Roditelji djece iz Supetra su očajni jer već nekoliko tjedna u Supetru, kako tvrde, nema pedijatra. Kažu da liječnik opće prakse ne želi pregledavati bolesnu djecu već ih se šalje u Split. Pisali su odgovornima mailove, ali kažu da odgovora - nema. O svemu su obavijestili i gradonačelnicu Supetra Ivanu Marković. I ona je šokirana činjenicom da nema pedijatra, ali i time da joj nitko od nadležnih iz Doma zdravlja tu informaciju nije javio. Situacija je izazvala val nezadovoljstva, a je prošli tjedan javno reagirala tražeći od nadležnih institucija hitno rješavanje ovog problema.
"Medicinska skrb je osnova"
Uputila je otvoreno pismo odgovornima ističući nezadovoljstvo radom pedijatrije i činjenicom da nadležne institucije nisu obavijestile lokalnu vlast o ozbiljnosti situacije. U svom apelu navodi kako je zdravstvena skrb osnovno pravo svih građana, osobito djece.
"Šokirana i razočarana obraćam vam se u ime svih zabrinutih roditelja grada Supetra i cijelog otoka Brača. Medicinska skrb je osnova koju su zaslužili svi, a osobito naša djeca. Situacija u kojoj pedijatrija praktički ne funkcionira je poražavajuća i neprihvatljiva", navodi gradonačelnica. Dodala je kako rad Odjela pedijatrije ovisi gotovo isključivo o jednoj medicinskoj sestri koja požrtvovno obavlja svoj posao, dok je pedijatar stalno odsutan.
Roditelji su se požalili na to da su zbog nemogućnosti pregleda djece u Supetru prisiljeni putovati u Split, što je dodatno opterećenje za njih i njihovu djecu. Kako upozorava gradonačelnica Marković, problem je posebno izražen tijekom zime, kada djeca češće obolijevaju zbog boravka u kolektivima poput vrtića i škola.
"Telefoni ne prestaju zvoniti. Roditelji su očajni jer ne znaju hoće li njihovo dijete dobiti odgovarajuću skrb ako se razboli. Ovo nije teret koji bi trebali nositi sami", naglašava gradonačelnica. U svom apelu pozvala je nadležne institucije da se hitno očituju o problemu i pronađu rješenje. U svom pismu jasno istaknula potrebu za hitnim djelovanjem.
"Djeca otoka Brača trebaju liječnika odmah, ne sutra, ne za mjesec dana! Tražimo zadovoljenje osnovnog prava na dostupnu zdravstvenu skrb. Ovo nije nemoguće niti neizvedivo", ističe Marković. Dodala je kako je stanje u zdravstvu na otoku sramotno te da je neprihvatljivo da se u današnje vrijeme suočavamo s ovakvim problemima.
Nadalje, zatražila hitno očitovanje od Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije o trenutnom stanju pedijatrije te o tome kome se roditelji mogu obratiti za pomoć. Pitanja koja su postavljena uključuju i dugoročna rješenja, poput pronalaska dodatnog liječničkog kadra koji bi mogao raditi na Braču. "Ne možemo više ignorirati ovaj problem. Tražimo konkretne odgovore i akcije", izjavila je prošli tjedan gradonačelnica.
"Opetovano apeliramo i na Vas"
No s novim tjednom pristigli su i novi problemi. Gradonačelnica nam je otkrila da je dobila dopis iz Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije, a potpisnik dokumenta je ravnatelj. Naime, ravnatelj Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije, prim. Marko Rađa, dr. med. spec., u odgovoru na dopis lokalne vlasti naglašava da je situacija rezultat više objektivnih okolnosti. "Na predmetnu činjenicu Dom zdravlja nažalost ne može utjecati kao ni na razloge njegovog bolovanja koje može biti uzrokovano nizom objektivnih i/ili subjektivnih okolnosti", stoji u dopisu ravnatelja.
Ističe se da u ovom trenutku ne postoje raspoloživi doktori specijalisti pedijatrije koji bi mogli preuzeti rad u ordinaciji u Supetru, unatoč otvorenim natječajima. "Specijalizacija pedijatrije kao i samih doktora bez specijalizacije nema jer se nitko ne javlja na natječaje koji su kontinuirano otvoreni za rad u Supetru", navodi Rađa, ukazujući na širi problem nedostatka liječničkog kadra.
Kako bi se premostio ovaj izazov, Dom zdravlja je privremeno osigurao rješenje putem liječnika obiteljske medicine koji će preuzeti skrb o djeci. "Međutim, idući tjedan će se pacijenti upućivati ovom tjednu u druge ordinacije Doma zdravlja", dodaje ravnatelj. Ravnatelj također apelira na lokalnu zajednicu i vlasti da aktivno doprinesu rješavanju ovog problema. "Ovim putem opetovano apeliramo i na Vas, ukazujući da nije dovoljno samo slati pisma negodovanja zbog gore naznačene situacije, već kao odgovorna lokalna vlast u zajednici i Vi morate na bilo koji mogući način afirmativno utjecati te poduzeti konkretne mjere", ističe.
Jedan od prijedloga je pružanje dodatne podrške kako bi liječnici i medicinske sestre bili motivirani za dugoročno zaposlenje na otoku. "Potrebno je otvoriti jasan i nedvosmislen dijalog u zajedničkom rješavanju ovog problema," naglasio je ravnatelj Rađa.
"Još uvijek imamo ugovor o sufinanciranju plaće pedijatr"
Ovaj odgovor, očekivano, nije oduševio gradonačelnicu Marković. Naprotiv, dopis ravnatelja Rađe je zgrozio i šokirao.
Gradonačelnica Marković izjavila je da je dobila "nevjerojatan" odgovor iz Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije, koji ju je, kako kaže, šokirao.
"Nevjerojatno je da se na ovako olaki način prebacuje odgovornost na nekog drugog koji uopće za to nije zadužen", izjavila je Marković. Prema njezinim riječima, Dom zdravlja nije pružio jasne informacije o trenutnom stanju pedijatrije u Supetru, niti je lokalna vlast bila pravovremeno obaviještena o problemima s kadrom.
"Da bih mogla nešto poduzeti, morala sam prvo biti informirana. Uopće nismo obaviješteni o stanju u Domu zdravlja u Supetru", dodala je. Marković je podsjetila da Grad Supetar već ima ugovor o sufinanciranju plaće pedijatru koji bi trebao raditi u Supetru, što znači da pedijatar na otoku ostvaruje znatno veće prihode od uobičajenih. Međutim, pitanje je koristi li se taj dodatak uopće. "Još uvijek imamo ugovor o sufinanciranju plaće pedijatra. No mi uopće ne znamo što je s tim dodatkom i nemamo informaciju isplaćuje li se on pedijatru koji radi u Supetru", istaknula je. Ova nejasnoća dodatno otežava situaciju jer nije poznato je li problem privlačenja liječnika doista u financijskim uvjetima ili u organizaciji sustava.
Marković je naglasila da rješavanje problema zapošljavanja liječnika, uključujući pedijatre, nije u nadležnosti grada, već Ministarstva zdravstva i Splitsko-dalmatinske županije. "Već sam 50 puta rekla da je na nadležnom ministarstvu i Splitsko-dalmatinskoj županiji zadatak osmisliti program koji će privući doktore iz drugih sredina", rekla je.
Prema njenim riječima postoji zemljište koje bi se moglo iskoristiti za potrebe zdravstvene infrastrukture, ali bez podrške viših institucija takve inicijative ne mogu biti realizirane. "Postoji zemljište za potrebe zdravstvene infrastrukture. Tu je sada šuma. Mogu li tu nešto osmisliti, napraviti... Ja tu ne mogu ništa napraviti. To nije moja nadležnost, a oni sve prebacuju na mene", istaknula je gradonačelnica.
Gradonačelnica je frustrirana činjenicom da nadležne institucije prebacuju odgovornost na lokalnu vlast, umjesto da poduzmu konkretne korake u rješavanju problema. "Nisam ja kriva što nema doktora. To nije moja nadležnost. Neka nadležno Ministarstvo i Splitsko-dalmatinska županija osmisle program kako će privući pedijatre u Supetar", zaključila je Ivana Marković.