"Prije nego što se pandemija pojavila u ožujku prošle godine, zarađivao sam pristojan novac od oko 4000 dolara mjesečno kao videoproducent. No, kako se pandemija pojačala, zarada se brzo smanjila na 700 dolara", započinje svoju priču Steve Tsentserensky, 35-godišnji Amerikanac koji već neko vrijeme živi u Hrvatskoj.
Nakon što je nekoliko mjeseci živio kod sestre, stigla je vijest koja ga je oduševila - Hrvatska od 1. 1. 2021. nudi jednogodišnju dozvolu boravka digitalnim nomadima koji žive izvan EU, prenosi Index.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
"Već sam bio u Hrvatskoj i bio sam potpuno zadivljen zemljom pa sam se odlučio prijaviti. Naknada za obradu prijave iznosila je 100 dolara, a da bih se kvalificirao, morao sam imati mjesečni prihod od najmanje 2750 dolara. Tako sam tijekom sljedećih mjeseci užurbano gradio stalni tok prihoda. Do prosinca sam ponovno zaradio oko 4000 dolara. Bio sam i opsesivni štediša i rijetko sam trošio svoju zaradu. Tako sam se sa 76.000 dolara koje sam imao na štednom računu osjećao financijski dovoljno sigurnim za život u inozemstvu", opisao je Steve za CNBC.
Osim potvrde o prihodima, morao je priložiti i dokaz o međunarodnom zdravstvenom osiguranju, nabaviti provjeru FBI-a i navesti adresu na kojoj namjerava odsjesti.
"Troškovi života mnogo niži"
Steve trenutno živi u Splitu.
"Troškovi života mnogo su niži u usporedbi s većinom velikih američkih gradova. Prosječna najamnina za jednosobni stan u Jersey Cityju, na primjer, je 2.779 dolara (ne uključujući režije). Živim sam u stanu od 60 četvornih metara koji sam pronašao putem Facebook grupe za iseljenike u Hrvatskoj. Iznajmljujem izravno od vlasnika za 540 dolara (uključujući režije) mjesečno", objasnio je.
U prosjeku u Hrvatskoj, kaže, potroši 47 dolara (300 kuna) dnevno.
Podijelio je i svoju listu troškova od lipnja 2021. godine koja izgleda ovako:
Najam i režije: 540 dolara
Zdravstveno osiguranje: 65 dolara
Hrana (namirnice, ručak i piće): 608 dolara
Pretplate: 14 dolara
Telefon: 12 dolara
Rekreativno putovanje: 185 dolara
Ukupno: 1424 dolara
Kako mu izgleda dan?
"Čim mi se alarm oglasi u 6:30 ujutro, skuham tursku kavu i doručkujem - obično jaja, povrće, sir i prepečeni kruh. Zatim krećem u svoje projekte. Radnim danima pokušavam odraditi oko osam sati. Budući da je većina mojih klijenata sa sjedištem u SAD-u, zakazujem radne pozive prema tamošnjem vremenu. Ako mi se jede ručak (od 10 do 14 dolara, uključujući napojnicu), nekoliko je mjesta na pješačkoj udaljenosti. Volim odlaske u pekaru na ukusan burek koje se obično puni mesom ili sirom (2 do 3 dolara)", ispričao je Steve.
"Lijepa večera na obali uključuje mnoga jela od plodova mora poput tunjevine, crnog rižota (od 18 do 30 dolara, uključujući piće i napojnicu). Prilično sam društvena osoba, a u Splitu sam upoznao puno sjajnih ljudi - i domaćih i drugih stranaca. Vikendima mogu provesti sate s prijateljima uz espresso kavu od 2 dolara. Od svog apartmana udaljen sam tri minute hoda do slavne Dioklecijanove palače. Također sam šest minuta udaljen od Rive, prepune kafića, barova, restorana i trgovina", opisuje.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Osim Splita, dosad je posjetio Zagreb, Zadar, Rijeku, Hvar, Brač i Zaton, javlja Index.
"Tempo života u Hrvatskoj dramatično je drugačiji nego u New Jerseyju. Kad to iskombinirate s pristupačnošću, ljubaznim ljudima, zabavnim aktivnostima i niskim stopama kriminala, nema se na što žaliti. Jedan od nedostataka rada i života u inozemstvu je taj što sam daleko od obitelji i prijatelja, pa se nadam da ću se kad-tad vratiti kući", zaključuje i dodaje da će Hrvatska "uvijek biti u njegovu srcu".
"Kad mi istekne nomadska viza ovdje, planiram istražiti Gruziju i Portugal", kaže.