Nastavljeno je pred Županijskim sudom u Splitu suđenje Anti Jelaviću, nekadašnjem generalu HVO-a i HV-a, protiv kojeg je USKOK podigao optužnicu prije ohoho godina zbog ratnog profiterstva i zlouporabe položaja i ovlasti. U stvarnosti je riječ o stanu u Splitu.
Iz proračuna je plaćen stan kojeg je u vlasništvo dobio Rajić
Prema optužnici, 'u ožujku 1996. godine s namjerom da zapovjedniku HVO-a Ivici Rajiću omogući da se značajno nepripadno materijalno okoristi, na teret proračuna Ministarstva obrane Herceg-Bosne, koje je u to doba financirano izravno sredstvima MORH-a, bez pravnog osnova donio pisanu odluku da se trgovačkom društvu iz Opuzena isplati 739.081,41 kuna za stan od 90 kvadrata na splitskim Blatinama'. Dakle iz proračuna je plaćen stan kojeg je u vlasništvo dobio Rajić, a koji je 2003. godine uhićen u Splitu i prebačen na suđenje u Haag, gdje je osuđen na 12 godina zatvora za ratni zločin u mjestu Stupni Dol.
Tijekom ovog suđenja Jelaviću, koji je obnašao dužnost ministra obrane Hrvatske Republike Herceg-Bosne, ispitano je dosta visokih dužnosnika, a danas je na red došao 80-godišnji Vladimir Šoljić, bivši ministar obrane HR HB, koji je tu dužnost obnašao od ožujka 1994. do veljače 1996. godine, a upravo Jelavić ga je naslijedio, s pozicije njegovog pomoćnika. Šoljić je otišao na mjesto ministra obrane Federacije BiH.
Ispitan je izvanraspravno, jer nije bilo članice vijeća, no ključno je da je ostao pri iskazu tijekom istrage. Njemu su novi tek neki 'detalji'.
"Ivica Rajić surađivao je sa srpskom stranom"
'Tek nakon rata sam doznao kako se zapravo ratovalo u Srednjoj Bosni i kakva je bila situacija na ratištu. Bio je pritisak na Hrvatsku kao rezultat jedne propagande kojom se upravo Hrvate prozivalo da su oni ti koji istjeruju stanovništvo, čine zločine, iako je situacija bila upravo suprotna jer su Hrvati bili žrtve ponašanja suprotne strane. To se može vidjeti i po popisu stanovništva koliko je Hrvata ostalo u BiH, jer se radi samo o polovini prijašnjeg stanovništva.' - rekao je svjedok, dodajući:
'Vezano za ratne okolnosti, tražilo se u određenim situacijama da se surađuje sa suprotnom stranom. Konkretno Ivica Rajić surađivao je sa srpskom stranom, s druge strane je pak postojala suradnja srpskih i muslimanskih strana, a protiv Hrvatske. Troškove obrane haških optuženika i troškove stambenog zbrinjavanja njihovih obitelji po mom saznanju snosila je RH. Operativno je to provodio Ante Jelavić, a to se odnosi i na Ivicu Rajića. RH je odlučila stambeno zbrinuti haške optuženike i pomoći im u plaćanju njihove obrane pred tribunalom jer je cijenila i vrednovala njihov vojni doprinos i žrtvu tijekom rata u BiH. Po meni su ti kriteriji apsolutno zadovoljeni kada je u pitanju doprinos i uloga Ivice Rajića tijekom rata u BiH.' - kazao je bivši ministar obrane HR HB, uz napomenu kako Ivica Rajić nije među haškim optuženicima kada su ispraćani iz zračne luke u Splitu, iako je jedan od uvjeta za stambeno zbrinjavanje njihovih obitelji te plaćanje obrane bio upravo dragovoljni odlazak u Haag. 'Koliko znam, nije bio u toj skupini jer se RH odlučila da je radi zaštite njenih interesa i obrane u Haagu učinkovitije da Rajić ne ide odmah s tom skupinom'.