Čelni čovjek splitskog MOST-a osvrnuo se na činjenicu da činjenicu da u Hrvatskoj, zbog lošeg imovinskog stanja, gotovo 10 posto stanovništva nema mogućnost grijati se u hladnijem dijelu godine. "Svaki čovjek zimi zaslužuje biti u toplom" - istaknuo je u svojoj posljednjoj Facebook objavi Ante Čikotić.
"U Zakonu o mikrosolarima predlažemo da se novac iz proračuna, umjesto u kratkoročna rješenja, usmjeri u ona dugoročna i održiva.
Borba protiv energetskog siromaštva ujedno je i borba za energetsku neovisnost i slobodu pojedinca i obitelji. Vaučeri za račune i drva za ogrjev koji se koriste kao političko sredstvo ovisnosti zamijenit će održivi sustav samoopskrbe putem sunca na krovovima kuća. U suverenoj Hrvatskoj, pored toliko dostupnih prirodnih resursa, možemo i moramo učiniti energiju dostupnu svima, bez energetskog siromaštva" - ističe u današnjoj objavi.
[fb_pe url="https://www.facebook.com/antecikoticmost/photos/a.345931499125396.1073741828.316940115357868/501944143524130/?type=3&theater" bottom="30"]
Prisjetimo se, tijekom prosinca Most nezavisnih lista predstavio je u Splitu svoj prijedlog Zakona o mikrosolarima.
– Osim rješavanja energetskog siromaštva za najpotrebitije, naš prijedlog ide u korak s izazovima održivog razvoja. Hrvatska posjeduje silne potencijale u obnovljivim izvorima energije, ponajprije u suncu. U dosadašnjoj energetskoj politici u Hrvatskoj, obnovljivi izvori energije, a posebno sunce, nisu nikada doživjeli ozbiljniju pažnju. I HDZ i SDP potpuno su zanemarili ovaj segment, to je sasvim jasno vidljivo po tome koliko Hrvatska zaostaje za EU zemljama, što je posebno žalosno s obzirom na to da našu mediteransku poziciju – kazao je tada u Splitu Božo Petrov.
Čiotić je pojasnio važnost borbe protiv energetskog siromaštva.
- Malo je poznato da Županije sufinanciraju ogrjev za ekonomski ugrožene korisnike. Nevelik iznos od prosječnih 950 kn po korisniku izgleda potpuno drugačije kad kažemo da taj oblik pomoći u Splitsko-dalmatinskoj županiji koristi 27.262 građana u iznosu od 28.175,920 kuna. Prema podacima Ministarstva demografije, obitelji, mladih i socijalne politike u 13 hrvatskih županija u 2016. godini naknadu za ugroženog kupca energenata dobilo je 68.077 korisnika što je ukupno 126.604.000 kuna. Taj novac dolazi od naknada koje financiraju drugi građani kroz solidarne naknade i postao je opterećenje kojem se ne vidi kraj. Predlažemo da se iskoriste obnovljivi izvori energije kod građana koji imaju uvjete da ih se kroz ulaganje u mikrosolare na krovovima izvede iz začaranog kruga naknada i pomoći te im se dugoročno osiguraju uvjeti izlaska iz energetskog siromaštva. – pojasnio je Čikotić.
- Predlažemo da se novac iz proračuna, umjesto u kratkoročna rješenja, usmjeri u ona dugoročna i održiva.
Borba protiv energetskog siromaštva ujedno je i borba za energetsku neovisnost i slobodu pojedinca i obitelji. Vaučeri za račune i drva za ogrjev koji se koriste kao političko sredstvo ovisnosti zamijenit će održivi sustav samoopskrbe putem sunca na krovovima kuća. U suverenoj Hrvatskoj, pored toliko dostupnih prirodnih resursa, možemo i moramo učiniti energiju dostupnu svima, bez energetskog siromaštva - kazao je Čikotić.