Koliko ste puta u životu čuli izraz 'ubit će te promaja'? Taj tradicionalni neprijatelj svih Balkanaca vječito je kriv za sve glavobolje, križobolje i druge boljke koje vas za života pogode. No, japanski znanstvenici predvođeni predsjednikom Japanske asocijacije za zarazne bolesti Kazuhirom Tatedom, dokazali su da je promaja ključna u smanjivanju rizika od infekcije u zatvorenim prostorima.
Pomoću kamere visoke osjetljivosti (0,1 mikrona) dokazali su da glasnim pričanjem čovjek u okoliš oslobađa kapljice jednake veličine kao i kod kašlja i kihanja. Napravili su simulaciju koja pokazuje što to znači u zatvorenom prostoru veličine jedne učionice, u kojem se nalazi deset osoba.
- U takvoj prostoriji u zrak se ispušta najmanje 100 tisuća čestica. Većina njih će u roku od jedne minute pasti na pod, dok će se čestice veličine 1 mikrona zadržati i do 20 minuta u zraku - objašnjavaju. U roku od 20 minuta čestice će doći do svake osobe u prostoriji, jer ih manjak cirkulacije zadržava u zraku i ne dopušta im da padnu na pod ili odlebde dalje.
Ponudili su i rješenje kako 'očistiti' zrak od ovih čestica, a to je - stvaranje promaje. Naime, otvaranje prozora na suprotnim stranama prostorije omogućava prozračivanje i smanjuje rizik od infekcije. Dovoljno je promaju u zatvorenim prostorima napraviti jednom u sat vremena, tvrde japanski znanstvenici. Više pogledajte u videu.
https://youtu.be/V2Z1jJh3CGk