Australska vlada u četvrtak je parlamentu predstavila nacrt zakona koji ima za cilj zabraniti društvene medije za djecu mlađu od 16 godina i predložila novčane kazne do 49,5 milijuna australskih dolara (32 milijuna dolara) za platforme društvenih medija za sustavne povrede, piše Reuters.
Australija planira isprobati sustav provjere dobi koji može uključivati biometriju ili državnu identifikaciju kako bi se provela dobna granica društvenih medija, neke od najstrožih kontrola koje je do sada nametnula neka zemlja.
Prijedlozi su najviša dobna granica koju je postavila bilo koja država i ne bi imali izuzeća za pristanak roditelja niti izuzeća za već postojeće račune.
"Ovo je značajna reforma. Znamo da će neka djeca pronaći zaobilazna rješenja, ali šaljemo poruku tvrtkama društvenih medija da počiste s tim", rekao je premijer Anthony Albanese u izjavi.
Francuska je prošle godine predložila zabranu društvenih medija za mlađe od 15 godina, no korisnici su mogli izbjeći zabranu uz pristanak roditelja. Sjedinjene Države već desetljećima zahtijevaju od tehnoloških kompanija da traže pristanak roditelja za pristup podacima djece mlađe od 13 godina.
"Za previše mladih Australaca društveni mediji mogu biti štetni. Gotovo dvije trećine Australaca u dobi od 14 do 17 godina gledalo je iznimno štetan sadržaj na internetu, uključujući zlouporabu droga, samoubojstvo ili samoozljeđivanje", rekla je ministrica komunikacija Michelle Rowland u parlamentu u četvrtak.
Zakon bi prisilio platforme društvenih medija, a ne roditelje ili mlade ljude, da poduzmu razumne korake kako bi osigurali zaštitu od provjere dobi.
Predloženi zakon sadržavat će snažne odredbe o privatnosti, uključujući zahtjev da platforme unište sve prikupljene podatke kako bi zaštitili osobne podatke korisnika, rekao je Rowland.
"Društveni mediji imaju društvenu odgovornost... zato radimo velike promjene kako bi platforme bile odgovorne za sigurnost korisnika", rekao je Rowland.