Grad Splitu i partneri u sklopu 1. poziva Programa Interreg - Central Europe provode od lipnja 2016. EU projekt CitiEnGov “Cities for a Good Energy Governance“, a koji je odobren u travnju iste godine. Ukupni budžet projekta je 15.264.000,00 kuna, od čega su sredstva Grad Splita 1.523.000,00 kuna. Trajanje projekta je do svibnja 2019.
Postavljene 82 nove LED svjetiljke
Grad Split je jedan od deset partnera na projektu CitiEnGov u kojem je vodeći partner razvojna agencija SIPRO Ferrara iz Italije. Partneri su još gradovi Ludwigsburg iz Njemačke, Bydgoszcz i Grodzisk iz Poljske, te energetske agencije SINERGIS iz Italije, WEIZ iz Austrije, GOLEA i LEAG iz Slovenije, HBMO iz Mađarske.
Programski prioritet ovo projekta je stvaranje gradova i regija u srednjoj Europi s niskim emisijama ugljika u atmosferu i specifičnim ciljem izrade lokalnih strategija održive energetike. Za napomenuti je da je ova projektna ideja izabrana među 35 najboljih nakon dvije faze odobravanja i to, u prvoj između 640 projekata, a u drugoj u između 91 prijavljenog projekta.
Projekt CitiEnGov omogućio je tako Gradu Splitu postavljanje suvremene i energetski učinkovite, pametne javne rasvjete u Splitu i to u ulicama: Šetalište Petra Preradovića, Put Firula, Spinčićeva ulica i Šetalište Kalafata. Postavljene su ukupno 82 nove LED svjetiljke s ugrađenim upravljačkim modulom za daljinsko upravljanje svake svjetiljke zasebno. Modul komunicira putem GSM mreže sa računalnim sustavom koji je na raspolaganju djelatnicima gradske uprave zaduženima za javnu rasvjetu. Sustav je dostupan putem računala, tableta ili mobitela 24 sata dnevno. Također je omogućen prikaz stanja svjetiljki i geopozicije rasvjetnih mjesta. Sam sustav omogućuje centralizirano kontinuirano daljinsko upravljanje i regulaciju rasvjete, grupno i pojedinačno, s neograničenim brojem promjena tijekom noći, regulaciju jačine svjetlosti u rasponu 0% - 100%, ima dvosmjernu komunikaciju o stanju pojedine svjetiljke: informacije o potrošnji u odabranom periodu za jednu ili za skupinu svjetiljki i trenutnom statusu svake svjetiljke.
Nove svjetiljke će godišnje uštediti 60.000 kuna
Vrijednost ugrađene opreme i radova je ukupno 535.950,00 kuna s pdv-om, a od čega je 85% financirano sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj, 9% sredstvima Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije i 6% sredstvima Grada Splita. Procjenjuje se kako će godišnja ušteda ovim projektom za 82 svjetiljke iznositi oko 60.000,00 kuna. Također će doći do smanjenja CO₂ od 11,5 tona godišnje s obzirom na prethodno stanje što je i u ekološkom smislu jako bitno.
Ugrađene svjetiljke sukladne su Hrvatskim i Europskim normama za cestovnu rasvjetu i imaju zaštitu od atmosferskih utjecaja klase IP66. Također su sukladne i Zakonu o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja, a temperatura boje svjetla je 3000K. Ugovoreni izvođač radova (tvrtka Elos d.o.o.) je za isporučenu opremu dostavio garanciju u trajanju od 10 godina što dovodi također i do smanjenja troškova održavanja iste.
Ovaj projekt omogućuje Gradu Splitu korištenje energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije kao korak prema efikasnijem gospodarenju energetskim resursima kojima Split raspolaže, kao i ostvarivanju energetskih ušteda kroz mjere energetske učinkovitosti. Također je i novi element dodan u cjelokupnu sliku Splita kao pametnog grada – Smart city. Sredstvima projekta izrađeni su Akcijski plan energetske učinkovitosti za 2017.-2019. i tri Godišnja plana energetske učinkovitosti Grada Splita za 2017.,2018. i 2019.(u izradi) kao i provođenje edukacija za građane.