U Republici Hrvatskoj priznato je točno 877 diploma sa šest privatnih bosanskohercegovačkih sveučilišta trenutno pod istragom Tužiteljstva BiH zbog sumnje da su izdavali lažne diplome, doznaje Telegram. Riječ je o podacima Agencije za znanost i visoko obrazovanje (AZVO), koja je provodila postupak priznavanja inozemnih visokoškolskih kvalifikacija, odnosno diploma.
U razdoblju od 18 godina, preciziraju na upit, imali su 980 zahtjeva za priznavanje diploma sa šest bosanskohercegovačkih sveučilišta sada pod istragom, no pozitivno su riješili njih 877. Podsjetimo, prije nekoliko dana u policijskoj akciji Klaster uhićeno je desetak osoba na području Bosne i Hercegovine, osumnjičenih da su bili organizirani u kriminalnu grupu koja je omogućavala nezakonito stjecanje fakultetskih i srednjoškolskih diploma.
Prema navodima portala Inforadar.ba, koji je otkrio detalje istrage, istražuje se šest privatnih visokih učilišta. Riječ je o, navodi Inforadar a prenosi N1 BiH, Nezavisnom univerzitetu Banjaluka (NUBL), Univerzitetu za poslovne studije (UPS) Banjaluka, Europskom univerzitetu u Brčkom, Univerzitetu u Travniku, Internacionalnom univerzitetu Travnik te Visokoj školi za primijenjene i pravne nauke Prometej iz Banjaluke.
Diplome priznate za pristup tržištu rada
Iz Agencije za znanost i visoko obrazovanje objašnjavaju kako su u periodu od prosinca 2004. do 25. lipnja 2022. provodili postupak priznavanja inozemnih visokoškolskih kvalifikacija sukladno tada važećem Zakonu o priznavanju inozemnih obrazovnih kvalifikacija. U tom je periodu, od sveukupnog broja priznatih diploma stečenih u inozemstvu (28.239), njih 14.468 stečeno na različitim visokim učilištima u BiH.
Među njima je, kako smo doznali, 877 sa šest privatnih sveučilišta koja su sada pod istragom bosanskohercegovačkih vlasti zbog sumnje na prodaju diploma. Pritom su 103 zahtjeva pojedinaca za priznavanje njihovih diploma s navedenih sveučilišta rezultirala odbijenicom. Na naš upit, iz AZVO-a ističu kako su prilikom priznavanja ovih diploma vršili procjenu njihove vjerodostojnosti. Ove su diplome priznate u svrhu pristupa hrvatskom tržištu rada. Zasad nema informacija je li ijedna od tih diploma stečena na nezakonit način, a nejasno je i s kojim su argumentima odbijena 103 zahtjeva.
I hrvatski profesori ocjenjivali ova sveučilišta
Zanimljivi su i podaci o akreditaciji, odnosno vrednovanju kvalitete visokih učilišta obuhvaćenih istragom zbog prodaje diploma. Riječ je o postupku ocjene kvalitete sveučilišta koji rezultira dopuštenjem (ili uskratom) daljnjega rada. Prema javno dostupnim podacima Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvalitete BiH koje smo proučili, dva od šest sveučilišta obuhvaćenih istragom u posljednjem su ciklusu vrednovali – među ostalima – profesori iz Hrvatske.
Tako je, kao međunarodni stručnjak, u procesu vrednovanja kvalitete Europskog univerziteta u Brčko distriktu, sudjelovao profesor emeritus Sveučilišta u Rijeci Branko Rafajac. Komisija u čijem je radu sudjelovao, u izvješću iz siječnja 2022. navodi kako sveučilište znatno ili potpuno zadovoljava sve ispitane kriterije kvalitete.
Više pročitajte ovdje.