Turistčka zajednica Splitsko - dalmatinske županije prezentirala je danas u Splitu marendu kao autentični dalmatinski brend - priču koja slasno osvaja, te tom prilikom podijelila priznanja zaslužnima za ovaj projekt koji je inicirala predsjednica TZ SDŽ Ivana Vladović. Među njima našli su se chefovi Željko Neven Bremec, inače predsjednik Udruge ŠKMER te Hrvoje Zirojević koji će nagradu osobno primiti kasnije. Priznanja su dobili i brojni ugostiteljski objekti, restorani i konobe ali i OPG-ovi, muzeji ulja, vinoteke.
Novinari su pitali župana Blaženka Bobana koliko je marenda važna i koliko je ovaj skup važan.
- Iznimno je važno. Bili smo svi skupa ponosni u Opatiji kad je na najprestižnijem sajmu, na Danima turizma dobila prvo mjesto. I danas vidimo da je iznimno bitno jer nije samo marenda ta koja nosi turizam nego je marenda važna i za promociju naših turističkih djelatnika, radnika ugostiteljskih objekata. Važna je i za promociju lokaliteta. Vidjeli ste po ovim priznanjima Trilj, Vrgorac, Hvar i Brač. Cijela Splitsko - dalmatinska županije je ovim brendom dalmatinske marende prezentirana ne samo turistima nego i našim domaćim stanovnicima jer mi smo jako velika županija i velika je razlika i po običajima i u kulinarstvu, recimo između Komiže i Vrlike, Marine i Gradaca. Sve to treba na neki način objedinit na jedno mjesto, prezentirati javnosti kao jedinstvenu cijelinu.
Ivana Vladović, predsjednica Turističke zajednice SDŽ kazala je kako je suština njegovanje baštine.
- Ono što objedinjuje cijelu Dalmaciju to je naša marenda, druženje, topli osjećaj kraj stola. Lipo je kad se ima šta pojesti ali je suština da njegujemo svoju povijest, svoju baštinu, da ne dozvolimo da nam se to oskvrne zbog trenutne zarade. Najbolji smo kad smo autentični i to trebamo sačuvati - poručila je Vladović.
- U projektu je sudjelovalo više od 50 objekata, od čega 25 restorana. Uštipci, arambaši, žabe, brudeti, viške pogače, gulaši, tinguli... Sve je to nepravedno zapostavljeno i nema razloga da to ne pokažemo svjetskoj gastronomskoj sceni - kazala je Vladović.
A tripice, jesu li one odumrijele, pitali su novinari zabrinuti za sudbinu te dalmatinske tradicionalne marende.
- Tripice nikad umrijeti neće - sigurna je predsjednica županijske TZ.
No, tripica poslije skupa nije bilo na švedskom stolu. Tek sira, pršuta, srdela, marinadi, sarmi, crnog rižota, bakalara bianco, brujeta, pašticade, pečenog povrća, pure i uštipaka... Ma ni rožate.