Novi pristup istraživanju raka te otkrića lijekova i terapija kod oboljelih od raka dio su tema o kojima će iskustva izmijeniti znanstvenici na velikom međunarodnom okupljanju pod pokroviteljstvom Europske organizacije za molekularnu biologiju (EMBO) u Splitu.
Postoje razne vrste raka, ima ih 150 različitih vrsta, i nemoguće je govoriti o jednom posebnom tumoru, naime, svaki je potrebno raščlaniti na njegove sastavne dijelove da bismo mogli doći do nekog rješenja za neke od njih. Za neke, nažalost, nemamo nikakvih rješenja, kao što su glioblastomi, rak pankreasa, karcinom pluća za koji imamo svega nekoliko lijekova koji produžuju život za devet do 12 mjeseci, a o svemu tome će biti riječi i na ovoj konferenciji na kojoj smo uspjeli okupiti kremu svjetske znanosti, istaknuo je jedan od sudionika konferencije, hrvatski molekularni biolog svjetskog glasa Igor Štagljar u razgovoru u Splitu s reporterom Dnevnika Nove TV.
Za neke će, međutim, ipak biti i dobrih vijesti koje će se moći čuti na ovoj konferenciji. Primjerice, vezano upravo uz, kako je istaknuo, najnovije informacije o liječenju na području istraživanja glioblastoma, liječenju karcinoma dojke i nekih rijetkih pojava na crijevima te razvoju lijeka protiv karcinoma pluća.
Osvrnuo se i na problem prijeko potrebnih preventivnih pregleda koje mnogi nisu obavljali s obzirom na problem pandemije koronavirusa kazavši da je ona odgodila brojne preglede kod pacijenata, pogotovo u prvim mjesecima kada su države bile u lockdownu, no moram naglasiti da što se tiče Hrvatske – razgovarao sam s kolegama koji su mi rekli da je bilo vrlo malo pregleda odgođeno u tih prvih nekoliko tjedana i da su dali nadnaravne napore da sve pacijente koji su trebali njegu i pomoć dijagnosticiraju i pokušaju liječiti tako da bit će sigurno slučajeva koji će biti dijagnosticirani kasnije, ali mislim će to da uz velike napore liječnika biti pokušano svesti na minimum.
Trenutno se nakon dobrog ljeta Hrvatska nalazi u četvrtom valu, upozorio je i dodao da je broj procijepljene populacije nažalost vrlo malen, pri čemu je istaknuo problem starije populacije koja se nije htjela cijepiti te je podsjetio da smo treći najlošiji u Europskoj uniji i malo se brine što će biti u kasnoj jeseni na zimu.
Razgovarao je, kaže, s ljudima i neke je uspio nagovoriti da se cijepe, dok druge nije, ali ocijenio je to dokazom da u Hrvatskoj ima dosta ljudi koji ne vjeruju u znanost - ne možete ništa protiv takvih ljudi, trebate ih educirati. Ta edukacija ne ide od danas do sutra, ona traje godinama, desetljećima i prema tome mislim da će Vlada i Stožer morati promijeniti strategiju cijepljenja jer na ovaj način ćemo imati stvarno zabrinjavajuću zimu.