Protekli tjedan su studenti 2. godine diplomskog studija Forenzika, smjer Istraživanje mjesta događaja, imali priliku vidjeti ekipu za očevid u akciji, ali se i okušati u poslu za koji se obrazuju.
Naime, temeljem dugogodišnje suradnje Sveučilišnoga odjela za forenzične znanosti Sveučilišta u Splitu i Policijske uprave Splitsko-dalmatinske (PU SD) održana je zajednička vježba studenata i djelatnika Forenzike s iskusnim stručnjacima Odjela kriminalističke tehnike PU SD. Studenti su pod stručnim vodstvom iskusnih policijskih istražitelja i kriminalističkih tehničara u prostorima PU SD sudjelovali u istraživanju mjesta događaja osmišljenog za potrebu vježbe te su samostalno tražili, označavali, dokumentirali i tumačili tragove i okolnosti događaja, a sve pod budnim okom policijskog istražitelja za očevide Denisa Fiamenga, mag. kem. ing., višeg kriminalističkog tehničara Vinka Milića, i Joška Stolice iz PU SD te asistenta s Forenzike dr. sc. Ivana Jerkovića, Ane Banovac, mag. forens., Marka Pilića, mag. forens. i Tonija Ljubića, mag. forens.
Prilika za učenje od svjetski priznatih stručnjaka
Vježba je provedena u sklopu kolegija "Praktikum iz forenzike" koji je u ovoj akademskoj godini održan po prvi put. Ovaj kolegij je rezultat svakodnevnoga rada na unaprjeđenju studijskog programa Forenzike koji je u svojim temeljima izrazito interdisciplinaran i zahtijeva suradnju dionika iz različitih struka. Prema riječima načelnika Sektora za granicu PU SD i predavača na studiju Forenzike, Slobodana Marendića, ovaj kolegij, kao i brojne druge aktivnosti i suradničke vježbe, omogućavaju studentima primjenu stečenih znanja i vještina u praksi te time kvalitetno zaokružuju studijski proces i pripremu za tržište rada.
Suradnja s Policijskom upravom Splitsko-dalmatinskom, kao i s Ministarstvom unutarnjih poslova, seže još od začetaka studijskoga programa forenzike na Sveučilištu u Splitu te se njezina uspješnost pokazuje u vidu brojnih i redovitih aktivnosti za studente, ali i za djelatnike MUP-a i srodnih institucija. Djelatnici MUP-a studentima forenzike dijele svoja znanja i iskustva i u sklopu drugih kolegija, poput "Istraživanje mjesta događaja I i II", "Forenzična analiza spornih dokumenata", "Forenzična balistika" i stručne prakse, kao i na skupovima i radionicama.
Kao jedan od primjera takve suradnje valja istaknuti radionicu "Fire and Explosion Investigation and Forensic Analysis", koja je provedena u sklopu jedne od najvećih međunarodnih konferencija iz područja biomedicine i forenzike, ISABS, u lipnju 2019. godine. Radionicu je predvodio najpoznatiji svjetski forenzičar, dr. sc. Henry C. Lee, a za uspješno postavljanje osmišljenoga mjesta događaja, na kojemu je eksplozijom raznesen automobil, i provedbu očevida zaslužni su bili djelatnici MUP-a, ponajviše iz PU SD i Centra za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja "Ivan Vučetić".
Želiš postati forenzičar? Evo i kako
Završetkom diplomskog studijskog programa Istraživanje mjesta događaja studenti stječu zvanje magistar forenzike, koje odgovara zanimanju forenzični istražitelj mjesta događaja, jednom od prvih zanimanja uvrštenih u Registar HKO-a. Na izradi standarda zanimanja sudjelovali su zaposlenici Sveučilišnoga odjela za forenzične znanosti, Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva obrane Republike Hrvatske, Centra za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja "Ivan Vučetić", suci, sudski vještaci i državni odvjetnici, čime je omogućena stvarna procjena potrebnih znanja i vještina i osigurana je usklađenost zanimanja sa zahtjevima tržišta rada. Kao jedan od rezultata tih napora valja spomenuti nedavno raspisani Javni natječaj za prijam u Centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja "Ivan Vučetić", koji je za poslove u Službi daktiloskopije i identifikacije, među ostalima, kao uvjet uključio upravo i zvanje magistra forenzike.
Studijski modul Istraživanje mjesta događaja mogu upisati diplomanti bilo kojega sveučilišnoga preddiplomskog studija te diplomanti stručnih studija. Diplomanti stručnih studija mogu upisati modul Istraživanje mjesta događaja uz prethodno završeni Razlikovni program, koji se na Sveučilišnome odjelu za forenzične znanosti održava tijekom čitave godine putem online učenja kako bi bio dostupan i fleksibilan prema budućim studentima.
Program Istraživanja mjesta događaja pridonosi trajnom obrazovanju osoba koje su već zaposlene u sustavu policije i vojske, čemu svjedoči sve veći broj studenata koji dolaze iz same struke. Također, ovim se programom svim studentima omogućuje usmjeravanje i primjenu prethodnoga obrazovanja i afiniteta na područje forenzičnih znanosti, ali i da steknu nova specifična znanja koja nisu dostupna na drugim visokim učilištima.