Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić rekao je kako predsjednik Republike Zoran Milanović stvara problem ondje gdje ga nema, piše HRT.
- Nije ni u čemu problem osim u stavu predsjednika Milanovića. Volio bih da se suoči, ne samo s novinarskim pitanjima, nego i s nekim tko može zastupati stajališta i činjenica oko NSATU aktivnosti. Očigledno je da to nećemo dočekati jer se uglavnom oglašava preko Facebooka, tumačeći svoju istinu kakva on misli da je, rekao je.
Ministar je ustvrdio kako je to "potpuno pogrešno i nepotrebno".
- Hrvatska je članica NATO-a, NSATU misija koja će biti u Wiesbadenu, ako ovako ostane, bez nas, podrazumijeva slanje dvaju časnika za logističku potporu i koordinaciju, kazao je.
Govorimo, kako kaže, "o najnižoj razini NATO-ova operativnog djelovanja".
- Puno saborskih zastupnika i medija propituje u čijem interesu radi predsjednik države. Ovo je čisti interes onih koje mi ne bismo trebali podržavati. Radimo protiv interesa naših saveznika. Ogromna šteta se pravi Hrvatskoj i hrvatskom narodu, dodao je.
"Nije teško saznati tko je imao klasificirani dokument"
Govoreći o klasificiranim dokumentima, Anušić je naglasio kako nije teško saznati tko je taj dokument proslijedio zastupnicima.
- Postoji velik broj klasificiranih dokumenata, ne samo u NATO-u, nego i u MORH-u te drugim ministarstvima, koji se bave osjetljivim temama i podacima. Između ostalog, taj dokument je klasificiran u NATO-u. Ja sam za njega znao, ali ga nisam mogao komunicirati. Očigledno ga je netko imao, a nije teško saznati tko jer taj dokument ne može imati puno ljudi u Hrvatskoj, rekao je.
Ministar je kazao kako je taj dokument jučer počeo kružiti među zastupnicima SDP-a.
- Oporba je oko toga pokušala praviti misterij, a premijer Andrej Plenković zatražio je prekjučer da se deklasificira ta informacija. Dobili smo je jučer oko podneva i u trenutku kada je to Poslovnik dopustio, tu informaciju sam iznio, rekao je.
- To podrazumijeva da će dio pripadnika misije NSATU: vozači, skladištari, časnici i civili - nekoliko puta ili povremeno putovati iz Wiesbadena u Kijev, dodao je.
Anušić je ustvrdio kako je tom informacijom predsjednik mjesecima plašio hrvatski narod.
- Nijedan hrvatski vojnik neće prijeći granicu NATO saveza. To je nacionalno ograničenje koje smo mi sami donijeli. Punih 25 godina NATO ima svoje predstavništvo u Kijevu. NATO-ovi dužnosnici su u Ukrajini 25 godina, 1994. Ukrajina je pokrenula partnerstvo za mir, a 1999. godine NATO je došao tamo.
Poručio je kako se među ljude unosi nemir te podsjetio kako Hrvatska sudjeluje u još 12 misija diljem svijeta.
- Možda je to samo politička priča zbog izbora, nadam se da je zbog toga. Bojim se samo da to nije okretanje politike najviših dužnosnika RH prema nečemu što je kontra onoga za što smo se 1990-ih godina izborili, a to je Zapad.