Omiška Dinara (katkad i samo: Dinara) niska je planina koja pripada primorskom dalmatinskom lancu dinarskih planina, administrativno položena u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Proteže se uz obalu mora, istočno od Omiša. Omiška Dinara je prirodni nastavak Poljičke planine u jugoistočnom smjeru i spoj prema Biokovu. Poljička planina i Omiška Dinara tvorile su u geološkoj povijesti zajednički planinski greben od ušća Žrnovnice do prijevoja Dubci, koji je razdvojen probojem rijeke Cetine prema Jadranskom moru.
Omiška Dinara je dugačka oko 15 km. Sa zapadne i sjeverne strane omeđuje je rijeka Cetina, a s južne morska obala. Podno nje se s južne strane nalaze naselja Ravnice, Brzet, Borak, Nemira, Stanići, Čelina i Lokva Rogoznica. Istočni su obronci opožareni više puta, a najveću su štetu pretrpjeli 2003. godine, piše portal Dinarskogorje.
Omiljeno je penjalište brojnim planinarima. Najviši vrh je Kula (ili Imber), koja se nalazi iznad naselja Stanići i visok je 863 m (izvor Hrvatski planinarski savez, dok se u Wikipediji navodi 864 m; i na kamenu na vrhu upisano je 864 m). Najjednostavniji je uspon na vrh iz sela Borka iznad Omiša. S vrha se pruža pogled na otoke Brač i Hvar, dolinu Cetine i Poljica te na planine Mosor i Biokovo.
Na udaljenosti od oko 1 sat vremena strmog pješačkog uspona od Borka nalazi se manja zaravan s izvorom zvanim Voda na Rašeljku. Ovdje je u maloj polušpilji bila podignuta planinarska kuća Imber, koja je izgorjela u požaru. Nakon požara omiški su planinari podignuli novu drvenu baraku na zaravni pokraj izvora.
Na sjeverozapadnom obronku Omiške Dinare, na strmoj stijeni iznad Omiša nalazi se tvrđava Fortica.
Prilazi
Omiš – Fortica – Borak – Rašeljka – Imber (Kula) 1:45 h
Podašpilje – Rašeljka – Imber 2:30 h
Najjednostavniji je uspon iz sela Borka iznad Omiša. U Omišu prilazna cesta za Borak počinje kod vatrogasnog doma kao odvojak s magistrale, tj. iz ulice Fošal, u ulicu Vangrad. Ulica dalje nosi naziv Put Borka, a prohodna je samo za osobna vozila jer je strma, uska i zavojita. Do Borka se može stići i planinarskom markacijom iz Omiša, ali se taj put rijetko koristi. S kraja ceste u Borku krševita staza vodi desnim rubom šume ujednačeno strmim usponom 1 h do zaravni s izvorom zvanim Voda na Rašeljku. Tu je u blizini, u maloj polušpilji, bila podignuta planinarska kuća Imber, ali je izgorjela u požaru. Nakon požara omiški su planinari kao zamjenu za to sklonište podigli drvenu baraku na zaravni pokraj izvora. Put se dalje lijevo od skloništa i od izvora počinje uspinjati strmije kroz stijenu i postupno izlazi na sve otvoreniji teren. Kada dosegne hrbat, markacija vodi dalje s kamena na kamen do vrha. Put iz Podašpilja je također zanimljiv, ali je duži i teži. Pri posjetu Omiškoj Dinari vrijedi posjetiti i impresivnu tvrđavu Forticu osovljenu na stijeni iznad Omiša.