Višetjedne kiše već su mnogima prisjele, a nedjelja je konačni bila suh i sunčan dan u cijelosti.
Iskoristili su mnogi izletnici i planinari te su uživali u blagodatima prirode i neobično toplog vremena za drugu polovinu prosinca.
Relativno malo ljudi zna za pravu atrakciju koja se nalazi svega nekoliko kilometara od Splita. Naime, mitsko brdo Perun sa svoje južne strane, nedaleko od vrha i crkvice Sv. Jure sadrži fantastičnu Via ferratu Peruniku. Ferata je ekstremni planinarski put koji planinarima i drugim ljudima koji nisu penjači omogućuje sigurno penjanje inače neprohodnim rutama. Sastoji se od metalnih nožišta i klinova te čelične sajle koja omogućava sigurno napredovanje kroz stijenu.
Dužina 280 metara
Radi se o ferati dugačkoj 280 metara na kojoj se svladava visinska razlika od 140 metara. Karakteristična je po nekim eksponiranim dijelovima, vertikalnim skokovima, opremljenim skalama od dva do 20 metara visine, a po težini je označena kao srednje zahtjevna.
Ferata omogućuje prolazak stijenom na siguran način, a istovremeno se s nje pruža fascinantan pogled na Split, Podstranu, otoke...
Za ovu atrakciju zaslužni su PD Perun i Agencija za pustolovni turizam Iris adventures koji su je izgradili i otvorili za javnost u proljeće 2018. godine. U svega četiri i pol godine ova je ferata postala jedan od prepoznatljivih simbola Strožanca i Peruna.
Nikako bez opreme!
Ferrata se može koristiti isključivo uz odgovarajuću opremu koju nazivamo via ferrata set, a sastoji se od penjačkog pojasa, kacige, dvije gurtne s kliještama i apsorbikom te rukavica. Penjanje bez opreme može biti jako opasno, može doći do ozljeda, pa i smrtnog slučaja. Stoga se prolazak ferate bez opreme, vodiča ili prethodnog iskustva nikako ne preporučuje.
Nedjelja je donijela idealne vremenske prilike za prolazak ferate, ali i planinarenje Perunom. Grupa splitskih planinara prošla je feratu, posjetila crkvicu Sv. Jure na Perunu, zatim Sv. Jure na Vršini, a kako je izgledala nedjeljna avantura, pogledajte u fotogaleriji.