U Splitu se nastavlja nezadovoljstvo među sportskim klubovima, usmjereno prema gradskoj upravi i Javnoj ustanovi športski objekti (JUŠO). Problemi koji traju već desetak godina sada prijete ozbiljnim posljedicama, uključujući obustavu seniorskih natjecanja i moguće organiziranje javnog prosvjeda, upozorili su predstavnici rukometnih i malonogometnih klubova na jučerašnjoj konferenciji za medije. Detalje ove velike problematike danas su na konferenciji za medije otkrili: Goran Bučević, predsjednik Rukometnog kluba Split, Hrvoje Petrić, pokretač ove akcije te sportske ikone poput proslavljenog rukometaša i predsjednika Rukometnog kluba BM 07, Petra Metličića, i predsjednika MNK Hajduk Split, Mire Gabele.
Bučević: "Nema više normalnih uvjeta za profesionalni sport"
Bučević je iznio oštru kritiku JUŠO-u i gradskim vlastima, tvrdeći da je situacija postala neizdrživa te da su klubovi dovedeni na rub opstanka. Prema njegovim riječima, klubovi su poslali apel gradskim vlastima i JUŠO-u, a sve su s problematikom upoznali i Ministarstvo turizma i sporta.
"Okupljamo se u okviru inicijative da se konačno spriječi sustavno uništavanje dvoranskog sporta koje traje već zadnjih desetak godina", kazao je Bučević. "Nemamo normalne uvjete za obavljanje trenažnog procesa, a bez toga nema ni uvjeta za natjecanje. Svi klubovi svrstani su prema prioritetima i jasno je definirano da JUŠO mora sportovima dodjeljivati termine po rangu natjecanja. No kod nas se pogoduje zadnjoj kategoriji u kategorizaciji, a to je sportska rekreacija, i to samo jednoj privilegiranoj grupi."
Bučević tvrdi da je JUŠO zanemario profesionalni sport te da zbog trenutne politike vođenja Športskog centra Gripe sportaši nemaju osnovne uvjete za treninge.
"Ravnatelj JUŠO-a nije pokazao nikakav sluh, i dalje se pogoduje određenima, a volje i želje za promjenom od strane ravnatelja nema", naglasio je Bučević dodavši kako bi daljnje ignoriranje njihovih zahtjeva moglo dovesti do političkog problema u Splitu. "Bit ćemo prisiljeni obustaviti sva seniorska natjecanja i organizirati javni prosvjed. Ako se nastavi ovako, ovo će biti politički problem u Splitu. A da se razumijemo, mi ne želimo politizirati", istaknuo je Bučević.
Petrić: "Grad nema strategiju za dvoranski sport"
Hrvoje Petrić, pokretač inicijative ukazao je na ozbiljan nedostatak strategije za razvoj dvoranskog sporta u Splitu, optužujući Grad za zanemarivanje dugoročnog planiranja. On ističe da su prijedlozi u okviru Generalnog urbanističkog plana (GUP) diskriminatorni prema sportovima poput rukometa i malog nogometa.
"Grad je predložio da se u budućnosti grade dvokrilne dvorane te da se iz takvih dvorana izuzme mali nogomet i rukomet", izjavio je Petrić. "Uložili smo prigovor na taj plan, jer je to čista diskriminacija određenih sportova. Sve školske dvorane koje se u Splitu grade su male, a Grad ne prepoznaje potrebu da one budu znatno veće."
Petrić tvrdi da bi veće školske dvorane mogle pružiti mogućnosti za treniranje mnogih sportova, no trenutna gradska politika to ignorira. Također ističe problem s JUŠO-om, konkretno upravljanjem terminima koje većinom koristi Udruga malog nogometa.
"Udruga malog nogometa okupira 85 posto popodnevnih termina jedne od triju gradskih dvorana", dodao je Petrić, navodeći da su višestruki pokušaji obraćanja ravnatelju JUŠO-a Gordanu Cerjanu ostali bez odgovora.
Gabela: "Favoriziranje rekreacije u odnosu na sport"
Predsjednik MNK Hajduk Split, Miro Gabela izrazio je razočaranje zbog favoriziranja rekreativnih aktivnosti na štetu profesionalnog sporta. Iako poštuje sve aktivnosti koje JUŠO obuhvaća, smatra da se u svakom slučaju trebaju poštivati prioriteti.
"Nedostaje nam termina u svim procesima koje imamo. To je bit cijele priče i nije nam jasno zašto se favorizira rekreacija u odnosu na sport. Cijenimo i tu djelatnost, ali prioriteti se trebaju poštivati", rekao je Gabela, naglašavajući da je situacija neodrživa i da izostanak podrške može rezultirati ozbiljnim posljedicama za splitski sport.
Metličić: "Naša borba postaje puko preživljavanje"
Petar Metličić, proslavljeni hrvatski rukometaš i sadašnji predsjednik Rukometnog kluba BM 07, izjavio je kako trenutna situacija primorava sportske klubove na improvizaciju, što on naziva borbom za preživljavanje.
"Ovo što mi radimo danas je praktički preživljavanje, teška improvizacija, pa čak i rekreacija", rekao je Metličić. "Da bi postigli rezultate, potrebni su treninzi od barem sat i pol ili dva, a nama su dodijeljeni termini od samo jednog sata, i to ne svaki dan, nego možda tri puta tjedno. Svi nas shvaćaju neozbiljno."
Metličić se prisjetio kako se stanje dvoranskih kapaciteta u Splitu nije promijenilo još od 1979. godine. S obzirom na to da su splitske školske dvorane premalih dimenzija, klubovi su prisiljeni tražiti alternativne prostore za treniranje.
"Pitam se ima li ovo uopće smisla. Iskreno, više mi je puna kapa svega. Svaki tjedan se mijenjaju termini, ne znamo gdje smo – jesmo li u dvorani, na ulici, Marjanu...", izjavio je Metličić.
Klubovi zahtijevaju hitnu promjenu u upravljanju sportskim objektima
U zaključku konferencije svi su sudionici naglasili potrebu za reformom u upravljanju sportskim objektima u Splitu, kako bi se omogućili normalni uvjeti za profesionalne sportske aktivnosti. Inicijatori su poslali jasnu poruku gradskim vlastima i JUŠO-u, zahtijevajući da se hitno uvedu potrebne promjene i poštuju propisani prioriteti u dodjeli termina. Ako se situacija ne promijeni, najavili su mogućnost javnog prosvjeda i obustave svih seniorskih natjecanja, što bi moglo izazvati dalekosežne posljedice za sportski život Splita. Svi su jednoglasni – splitski sport zaslužuje bolje uvjete i poštovanje koje odgovara njegovoj bogatoj povijesti i važnoj ulozi u zajednici.