Kako su izvijestili iz EPPO-a, ministar Vili Beroš je jedan od uhićenih zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili kaznena djela primanja i davanja mita, zlouporabe položaja i ovlasti te pranja novca.
Naime, kako su otkrili iz EPPO-a, riječ je o četiri slučaja sumnjive nabave, dok u slučaju Kliničkog bolničkog centra Split, odnosno nabave u okviru projekta Nabava sustava za robotsku kirurgiju, kaznenog djela nije bilo. Riječ je o natječaju teškom 4.8 milijuna eura, koji je financiran sredstvima iz proračuna Europske unije.
Unatoč mitu koji je ponuđen odgovornoj osobi u bolnici, natječaj je na kraju poništen.
"Ministru zdravstva obećana je novčana nagrada u zamjenu za pogodovanje osumnjičenom trgovačkom društvu. S obzirom na to da je odgovorna osoba u okviru bolnice odbila ponuđeno mito, u navedenom slučaju nije došlo do stjecanja nepripadne imovinske koristi na štetu proračuna Europske unije", stoji u obavijesti EPPO-a.
Sporni natječaj raspisan je krajem ožujka ove godine, a poništen je 16. svibnja. U obrazloženju stoji da se nitko nije javio na natječaj.
Podsjetimo, Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu pokrenuo je istragu protiv osam fizičkih, uključujući i ministra zdravstva i odgovorne osobe dviju zagrebačkih bolničkih ustanova, te dvije pravne osobe zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili kaznena djela primanja i davanja mita, zlouporabe položaja i ovlasti te pranja novca, priopćeno je.
Beroševa odvjetnica dala kratku izjavu
Beroševa odvjetnica dala kratku izjavu pred kućom sad već bivšeg ministra. Potvrdila je da je Beroš još unutra.
"Znate da ne mogu komentirati izvide koji su u tijeku. Mogu reći da gospodin Beroš u potpunosti negira bilo kakvu kaznenu odgovornost", kazala je.
Na pitanje kako se brani rekla je da se još uopće nije u poziciji braniti se jer još nije ta faza postupka.
Šef zločinačkog udruženja je bio Hrvoje Petrač?
Jutarnji neslužbeno doznaje da je prvoosumnjičenji, kojega EPPO označava kao voditelja zločinačkog udruženja, kontroverzni poduzetnik Hrvoje Petrač. Petrač, međutim, navodno nije uhićen jer se trenutno ne nalazi u Hrvatskoj. List navodi i kako se Beroš tereti da je za nabavu spornih uređaja po bolnici (Vinogradska, Klaićeva i KBC Osijek) uzeo mito od 25.000 eura, ukupno 75.000 eura.
EPPO u svom priopćenju navodi kako je svrha njihovog kriminalnog djelovanja bila osigurati da jedno od ovih trgovačkih društava bude izabrano za prodaju medicinskih robotskih uređaja bolničkim ustanovama na području Republike Hrvatske, a što su ostvarivali davanjem i obećanjem davanja novčanih nagrada relevantnim dionicima sustava javnog zdravstva u zamjenu za osiguravanje financiranja nabava ovih uređaja po neosnovano uvećanim cijenama. Osnovano se sumnja da su dali ili obećali dati nagrade za manipulacije postupcima javne nabave kako bi osigurali isključenje tržišnog natjecanja u korist osumnjičenog trgovačkog društva, izradom tehničke dokumentacije koja je uključivala tehničke specifikacije medicinskih robotskih uređaja koje je samo ovo osumnjičeno trgovačko društvo moglo zadovoljiti.