Cijeli Split, ali i Hrvatska u šoku su nakon objave vijesti o zdravstvenom stanju gradonačelnika Splita, Andre Krstulovića Opare. Želje za brzim oporavkom gradonačelniku stižu sa svih strana; iz redova vlastite stranke, iz redova opozicijskih stranaka, građana...
Gradonačelnikovi zamjenici, Jelena Hrgović i Nino Vela, danas su se javnosti obratili na izvanrednoj konferenciji za novinare u zgradi Banovine.
- Zbog vijesti koje ste primili jutros, da će gradonačelnik kratko vrijeme biti odsutan iz Grada Splita, mi ćemo kao zamjenici preuzeti njegove obaveze. Svi resori su i ranije bili podijeljeni, a zadnja dva dana radimo kako smo i započeli ranije - kazala je dogradonačelnica.
[fb_pe url="https://www.facebook.com/dalmacijadanas/videos/405306966557245/" bottom="30"]
U međuvremenu je gradonačelnik odlučio opunomoćiti Jelenu Hrgović za preuzimanje poslova iz njegove nadležnosti.
Time se aktivirao članak 43. Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi koji glasi:
"Općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana u slučaju duže odsutnosti ili drugih razloga spriječenosti u obavljanju svoje dužnosti, zamjenjuje zamjenik u skladu sa statutom."
"Gradonačelnik se u svakom trenu može vratiti na svoju funkciju"
Za komentar pravnog aspekta primjene članka 43. spomenutog članka upitali smo prof. dr. sc. Marka Klarića sa splitskog Pravnog fakulteta.
- Zakon ne definira detalje, jednostavno jer se to ne mora definirati. Ako je gradonačelnik iz bilo kojeg razloga fizički onemogućen i to se vidi da je onemogućen obnašati svoju dužnost, logična je stvar da ga zamjenjuje prvi s liste do njega. U ovom slučaju stvar je posebno logična jer je sam gradonačelnik osobno ovlastio gospođu Jelenu Hrgović kao svoju zamjenicu da preuzme obveze dok se on ne oporavi.
Naravno, on ostaje gradonačelnik i uvijek se može, ukoliko mu zdravstvene i druge prilike dopuštaju, vratiti na funkciju. Uostalom, klasičan primjer slične situacije koja je postojala bila je situacija s Milanom Bandićem, ali iz sasvim drugih razloga. Naime, kad je njemu bio određen pritvor prvo je ovlastio jednu, kasnije drugu zamjenicu da obnašaju dužnosti dok je on bio onemogućen u tome. Tu je stvar čista i jasna, dok god gradonačelniku traje mandat i dok god ne postoje pretpostavke da bi taj mandat mogao prestati, a takve pretpostavke ne postoje jer je to jasno regulirano samim Zakonom o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, do tada će trajati ovakvo stanje. On je samo gradonačelnik koji privremeno ne obnaša svoju dužnost.
Upitali smo definira li Statut grada Splita išta izvan okvira spomenutog Zakona...
- Osobno nisam gledao posljednju varijantu grada Splita. Statut može razraditi ovu odredbu, ali se on mora kretati u granicama zadanim Zakonom. Ne može Statut nešto propisati van toga što je predviđeno samim Zakonom, osim što je mogao eventualno razraditi opću klauzulu koja je postavljena. Samo se taj segment može razraditi, a van toga odredbe su jasne! Ovdje je situacija posebno nesporna zbog činjenice da je sam gradonačelnik dao pisanu punomoć, pa je time bilo kakva dvojba uklonjena.
"Ministar Kuščević odbio argumentaciju splitskog gradonačelnika"
Na kraju smo profesora Klarića upitali je li u Splitu od hrvatske samostalnosti zabilježen slučaj primjene članka 43. spomenutog Zakona.
- Nije se mogla ni dogoditi primjena tog članka jer smo imali nekoliko različitih modela izbora gradonačelnika. Neposredno izabrane gradonačelnike imamo od 2009. godine. Prvi neposredno izabrani splitski gradonačelnik je gospodin Željko Kerum. Prije njega je gradonačelnike birala većina u Gradskom vijeću i u osnovi su bili relativno lako smjenjivi. To znači da su obnašali dužnost gradonačelnika dok god je imao podršku većine u Gradskom vijeću. Znači, u onom trenutku, kada bi Gradsko vijeće odlučilo suprotno, gradonačelnici su bili smijenjeni. Također, njihova pozicija je bila dosta jednostavnija jer su imali Gradsko poglavarstvo. Sadašnji gradonačelnik Andro Krstulović Opara također se bio zalagao da se jedan takav institut povrati i da se uvede Gradsko/Općinsko/Županijsko poglavarstvo, ali aktualni ministar, gospodin Kuščević, nije prihvatio njegovu argumentaciju - pojasnio nam je profesor Klarić.