Manipulacija u političkom diskursu ogleda se ponajviše u vlastitoj pozitivnoj reprezentaciji, odnosno u negativnoj reprezentaciji drugih. To je nešto što u svojoj komunikaciji prakticiraju gotovo svi politički akteri, a čemu se i gradonačelnik Puljak vrlo brzo prilagodio.
Štoviše, na današnjoj press konferenciji u Banovini opetovano je koristio specifične ključne riječi, kao i niz stilskih figura poput metafora, hiperbola ili eufemizama i to s posebnim naglaskom na vlastita pozitivna, odnosno negativna djela drugih.
Vješto koristi krizne situacije
'Mi smo red, oni su nered. Mi smo budućnost, oni su prošlost. Dogradonačelnik nije ukrao, nije lagao, niti je koga prevario ...' To je samo dio primjera iz kojih je razvidna svrhovita primjena diskurzivnih tehnika s ciljem postavljanja medijske i javne agende.
Današnji govor još je jedna potvrda da Puljak ima dobro razrađen scenarij te da vješto koristi kriznu situaciju u kojoj se našao zbog svog zamjenika, a sve kako bi situaciju pokušao preokrenuti u svoju korist. Zato, njegova ostavka, iako politički neuobičajena za hrvatske prilike, nije trebala nikoga posebno iznenaditi.
Koga šalje HDZ?
Oporbi koja nove izbore priziva od početka mandata u posljednji tren pridružio se i dio projektnih partnera. HDZ kao najveća snaga u splitskom Gradskom vijeću sada dobiva drugu priliku za okršaj s Puljkom. Iako je teško očekivati da će ponovljeni izbori na birališta privući istovjetan broj birača, ne treba zaboraviti da su lokalni izbori neposredni i time izuzetno personalizirani.
Stoga bi okršaj dvaju kvalitetnih i u javnosti dobro poznatih kandidata mogao izazvati povećan interes građana. Ako HDZ ne želi da Puljak nove izbore pretvori u svojevrstan referendum, mora ponuditi nešto novo. Puljak je 'done deal, a koga će u borbu za novi gradonačelnički mandat poslati HDZ, ostaje za vidjeti.