Situacija i budućnost Žnjanskog platoa ponovno je u fokusu interesa splitske javnosti. Splitski gradonačelnik Andro Krstulović Opara oformio je Stručnu radnu skupinu za Žnjan koja se posljednji put sastala prije dva dana. Skupinu čine predstavnici nadležnog Ministarstva, inspektorata, Županije i Grada.
Na posljednjem sastanku donesen je zaključak kako će se definirani plan aktivnosti predstaviti gradskim vijećnicima na sljedećoj sjednici Gradskog vijeća sa cijelim nizom odluka koje je potrebno donijeti radi uređivanja nesređenog prostora žnjanskog platoa. Građevinska inspekcija je izvijestila o tijeku te izvršenju odluke o uklanjanju nelegalnih objekata na Žnjanu.
[interaction id="59d5d7322d94910001ce8f42"]
Žnjanski ugostitelji nisu zadovoljni najavljenim uklanjanjem ugostiteljskih objekata, mada ne bježe od činjenice da se zakon nije poštivao. Misle da mogu sjesti i dogovoriti s Gradom Splitom i da Ministarstvo ne mora "rezati" odluku. Ističu da ponuđeno rješenje nije najkvalitetnije rješenje. Ipak, naglašavaju da će, budu li prisiljeni, sami ukloniti objekte.
Dio ugostitelja za sadašnje stanje izravno je prozvao bivšeg splitskog gradonačelnika Ivu Baldasara, njegovog tadašnjeg zamjenika Gorana Kovačevića koji je vodio Vijeće za koncesije, njegovog tadašnjeg savjetnika Davora Marasovića i sada već bivšeg pročelnika za komunalu Špira Cokarića.
Andro Krstulović Opara jutros je gostovao u eteru Radio Splita.
- Ne želim bagere na Žnjanu, ne želim novinare s nove TV koji izvještavaju o dramatičnim događajima - uvodno je kazao gradonačelnik
- Rad, red, zakonitost i urednost su moji motivi kojih ću se držati cijeli mandat. Stvar je vrlo jednostavna, zakonitost na Žnjanskom platou nije nastupila. Imamo plato koji je trebao biti najbolji turistički resurs grada, on to nije. On treba postati ponos grada Splita.
Gradonačelnik je upitan zašto se sada ide na uklanjanje, ako ne postoji plan prema kojem će se urediti...
- Po pitanju plana, nisan ništa ja zamislio nego je zakon jasan. Na pomorskom dobru se ne može imati građevina. Kako Opatija, Dugi Rat, Nica mogu imati ugostiteljske objekte otvorenog tipa? Može se. Zašto se uklanja? Ne jer to želi Andro, nego jer je rješenja izdala građevinska inspekcija. Sada se uklanja po županiji cijeli niz objekata. Zakon se možda nekome ne sviđa, ali se mora poštovati.
Ugostitelji su već svi dobili rješenja o uklanjanju. Očekujem da ćemo do kraja mjeseca na Gradskom vijeću imati kompletan plan aktivnosti do ljeta 2019. godine, do kada želimo imati red na Žnjanu. Za sljedeću godinu predviđano privremeno rješenje, kao na svim drugim plažama u Dalmaciji. To su privremeni moduli u kojima će se događati ugostiteljske djelatnosti. Detalje će odrediti arhitektonski studiji. Potrebno je prije sveta da ugostitelji plate svoja dugovanja za 2015. i 2016. godinu, a onda ćemo zainteresiranim stranama module ponuditi za sljedeću godinu. Nakon toga kreće konačno sređivanje kompletnog stanja, a to znači i uređivanje sportsko-rekreativne zone, uređenje parkova, infrastrukturne objekte i sl. Žnjan nisu samo kafići i velika prašina na kojega se parkiraju auta - zaključio je splitski gradonačelnik.