Voditelj područnog konzervatorskog odjela Split Ministarstva kulture dr.sc. Radoslav Bužančić zatražio je od investitora Jerka Šarića iz Podstrane i izvođača radova tvrtku Forego d.o.o. sa sjedištem u Mravincima da obustave radove strojnog iskopa i betoniranja bez posebnih uvjeta i prethodnog odobrenja nadležnog tijela uz prijetnju novčanom kaznom.
Radi se o lokalitetu uz Zmijin / Zmijski kamen, zaštićeno kulturno dobro upisanom u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske (Z-6817), uz prometnicu na Žminjači koja vodi od mora do Žrnovnice.
Inače u izdanom rješenju nedostaje bitna stavka o "povratu u prijašnje stanje u roku od 8 dana" uz niz drugih propusta.
Investitor se oglušio o rješenje i nastavio radove
Bez obzira na doneseno rješenje, uvjerili smo se da su se radovi danas nastavili i to pojačanim intenzitetom. Betoniran prilaz s ceste i cijelo područje tek centimetar udaljeno od zaštićenog kulturnog dobra. Radi se o značajnom zahvatu u prostoru koji seže sve do šetnice uz rijeku Žrnovnicu, a na gradilištu nema postavljene table, što zakonska obveza investitora sukladno odredbama Zakona o gradnji. Bit će zanimljivo vidjeti što o svemu kaže i Služba za zaštitu okoliša i vodopravna inspekcija.
Cijelo ovo područje nekada je bilo poznato Žrnovačko polje, ali i vrijedno ihtiološko stanište. Ovo potonje je prestalo biti velikom devastacijom zelenila prilikom neprirodnog zahvata na donjem toku rijeke Žrnovnice kada je njeno korite pretvoreno u kanal. Iako je gradnja zabranjena, na cijelom području između rijeke i šetnice niče sve više objekata, što uz sve, stvara i sigurnosti problem pristupa vrlo prometnoj cesti preko Žminjače.
Do komentara konzervatora Radoslava Bužančića, koji je potpisao spomenuto rješenje, nismo uspjeli doći usprkos cjelodnevnim nastojanjima.
"Dva puta je prijavljeno Državnom inspektoratu i dva puta Ministarstvu kulture. Sad ćemo poslati komunalne redare s tim da je stigao dopis ministarstva da se radi o zaštićenom kulturnom dobru, da se obustave radovi. Mi ih fizički ne možemo zaustaviti. A ostale institucije ne odrađuju posao kako bi trebale", zdvojan je načelnik Podstrane Mijo Dropuljić.
Naglasio je kako navedeni radovi nemaju nikakvo odobrenje od strane Općine te da je lokacija dodatno zaštićena i recentnim izmjenama Prostornog plana uređenja Općine Podstrana.
Radove uz zaštićeno dobro pratili smo posljednja dva mjeseca, što možete vidjeti u fotogaleriji. Na nekim od fotografija možete vidjeti kako radnici fizički odlažu armaturu na zaštićeni spomenik.
.
Zmijin kamen je velika prirodno oblikovana stijena koja je dio brda Perun. U povijesnim izvorima, prvi put se spominje u ispravi iz 1178. kao Zmij kamik (Zmijin ili Zmajev kamen) koji se nalazi na rijeci Žrnovnici pod Perunom. U slavenskoj mitologiji ovaj naziv označava mjesto pod kojim obitavaju zmije, budući da je prema istoj Perun, bog gromova, onaj uz kojega je uvijek prisutan i njegov protivnik zmija ili zmaj. Poganski Slaveni su u svojim predajama ovako zamišljali odvijanje mitskog božanskog boja: Perun razbija kamen na kojem leži zmija na crnom runu i ubija je. „Zmijin kamen“ je sastavnica autentičnog praslavenskog mitskog kazivanja koje još živi u sjećanju starijih stanovnika Žrnovnice.
Šarić najvjerojatnije "samo uređuje put do svoje parcele". Naime, osim radova na navedenoj parceli vlasnik je i susjedne male parcele 322 u nizu koja vodi do također njegove parcele 361 površine gotovo 1.300 m2 sa statusom nerazvrstane poljoprivredne površine uz obalu Žrnovnice, odnosno javnog dobra u općoj uporabi pod upravom Hrvatskih voda.
Zaštita vrijedne baštine
Nakon što je 2010. godine završen znanstveni projekt tijekom kojega smo sve to mogli čuti, pokrenut je zahtjev da se ti lokaliteti zaštite. Veliku su ulogu u tome odigrale žrnovačka Udruga Žrvanj i Matica hrvatska – ogranak Podstrana, koje su bile suorganizatorice svega što se u Podstrani i Žrnovnici tijekom onog projekta odigravalo. Zahvaljujući svijesti o važnosti nacionalne i lokalne baštine te upornosti u želji da se ta baština zaštiti i predstavi, na podstransko-žrnovačkom prostoru pristupilo se uređenju tih lokaliteta. Zmijski je kamen samo jedan od njih, a uređen je, drago nam je i to spomenuti, zahvaljujući sadašnjim vlasnicima ovog zemljišta koji su pristali na to da se na njemu ogradi ovaj mali spomen-prostor.
Sam lokalitet u međuvremenu je uvršten u poučno-tematske staze, koje uređuju TZ Grada Splita i TZ Općine Podstrane, potaknuti domaće i strane posjetitelje (ploče imaju dvojezične tekstove), šetače i rekreativce da se upoznaju s prirodnim i kulturnim blagom ovog prostora.
Čuvajmo našu prirodu, upoznajmo našu baštinu!