Član Vijeća kotara Pujanke i predsjednik Savjeta za socijalu SDP Split, Tomislav Bogović, uputio je pritužbu na rad Gradskog vijeća Grada Splita kao i na rad gradonačelnika Andre Krstulovića Opare.
"Poštovani gradonačelniče Grada Splita, Poštovani vijećnici Gradskog vijeća Grada Splita, obzirom da se, mimo upozorenja struke i zainteresirane javnosti, u zadnjih nekoliko godina dogodila devastacija zaštićenog područja Park šume "Marjan" kako prvotno zbog nebrige, neodržavanja i nestručnog rada posebno od kolovoza 2016-e pa do veljače 2019-e tako i uslijed nedavne sanacije i to tek nakon što je zaražena 1/3 marjanske šume i u kojoj je došlo do nepotrebnog uništavanja njenih nezaraženih dijelova,
A ZBOG IZVRŠENJA SVOJE GRAĐANSKE DUŽNOSTI, PODNOSIM JAVNU PRITUŽBU NA RAD GRADSKOG VIJEĆA GRADA SPLITA (KAO PREDSTAVNIČKOG TIJELA) I NA RAD GRADONAČELNIKA GRADA SPLITA (KAO IZVRŠNOG TIJELA).
Sušenje marjanske šume počelo je u kolovozu 2016-e godine, a sva tijela lokalne samouprave bila su upoznata s tom činjenicom.
Na tu je okolnost upozoravao i prof. Hrašovec zajedno sa prof. Diminićem koji su u studiji iz 2008-e godine predvidili ovakav razvoj događaja ne bude li se potkornjaka držalo pod kontrolom (metodom monitoringa i količinom godišnjih sušaca).
No, bez obzira na to upozorenje kao i niza prosvjeda udruga i građana, sa sanacijom se krenulo tek u veljači 2019-e godine, kad je zarazom bilo obuhvaćena 1/3 šume, dozvolivši tako da populacija potkornjaka naraste iznad praga otpornosti.
Isto tako, jednoglasni akti/zaključci Gradskog vijeća (a vijećnici Grada bi Statutom iz 1312. godine trebali biti "najodličniji građani") ipak su doneseni sa zakašnjenjem, a nisu se izvršavali ili nije osigurano njihovo izvršavanje od strane gradonačelnika Andre Krstulovića Opare. Koristeći svoje ovlasti (u ime Osnivača) gradonačelnik je imenovao članove (3/5) i predsjednika Upravnog vijeće JU Park šume "Marjan" koja u sklopu svoje djelatnosti obavlja poslove osiguranja i sprječavanja od oštećenja ili degradacije zaštićenih dijelova prirode pa se ova pritužba odnosi (makar posredno) i na tu Javnu ustanovu, ravnatelja i Upravno vijeće (ovog i prethodnih saziva).
Tim više jer u načelima Statuta Grada Splita stoji: "Jednako će čuvati i brdo Marjan tako da svako njegovo živo biće, svaki bor, pa i svaki kamen njegov sačuva da bude na ures Gradu i radost onima koji Marjan gledaju ili u njemu hlad i smiraj traže."
kao i u članku 17. istog:
"Osobitu brigu Grad vodi o zaštiti i korištenju mora, uređenju i korištenju Park-šume Marjan i povijesne jezgre grada".
Zaključno, nitko od navedenih ne može se eskulpirati od odgovornosti za ovu prirodnu i ekološku degradaciju zaštitnog znaka Splita pa na ovaj način javno izražavam negodovanje prema štetnom ponašanju protivno javnom interesu ne samo za Grad Split nego i za cijelu Splitsko-dalmatinsku županiju", poručio je Bogović.