Kako provesti ljeto ispunjavajući želje jednoga dječaka, a postati sretan? Tim je riječima najavljena nova, dječja knjiga „Trešnja“ autorice Martine Majić, po struci dizajnerice interijera, od malih nogu zaljubljene u pisanje. Ljetna pustolovina „Splitskih bandita“ isprepletena snagom prijateljstva, suosjećanja i ljudske dobrote, vodi nas u svijet petorice dječaka iz splitske Omiške ulice. Ono što počinje kao jednostavan susret s dječakom u invalidskim kolicima, pretvara se u dirljivo putovanje koje, ne samo da nadahnjuje, već i potiče na pokretanje lavine dobrih djela. Od Modre špilje, preko Biokova, pa do Sinjske alke, knjiga ilustrira kako, kroz jedinstvo i nepokolebljivu odlučnost, likovi zajedno svladavaju prepreke, a sve kako bi dječaku s invaliditetom ispunili deset naizgled nemogućih želja. U tome im pomažu i stvarni ljudi, alpinist Stipe Božić, trener breakdancea Ante Ožić Pajić, voditeljica projekta pristupnog turizma Ives Cikatić i policajka Marica Vrdoljak, koji donedavno nisu znali da su pravi junaci jedne pustolovine.
Nakon splitske premijere kojoj su prisustvovali i stvarni likovi iz knjige, na zagrebačkom predstavljanju u bajkovitom ambijentu Rancha Kurilovec, uz autoricu su sudjelovali psihologinja Vesna Tudor Pavičić, voditeljica Ivana Ninčević Lesandrić, te Ante Gustin, Martinin dugogodišnji prijatelj kojem je prije deset godina obećala da će sudjelovati na promociji njene prve knjige.
Ideju za priču Martina je razvila prije 14 godina inspirirana odrastanju svojih sinova, Karla i Franka, na ulicama Splita, čija imena je vješto uplela i u priču.
„Odrasla sam u velikoj obitelji punoj žena i uvijek sam mislila da ću imati kćeri. Na kraju sam rodila dva sina te sam iz grižnje savjesti upravo njima, ali i prekrasnom Splitu u kojem živim već dugi niz godina, posvetila knjigu. Cilj mi je bio da priča bude edukativna, da čitatelje upozna s ljepotama Dalmacije, ali i raznim dalmatinskim manifestacijama koje idu daleko u našu povijest. „Trešnju“ sam odlučila napisati ne kao stručna osoba, već kao roditelj, koja će potaknuti čitatelja, bio on dijete ili odrasla osoba, i pokazati mu da je ljubav prekrasna osobina“, istaknula je autorica.
Psihologinja Vesna Tudor Pavičić ustvrdila je kako bi roman “Trešnja” trebao biti uvršten u osnovnoškolsku lektiru, dok je odraslima preporučila da uz čitanje pripreme rupčić zbog emocija koje knjiga uzrokuje. U svijetu punom izazova i prepreka, „Trešnja“ se javlja kao dirljiv podsjetnik da ustrajemo i nikada ne podcjenjujemo snagu prijateljstva te nas potiče da napravimo pozitivnu razliku u životima drugih, podsjećajući nas da nijedan čin dobre volje nije premalen.
Knjiga se može kupiti putem web shopa tiskare Redak te u knjižari Kartolina u Splitu, a za kraj Martina je najavila kako ne staje s pisanjem te je u planu knjiga, ovoga puta o djevojčici, namijenjena i djeci i njihovim roditeljima, baš kao što je i „Trešnja“.