Akcija za promjene, jedna od najmlađih političkih stranaka koja izlazi na predstojeće parlamentarne izbore i na čelu koje stoji aktualni Šibensko-kninski župan dr.sc. Marko Jelić, oštro je reagirala na najavu izmjena temeljnog zakona o školstvu.
Naime, prije nekoliko dana otkriveno je da Ministarstvo znanosti i obrazovanja ide u proceduru izmjene zakona čime bi se omogućilo novčano kažnjavanja za nastavnike. U nacrtu izmjena Zakona o odgoju i obrazovanju propisano je čak devet prekršajnih stavki zbog kojih bi se učitelje i nastavnike kažnjavalo iznosom od 200 do 500 eura.
Najviše pažnje izazvao je prijedlog o novčanom kažnjavanju učitelja i nastavnika zbog “krivog” ocjenjivanja. U zakonskim izmjenama propisano je kako radnici školskih ustanova za koje se utvrdi osobna odgovornost mogu biti financijski kažnjeni ako provode nastavu suprotno propisanom kurikulumu, koriste neodobrene udžbenike ili ne poduzmu mjere zaštite prava učenika na način da ne prijave kršenje tih prava nadležnim tijelima.
Iz AP-a kažu kako su zgroženi i šokirani idejom resornog ministarstva.
"Izmjena zakona koju najavljuje ministarstvo, najblaže rečeno, jest bizarna i pomalo zastrašujuća. Ideja da se kažnjavaju prosvjetari i to na najprizemniji način, dakle personaliziranim novčanim kaznama, podsjeća na neka totalitarna i represivna vremena u kojima nisu svi bili jednaki pred zakonom. Hrvatska ionako već ima potplaćene nastavnike koji zapravo niti nemaju adekvatan institucionalni okvir koji bi ih zaštitio kao osobe sa snažnim integritetom i značajem za zajednicu. Stoga su neprestano izloženi medijskim, političkim i roditeljskim pritiscima, a nerijetko i nasilju. Kao da to sve nije dovoljno pa ih sada treba dodatno zastrašivati kaznama", kažu iz AP-a.
Dodaju kako Hrvatska već ima zakone koji podrazumijevaju novčane kazne za škole kao pravne osobe u slučaju kršenja taksativno navedenih prekršaja.
"Mi ne tvrdimo da su prosvjetari nepogrešivi već smatramo nevjerojatnim da se unutar školskih ustanova pojedinačnim novčanim kaznama sankcioniraju zaposlenici tim više što zakonski okvir za navedene prekršaje već postoji, a koji podrazumijeva odgovornost pravnih osoba odnosno školskih ustanova. Ovo je izrazito diskriminatoran, opasan i duboko politiziran presedan koji ide u smjeru zastrašivanja i ušutkivanja inteligencije koju je potrebno sačuvati i stimulirati, a ne dodatno demotivirati i ugrožavati im stečena prava ali i ionako poljuljanu egzistenciju".
U AP-u smatraju kako nastavnici kao takvi apsolutno nisu meta na kojoj treba trenirati strogoću.
"Zanimljivo je kako država nema namjeru na isti način kažnjavati političke zaposlene i podobne službenike iz javne uprave i ministarstava u slučaju da prekorače svoje ovlasti, neprimjereno se ponašaju prema strankama, kasne na posao, koriste lažna bolovanja ili, recimo, ne ispunjavaju svoje propisane norme".
Dodatno kažu kako se ovime dodatno ugrožava autoritet prosvjetara zbog odredbe o "krivom ocjenjivanju".
"Zanima nas tko je taj vrhovni arbitar koji će odlučivati o tome što je ispravno, a što pogrešno ocjenjivanje? Je li to HDZ-ovo ministarstvo, lokalni načelnik ili roditelji? Koliko uopće u Hrvatskoj postoji prekršaja iz domene pogrešnog ocjenjivanja? Svima je jasno da su takvi slučajevi marginalni, ali da se ovom odredbom nastavnike želi dovesti u situaciju da popuste pritiscima kako ne bi bili kažnjeni ili ostali bez posla za koji su se mukotrpno obrazovali", zaključuju u stranci AP dodavši kako HDZ uporno želi maksimalno politizirati školstvo podsjećajući na inicijativu HDZ-ovih župana da osnivač školske ustanove ima većinu u školskom odboru, a što bi otvorilo mogućnost kadroviranja ravnatelja i ključnih osoba po političkom, a ne stručnom ključu.