Početkom travnja u Sinju je održano prvenstvo Hrvatske u obaranju ruke za osobe s i bez invaliditeta, inače 14. prvenstvo Hrvatske od osnutka Saveza.
Radi se o jednom od najbrže rastućih sportova, na kojemu nastupi više stotina natjecatelja. U alkarskom gradu se održava već šestu godinu zaredom, a tako će ostati i u budućnosti. Sinjani su objeručke prihvatili ovo natjecanje, a jedan od razloga je sigurno njihov gorostas Josip Poleš, koji godinama bilježi vrhunske rezultate. No, unatoč galopirajućem rastu popularnosti, puno je nepoznanica koje se vežu uz ovaj specifičan sport.
"Možeš biti jak od sebe, ali ako nemaš tehnika, bit ćeš svladan"
Odlučili smo potražiti odgovore na brojna pitanja, a sugovornika smo pronašli u liku Solinjanina Ante Vrdoljaka, jednog od naših najboljih obarača ruku. On je član splitskog Armwrestling cluba Split. Na početku druženja smo ga upitali što je točno potrebno za bavljenje ovim sportom.
- Trebaš imati dobru genetiku. No, nije nužno uvjet. Najvažnije je da ga treniraš kao i bilo koji drugi sport. Ima svoju tehniku, plan pripreme i održavanje forme. Imamo sparinge jednom do dva puta tjedno. Možeš se i sam pripremati s utezima. To je trening snage. Stol je nama mjesto na kojem se sučeljavamo s protivnikom. Moraš imati i tehniku i snagu. Možeš biti jak od sebe, ali ako nemaš tehnika, bit ćeš svladan. Nama je dobra stvar što u klubu imamo pet-šest stolova i sve moguće utege - opisao nam je Vrdoljak.
Zadovoljan je statusom kojeg ima obaranje ruku na području Hrvatske.
- Danas je na prilično visokoj razini. Postoji Savez u Hrvatskoj i otvara se sve veći broj klubova u zemlji. Od Slavonije, Istre, Rijeke pa sve do Dalmacije. Na državnom prvenstvu se natječu i klubovi iz Bosne i Hercegovine. Ovaj sport sve više zanima mladost. Po meni bi samo trebali imati više turnira u Hrvatskoj. Imamo jedan svjetski kup, jedno međunarodno natjecanje u Križevcima, nastup u Širokom Brijegu i neke privatne turnire. Trebalo bi biti više klupskih turnira, dok u Europi i svijetu raste eksponencijalno. Poznati obarači imaju svoje kanale i prati ih puno ljudi - govori nam.
Rekao nam je par rečenica o klubovima u Dalmaciji.
- U Splitu postoji Armwrestling klub, čiji sam ja član. Izdvojio bih i sinjski klub South power od Josipa Poleša, državnog prvaka na obje ruke. Friško otvoren je klub u Kaštelima, čiji su članovi momci koji su kod nas trenirali. Imamo klub u Vrgorcu i Pločama. Ima zainteresirane mladosti. No, puno ih i odustane jer je ovo specifičan sport. Najčešće se dogodi da bole tetive zbog toga što se događaju mikropuknuća, a to one koji se krenu baviti obaranjem ruku odbije od ovog drevnog sporta - poručuje.
Spektakl u Sinju ide dalje
Jasan je po pitanju minimalne dobi za biti obarač ruku.
- Po mom mišljenju ne bi trebalo biti ispod 16 godina. Ipak se treba mladić razviti. Sve prije mi je neozbiljno za krenuti - iskreno će.
Mladi mogu puno toga dobiti krenuli se baviti obaranjem ruku.
- Jedno ugodno druženje i zanimljiv sport. Naravno, tu su turniri i natjecanja po Hrvatskoj, zabava i puno učenja. Koliko se čini jednostavan, stalno se nešto novo uči. Možete dobiti i stipendiju ako ste uspješni - kaže nam Ante.
Prvenstvo u Sinju je održano šesti put zaredom.
- Već je dogovoreno i iduće prvenstvo, koje će se također održati u Sinju. Prezadovoljni smo svi. Bude do 300 natjecatelja. Održava se u kino dvorani, koja je ogroman prostor. Sve se lijepo vidi, atmosfera je odlična, a i marketing je na visokoj razini. Uglavnom, preporučujem da dođete pogledati to natjecanje - poziva.
"Ovaj sport je zarazan"
Upitali smo ga čime se on može pohvaliti.
- U Križevcima na međunarodnom natjecanju sam osvojio treće mjesto u superteškoj kategoriji. Ove godine sam osvojio na desnu ruku broncu i to mi je prva medalja na državnom prvenstvu. Do nje je teško doći jer su tu najbolji sportaši obarači u Hrvatskoj - rekao nam je.
Ne dvoji za svoju budućnost.
- Želim ostati u ovom sportu. Doduše, dogodila mi se ozljeda lijeve ruke na tom prvenstvu, ali ništa strašno. Ovaj sport je zarazan. Uvijek netko novi dođe i želiš vidjeti novi stil obaranja. Jesu li tvoji prsti i šaka jače od njegove? Je li tvoje rame jače? Koja je tvoja granica snage? Vuče me ostati u ovom sportu - zaključio je Ante Vrdoljak.
Ako se želite okušati u obaranju ruku, javite se u prostorije kluba na splitskim Blatinama, na adresi Poljička cesta 31 ili na broj mobitela 091 546 9484.