Prije više od dvadeset godina u malenom, zapuštenom selu bez perspektivne budućnosti, obitelj Škopljanac odlučila se za radikalan potez – napraviti atraktivnu, nadaleko poznatu turističku destinaciju. Želja im je bila očuvati uspomenu o životu svojih predaka, dočarati sliku o životu u miru i tišini, čarobnoj netaknutoj prirodi i naravno iskonskoj seoskoj zabavi.
Svi oni koji su posljednjih godina bila u Škopljancima, zaseoku kraj Radošića, uvjerili su se u posebnost ovog eko-etno sela. Ono na jedinstven i originalan način svojim posjetiteljima nudi ljepotu tradicije i kulturne baštine, nekad nepoznate, a danas prepoznate, Dalmatinske zagore. Danas je ovo selo zaštićeni spomenik kulture RH i pod strogim nadzorom konzervatorskog odjela u Trogiru.
U središtu etno eko sela Škopljanci nalazi se dvadesetak starih, kamenih kuća od kojih je njih 12 u potpunosti obnovljeno do najsitnijih detalja kako bi se sačuvao izvorni oblik, poštivajući tradiciju i arhitekturu podneblja.
- Pioniri smo ruralnog turizma, a zahvaljujući Seoskoj Olimpijadi, borbama bikova, Ivanjskim noćima, izboru za miss Dalmatinske zagore i najpoznatiji turistički kompleks ove vrste u Hrvatskoj. Uživajte u predivnim krajolicima, daleko od gradske vreve i stresa, opustite se u kamenim dalmatinskim kućama i uživajte u netaknutoj prirodi i toploj domaćoj atmosferi etno eko sela Škopljanci - kazuje nam vlasnik Marko Škopljanac.
Dalmatinska zagora kasni za unutrašnjosti Istre kada je u pitanju turizam, a primjer eko etno sela Škopljanci pravi je pokazatelj u kojem smjeru treba razvijati Zagoru.
Nakon vrućih jesenskih mjeseci dočekali smo prve rujanske kiše. Priroda je u ovom dijelu godine prekrasna u što smo se i sami uvjerili tijekom današnjeg dana. Što smo sve snimili u Škopljancima, pogledajte u priloženoj foto galeriji.