Kako u Europi, tako i u Hrvatskoj - smanjuju se subvencije za struju i plin. Što to točno znači za džepove građana, u Vladi još ne govore.
"Vodit će računa o najugroženijim skupinama. Zato ćemo u konzultacijama koje se trenutno vode na razini resora izaći dovoljno rano", uvjerava premijer Plenković.
Mjere za pomoć u krizi traju već dvije i pol godine. U ožujku je donesen šesti paket, vrijedan 503 milijuna eura. Trajat će do kraja idućeg mjeseca. Koliki će računi biti nakon toga nije poznato.
"Što se tiče cijena električne energije i plina, sukladno svim pozitivnim propisima, procedurama, HERA će vrlo brzo, kroz nekih tjedan dana izaći s metodologijom izračuna", najavio je Ante Šušnjar, ministar gospodarstva.
Kada se čuju riječi smanjenje subvencije, to je uvijek loša vijest za građane, kaže sindikalist Sever. Ali još uvijek se ne može ići ciljano na one najsiromašnije.
"Radi toga što nama još uvijek nisu svi oni registri koji bi trebali biti u funkciji, registri kućanstava, još nisu u funkciji. Međutim, Vlada ovdje nije radi Europske komisije, nije radi Europe, nego je zbog građana", objašnjava za Niovu TV Krešimir Sever.
Neki bi potezom trebali biti zadovoljni, smatraju u udruzi Glas poduzetnika.
"Tržište uistinu mora postaojati za sve, a ne naprimjer da jedna grana industrija pati, da bi svi drugi preživjeli. Vi na neki način smanjujete konkurentnost svojih firmi zbog toga što se poduzetnik počinje uljenivati", smatra Boris Podobnik, član udruge Glas poduzetnika.
Odluka se vrlo vjerojatno neće previše odraziti na cijene, smatraju u Energetskom institutu Hrvoje Požar. Ali bila je očekivana jer se Europa odriče ugljena, plina, nafte.
"Nema nikakvog smisla da se subvencionira na neki način potrošnja energije kad su naši ciljevi suprotni. Puno je bolje taj novac usmjeriti u poticanje obnovljivih izvora energije", rekao je Dražen Jakšić, ravnatelj Energetskog instituta Hrvoje Požar.
Dobar ili loš potez, ono što sve zanima je hoće li u idućim mjesecima zbog računa za struju i plin građanima pasti mrak na oči?