Američki predsjednik Joe Biden odobrio je Ukrajini korištenje američkih dalekometnih projektila za udare dublje unutar ruskog teritorija, što predstavlja značajnu promjenu u politici Washingtona prema ratu u Ukrajini. Odluka dolazi u trenutku kada Rusija angažira tisuće sjevernokorejskih vojnika kako bi pojačala svoje napore na bojištu, izvijestili su američki dužnosnici i izvori bliski situaciji.
Radi se o projektilima Army Tactical Missile System (ATACMS), čije je korištenje u dosadašnjim napadima bilo ograničeno. Promjena politike povezuje se s novim vojnim okolnostima, uključujući angažman sjevernokorejskih trupa na strani Rusije, kao i pritiscima ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i zapadnih saveznika na Bidena, piše AP.
Rusija je na ukrajinsku sjevernu granicu poslala oko 12.000 vojnika iz Sjeverne Koreje, prema procjenama američkih, južnokorejskih i ukrajinskih obavještajnih agencija. Osim vojnika, Pjongjang je Moskvi dostavio i značajne količine streljiva kako bi popunio ruske iscrpljene zalihe, što dodatno otežava situaciju na terenu za ukrajinske snage. Ulazak sjevernokorejskih trupa u sukob dolazi u trenutku kada Rusija pokušava povratiti teritorije u regiji Kursk koje je Ukrajina oslobodila ranije ove godine.
Političke implikacije i reakcije
Bidenova odluka stiže u trenutku značajnih političkih promjena u SAD-u. Pobjeda Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima izazvala je zabrinutost među međunarodnim saveznicima Ukrajine zbog mogućeg smanjenja američke vojne pomoći. Trump je tijekom kampanje kritizirao financijsku podršku Ukrajini, a sugerirao je i da bi mogao podržati teritorijalne ustupke Ukrajine Rusiji kao dio potencijalnog mirovnog sporazuma.
Amerika je do sada bila najvažniji saveznik Ukrajine, osiguravši više od 56 milijardi dolara vojne pomoći od početka ruske invazije u veljači 2022. godine. Međutim, Bidenova administracija često je oklijevala s odobravanjem naprednog oružja, brinući se o potencijalnoj eskalaciji sukoba i direktnom uplitanju NATO-a u rat s Rusijom.
Ukrajinski zahtjevi i NATO-ov odgovor
Ukrajinski predsjednik Zelenski mjesecima je tražio dopuštenje za korištenje zapadnog oružja za udare na vojne ciljeve unutar Rusije, argumentirajući da je takva strategija ključna za zaustavljanje ruskih napada na ukrajinske gradove i infrastrukturu. Do sada su takvi zahtjevi izazivali nesuglasice među NATO saveznicima.
Biden je ranije bio čvrsto protiv takvih poteza, strahujući da bi eskalacija sukoba mogla uvući SAD i NATO u direktni sukob s nuklearno naoružanom Rusijom.
Najnoviji ruski napadi i reakcije međunarodne zajednice
U međuvremenu, Rusija je proteklog vikenda izvela masovne napade dronovima i projektilima na ukrajinsku energetsku infrastrukturu, što su dužnosnici opisali kao najsnažniji napad posljednjih mjeseci. U napadima je stradalo i više civila.
Na međunarodnoj razini, glavni tajnik UN-a António Guterres pozvao je na mir i izbjegavanje daljnje eskalacije. "Želimo pravedan mir", izjavio je na konferenciji za medije uoči summita G20 u Brazilu, odbivši dodatno komentirati američku odluku, javlja AP.
Odluka Joea Bidena o odobravanju korištenja dalekometnih projektila ATACMS označava novu fazu u američkoj vojnoj strategiji prema Ukrajini. S obzirom na sve složeniju situaciju na bojištu, u kojoj sudjeluju i sjevernokorejski vojnici, ova odluka mogla bi značajno utjecati na daljnji tijek sukoba.
Ostaje vidjeti kako će na ovu promjenu reagirati Rusija, ali i međunarodna zajednica, koja sve više strepi od daljnje eskalacije sukoba.