Hrvatska kuna, simbol monetarne samostalnosti Republike Hrvatske, bila je službena valuta zemlje od 30. svibnja 1994. do 31. prosinca 2022. Tijekom tih gotovo trideset godina, kuna je postala više od platežnog sredstva – postala je simbol stabilnosti i povijesne povezanosti s bogatom hrvatskom kulturnom i ekonomskom prošlošću.
Naziv "kuna" vuče korijene iz srednjeg vijeka, kada su se kunine kože koristile kao sredstvo razmjene i plaćanja carina u slavonskim i primorskim regijama Hrvatske. Prvo spominjanje krznenog novca zabilježeno je 1018. godine u creskom gradu Osoru. Ova tradicija postupno je evoluirala u kovani novac nazvan banovac, koji je od 13. do 14. stoljeća služio kao stabilna valuta u Slavoniji.
Simbol kune, utkan u grboslovlje Hrvatske, ostao je važan motiv kroz stoljeća. I danas, slavonska kuna krasi grb Republike Hrvatske, podsjećajući na povijesni značaj ove životinje u hrvatskoj kulturi.
Kuna tijekom povijesti
Valuta pod nazivom kuna prvi se put službeno pojavila tijekom Drugog svjetskog rata, kada je Nezavisna Država Hrvatska (NDH) uvela kunu kao službenu valutu. Iako je tadašnja kuna bila obilježena hiperinflacijom i gospodarskom krizom, njeno ime ostalo je u kolektivnoj svijesti. Nakon pada NDH, Hrvatska je postala dio SFR Jugoslavije, a jugoslavenski dinar postao je službena valuta sve do osamostaljenja Hrvatske.
Tijekom raspada Jugoslavije i osamostaljenja Hrvatske, monetarna neovisnost postala je ključni prioritet. Nakon proglašenja neovisnosti, Hrvatska je uvela privremeni hrvatski dinar (HRD), koji je služio kao prijelazna valuta. Konačno, 30. svibnja 1994., na Dan državnosti, uvedena je hrvatska kuna, zamjenjujući dinar u omjeru 1000:1.
Ime "kuna" izazvalo je kontroverze zbog povijesnih asocijacija s NDH. Protivnici su upozoravali da bi povezivanje s ratnim razdobljem moglo naštetiti međunarodnom ugledu Hrvatske. Ipak, prevladala je odluka da se kuna, kao simbol povijesne tradicije, uvede kao nacionalna valuta.
Kuna je bila konvertibilna valuta, poznata po stabilnosti. Novčanice su tiskane u Njemačkoj i Austriji, dok su kovanice kovane u Hrvatskoj kovnici novca, osnovanoj 1993. godine. Kroz svoje postojanje, kuna je postala ne samo ekonomskim, već i kulturnim simbolom Hrvatske.
Zamjena eurom
Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju 2013., obveza uvođenja eura postala je neizbježna. Proces je kulminirao 1. siječnja 2023., kada je euro službeno zamijenio kunu. Dvojni optjecaj kuna i eura trajao je do 14. siječnja 2023., omogućujući građanima postupnu prilagodbu novoj valuti.
Pripreme za uvođenje eura uključivale su edukativne kampanje poput izložbe "Euro na kotačima", proizvodnju hrvatskih eurokovanica i dvojno iskazivanje cijena kako bi se zaštitili potrošači. Ipak, zamjena kune izazvala je podijeljene reakcije među građanima, a političke inicijative poput referendumske kampanje "Zaštitimo hrvatsku kunu" nisu uspjele spriječiti uvođenje eura.
Značaj kune u kolektivnom sjećanju
Iako je kuna službeno povučena iz optjecaja, njen značaj ostaje živ. Bila je svjedok turbulentnih vremena – od osamostaljenja do ulaska Hrvatske u europodručje. Povijest kune simbolizira hrvatsku težnju za neovisnošću, dok njen dizajn i simbolika čuvaju vezu s bogatom nacionalnom baštinom.
Kuna sada živi u sjećanjima, muzejskoj zbirci i srcima građana, kao podsjetnik na monetarnu suverenost koju je Hrvatska jednom imala. Uvođenje eura otvara novo poglavlje, ali priča o kuni ostat će trajno zapisana u povijesti Hrvatske.