
Zanimalo nas je i kako rješavaju problem bacanja/odvoza smeća s brodova jer kako doznajemo iz više izvora, smeće s jahti, u vrećicama, bacaju iza 'Baste' i po koševima na Zapadnoj obali koji nisu predviđeni za otpad s brodova.
„Na području Zapadne obale ranije su postojali kontejneri u koje su korisnici Zapadne obale odlagali otpad, a za koje je Lučka uprava Splitsko-dalmatinske županije plaćala uslugu odvoza. Međutim, tvrtka Čistoća je u međuvremenu te kontejnere uklonila.
Od tada, na dnevnoj bazi, a po potrebi i više puta dnevno, kontaktiramo tvrtku Čistoća te naručujemo uslugu odvoza otpada kako bismo osigurali čistoću i urednost našeg lučkog područja“, ističu iz Lučke uprave SDŽ.