Kaže se da je čak i car Dioklecijan imao svoje nasade maslina.
Taj simbol Dalmacije je othranio na generacije naših predaka, a i nakon toliko godina zasluženo ima svoje mjesto u društvu u kakvom danas egzistiramo.
Brojni se mladi vraćaju svojim korijenima te obnavljaju maslinike, dok dalmatinska ulja svojom kvalitetom oduševljavaju Europu i svijet. Jednu takvu obitelj smo pronašli u zadarskom zaleđu.
Tamo je obitelj Klinac u dalmatinskom mjestu Nadin u Ravnim kotarima podigla nasad od 10.000 stabala maslina u certificiranoj ekološkoj proizvodnji s dominantnim naglaskom na autohtone hrvatske sorte lastovku, oblicu i bjelicu, poštujući sve aspekte struke i najnovija tehnološka dostignuća u proizvodnji i preradi.
Nasadi u najekološkijem mjestu u Hrvatskoj
Proizvodi tvrtke Bovan d.o.o. su maslinova ulja brend Kota i brend Mati. Zanimljivo je da su za mjesto sadnje odabrali tlo koje se dosad nikad nije koristilo za poljoprivredne nasade.
- S obzirom na to da je certificirana ekološka proizvodnja kao najveći jamac kvalitete i zdravstvene ispravnosti proizvoda naš izbor od samih početaka, smatrali smo da će tlo koje nikada prije nije bilo korišteno u poljoprivredne svrhe, a samim time nikada nije bilo tretirano kemijskim sredstvima niti gnojeno mineralnim gnojivima, biti najbolja moguća opcija za ekološku proizvodnju zasnovanu na poštivanju i unaprjeđenju mikrobiologije tla zadržavanjem postojeće i unosom ekološke organske tvari, u potpunosti isključujući primjenu pesticida, herbicida, insekticida i mineralnih gnojiva u proizvodnji - rekao nam je Neven Klinac, vlasnik tvrtke Bovan d.o.o.
Istaknuo je još jedan važan aspekt njihove odluke.
- Odabir djevičanskog tla i ekološke proizvodnje uklapa se u cjelokupnu razvojnu perspektivu mjesta u kojem smo postavili nasad, a to je Nadin u Ravnim kotarima, mjesto koje je službeno proglašeno najekološkijim mjestom u Republici Hrvatskoj - priča nam.
Zadovoljan je razvojem situacije.
- Iz postojećih rezultata i znanstveno mjerljivih parametara zaključujemo da smo odabirom djevičanskog tla donijeli dobru odluku u vidu težnje za kvalitetom krajnjeg proizvoda, a činjenica je da djevičansko tlo ima određeni utjecaj pri odabiru i kod samih kupaca, bilo privatnih osoba ili pravnih subjekata s kojima poslovno surađujemo - kaže Neven.
Njihova proizvodnja još nije dosegnula puni potencijal s obzirom na to da se radi o mladom nasadu koji se još uvijek razvija.
- Poljoprivredna proizvodnja prepuna je neočekivanih izazova i niza faktora na koje je teško utjecati, osobito pritom mislimo na klimatske prilike i mogućnosti raznih nepogoda s kojima su suočeni svi u poljoprivrednoj proizvodnji, a mi koji smo u ekološkoj proizvodnji dodatno smo izloženi zbog umanjenih mogućnosti djelovanja protiv raznih nametnika u odnosu na konvencionalnu proizvodnju. Slijedom navedenog, samu količinu je vrlo zahtjevno predvidjeti, ali možemo reći da smo trenutno na desetak tisuća litara godišnje s višestrukim potencijalom rasta uroda, a time i ulja, kako nasad bude napredovao u narednih 2-3 godine - objašnjava nam.
Kvalitetom spadaju u sami svjetski vrh.
- To potvrđuju brojne nagrade na referentnim svjetskim manifestacijama. Izuzetno smo ponosni na činjenicu da je naše ulje brenda Kota najnagrađivanije dalmatinsko ulje u 2022. prema EVOO rankingu te jedino dalmatinsko ulje uvršteno u svjetski vodič Flos Olei 2023 - pohvalio se Neven Klinac.
Šampioni Noćnjaka
Proizvode monosortna ulja od autohtonih hrvatskih sorti oblice, lastovke i bjelice.
- Njih krase različitosti po aromi, mirisima i okusima, a naša ponuda sadrži i višesortno ulje sastavljeno upravo od navedene tri sorte kao savršen spoj voćnosti, pikantnosti slatkoće i aroma koje krase dalmatinska i općenito hrvatska maslinova ulja. Osobito nas raduje činjenica da nismo sami te nas u Republici Hrvatskoj ima značajan broj koji proizvodimo klasna ulja, kako u Istri tako i u Dalmaciji. To je od iznimnog značaja za pozicioniranje Republike Hrvatske kao brenda kvalitete na svjetskoj maslinarskoj karti - govori nam.
Pohvalio se nagradama koje su osvojili.
- Naši proizvodi, ekološka ekstradjevičanska maslinova ulja Kota i Mati proputovali su svijet i globalno se afirmirali u kvaliteti s osvojenim Platinum nagradama u Berlinu i Londonu (Berlin GOOA, London IOOC), zlatnim medaljama s natjecanja NYIOOC (New York), Olive Japan - Tokyo, Dubai IOOC, EVOO IOOC Italy, čime smo najviše rangirani dalmatinski proizvođači prema EVOO rankingu te jedini dalmatinski maslinari uvršteni u vodič Flos Olei 2023. - nabrojao je.
No, jedna je posebna. Radi se o Noćnjaku.
- Ponijeti titulu šampiona Noćnjaka za kvalitetu maslinovog ulja jedno je od najvećih priznanja u poslu kojim se mi bavimo, obzirom da se radi o najvećoj maslinarskoj manifestaciji u Republici Hrvatskoj koja iz godine u godinu raste i dobiva na značaju u međunarodnim krugovima sa sve većim brojem pristiglih uzoraka iz Bosne i Hercegovine, Slovenije i Crne Gore. Samo natjecanje ničim ne zaostaje za najvećim svjetskim smotrama, obzirom da se ulje ocjenjuje kroz detaljne kemijske analize te kroz ocjenjivački sud sastavljen od stručnjaka i vrhunskih poznavatelja kvalitete maslinovog ulja. Odgovorno tvrdimo da brojni hrvatski proizvođači rade fantastična ulja svjetske kvalitete, stoga možete zamisliti kakav je osjećaj kada Vam se u tako izuzetnoj konkurenciji dodijeli titula šampiona. Za nas je to velika čast i privilegija te odgovornost koja obvezuje na daljnju međunarodnu afirmaciju kvalitete hrvatskih maslinovih ulja zajedno s kolegama koji se profesionalno bave maslinarstvom - ponosan je Neven.
Spomenuli smo znanstveni aspekt njihovog rada. To im je vrlo važno.
- Ostvareni rezultati i uspjesi plod su dugogodišnjeg rada i vizije koja je od samih početaka usmjerena na maksimalno uvažavanje struke i uključivanja niza institucija u naš projekt, kako na znanstvenoj razini, tako i na razini tijela lokalne i državne vlasti čiji je doprinos izuzetan. Stoga je neizostavno, sukladno različitim subspecijalizacijama u području agronomije, ali i ostalim linijama rada neophodnim za uspjeh, spomenuti stručnjake s agronomskih fakulteta u Zagrebu i Osijeku, Prehrambeno-biotehnološki fakultet u Zagrebu, Institut za jadranske kulture i melioraciju krša u Splitu, Institut za poljoprivredu i turizam u Poreču te Ministarstvo poljoprivrede s poljoprivredno-savjetodavnom službom, Zadarsku županiju i Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU s kojima također izvrsno surađujemo u provedbi razvojnih projekata i ostvarenju ciljeva kao i svim našim djelatnicima i stručnim suradnicima prehrambenim tehnolozima - kaže nam.
Nije propustio priliku istaknuti još neke projekte u kojima sudjeluju.
- Primjerice, trenutno smo uključeni u međunarodni znanstveno-istraživački multidisciplinarni projekt dokazivanja premium kvalitete maslinovih ulja kao nadstandarda postojećoj klasifikaciji, a koji uključuje pedologiju tla, uključivši mikrobiologiju s fitopatologijom kao i analitiku parametara suhe tvari u plodu kako bi se odredila optimalna zrelost i vrijeme berbe po sortama i lokacijama - govori Neven.
"Imamo tisućljetnu maslinarsku baštinu čije posebnosti moramo brižno njegovati, čuvati i ponosno isticati u svijetu"
Tradicija je njihovo polazište i baza, no znanost i tehnologija su napredovale te treba ići u korak s vremenom.
- Držimo da nismo u poziciji autoriteta koji bi maslinare savjetovao, no rado ćemo izreći svoje mišljenje koje smo formirali na temelju dosadašnjih zapažanja, iskustva i znanstvene literature, a svakome ostavljamo za pravo da prosuđuje sukladno osobnim iskustvima i promišljanjima - započinje.
I nastavlja:
- Kako u životu, tako je u poslu tradicija naš oslonac, onaj korijen iz kojega potječemo i od kojeg dobivamo snagu za napredak i svoj identitet. To su stotinama godina stara maslinova stabla diljem naše obale i zaleđa, kameni mlinovi za masline na pogon mazge i tovara, ruke i znoj naših vrijednih težaka. U tom kontekstu, apsolutno zagovaramo njegovanje i širenje tradicionalnih/autohtonih hrvatskih sorti maslina koje našim uljima daju autentičnost i posebnost u usporedbi s nekim stranim sortimentima i uljima. Imamo tisućljetnu maslinarsku baštinu čije posebnosti moramo brižno njegovati, čuvati i ponosno isticati u svijetu. Naš odabir autohtonih hrvatskih sorti pokazao se kao idealan spoj za postizanje visoke kvalitete, ali u neodvojivoj kombinaciji s primjenom najsuvremenijih dostignuća znanosti u tehnologiji proizvodnje te prerade maslina. Stoga je naš stav da tradiciju treba čuvati, ali joj odjenuti jedno novo ruho sastavljeno od najsuvremenijih znanstvenih spoznaja vezano za tehnologije proizvodnje i prerade - savjetuje.
"Usudim se reći čak i da prednjačimo po kvaliteti kada uzmemo u obzir naše rezultate na značajnim manifestacijama u omjeru s ukupnom proizvodnjom i količinom ulja koje proizvodimo u RH"
Španjolci, Talijani, Grci… Svi će redom reći da upravo oni imaju najbolja ulja na svijetu.
- Pa dozvolite i meni tu subjektivnost da izjavim kako Hrvatska ima najbolja ulja na svijetu! Istina je naravno negdje u sredini.Tu je ključno definirati što točno želimo usporediti jer u svim zemljama ili regijama gdje raste maslina možete dobiti lošu i iznimno visoku kvalitetu. Poanta je u tome što ste od potrebnih preduvjeta zadovoljili i na koji način radite, stoga je neophodno govoriti o načinu rada i proizvođaču. Činjenica je da diljem svijeta na područjima koja odgovaraju uzgoju maslina postoje pojedini proizvođači koji proizvode maslinova ulja izuzetne kvalitete, a Hrvatska u tome nimalo ne zaostaje, usudim se reći čak i da prednjačimo po kvaliteti kada uzmemo u obzir naše rezultate na značajnim manifestacijama u omjeru s ukupnom proizvodnjom i količinom ulja koje proizvodimo u RH. Posebnost naših sorti i podneblja je ono što nas i naša ulja čini izuzetnim i jedinstvenim, što ne znači nužno da se i drugi nemaju čime podičiti - smatra.
Na kraju nam je otkrio planove za budućnost.
- Dodatno unaprjeđenje kvalitete proizvoda, jačanje agroturističkog potencijala te novi infrastrukturni i razvojni projekti usklađeni sa suvremenim oblicima društveno odgovornog poslovanja i održivog razvoja. Sažeto, održiva i progresivna tvrtka, a time i stabilan posao za neke nove naraštaje koje će se moći ponositi svojim proizvodom, mjestom i zemljom te od toga pristojno živjeti - zaključio je Neven Klinac.