U Splitsko-dalmatinskoj županiji registrirano je čak 79 jama i špilja koje su pretrpane smećem, od lešina i lijekova, do granata iz Drugog svjetskog rata. Što je najopasnije, sav taj otpad završava u vodi koju svakodnevno pijemo. Usprkos višestrukim upozorenjima, nadležne institucije nisu poduzele nikakve konkretne korake kako bi riješile ovaj ozbiljan problem.
"Zdravlje građana i očuvanje prirode već dugo su pod prijetnjom, no županijski čelnici – župan, dva zamjenika, 47 vijećnika i 567 zaposlenika – očito nisu prepoznali hitnost situacije. Umjesto da se posvete rješavanju gorućih pitanja zaštite okoliša i zdravlja, čini se da su zauzeti "igrama prijestolja" i međusobnim obračunima", navode iz PopraviGrad.
Na ovom problemu posljednjih godina neprestano upozoravaju stručnjaci i organizacije, a PopraviGrad poziva župana Blaženka Bobana da konačno preuzme odgovornost i odgovori na nekoliko ključnih pitanja:
-
Ako ste bili svjesni ovog problema, što ste poduzeli kako biste ga riješili?
-
Ako niste bili svjesni, što uopće radite na toj poziciji?
Još 28. kolovoza 2021. godine, Slobodna Dalmacija objavila je alarmantan članak pod naslovom "Potrovat će nas! Pogledajte krške jame i špilje u okolici Splita, zatrpane su smećem…". No, ni taj poziv na akciju nije bio dovoljan da se poduzmu konkretne mjere. PopraviGrad je, stoga, razgovarao s udrugama i iskusnim speleolozima, koji su jednoglasni u svom mišljenju: zagađenje jama i špilja dosegnulo je alarmantne razmjere. Ako ovo nije hitan problem, onda se teško može prepoznati što to jest.
"Na prvoj sjednici županijske skupštine, PopraviGrad će inzistirati na hitnoj sanaciji situacije, koja mora obuhvatiti izradu akcijskog plana za rješavanje ovog problema. Plan uključuje:
-
Točno određivanje područja koja zahtijevaju sanaciju.
-
Procjenu vrste otpada u svakoj jami i špilji.
-
Sigurnosne preporuke vezane uz rizike pri čišćenju speleoloških objekata.
-
Plan za zbrinjavanje uklonjenog otpada.
-
Precizan troškovnik potrebnih radova.
-
Trajnu zaštitu speleoloških objekata od daljnjeg zagađenja.
Najvažniji korak bit će traženje osiguravanja proračunskih sredstava jer ovaj problem nije samo "projekt", već prioritet koji utječe na zdravlje ljudi, čistoću vode i očuvanje okoliša.
PopraviGrad neće šutjeti. Ovaj problem mora biti riješen, a odgovorni moraju snositi posljedice svojih nečinjenja", zaključuju iz PopraviGrad.