Kada se susretnemo s situacijama poput požara, spašavanja unesrećenih nakon prometnih nesreća ili čak s jednostavnim zadacima poput uklanjanja stabla s ceste, tu su naši heroji vatrogasci. I opasnost ne pita je li on djeluje pri državi ili pak na lokalnom području. U nesreći – svi su isti.
Ali zašto onda nisu isto i plaćeni?
Naime, usvojenom Uredbom koja stupa na snagu 1.ožujka, o nazivima radnih mjesta, uvjetima za raspored i koeficijentima za obračun plaće u državnoj službi stvoren jaz u plaćama svih profesionalnih vatrogasaca na lokalnoj i regionalnoj razini u odnosu na državnu, istaknuli su iz Koordinacije sindikata i udruge profesionalnih vatrogasaca.
Iako obavljaju poslove iste složenosti, vatrogasci zaposleni u JVP-ima i DVD-ovima imaju niže plaće od kolega iz državnih službi. Nije donesena ni uredba o dodacima predviđena Zakonom o vatrogastvu kojima bi se uvećali koeficijenti profesionalnih vatrogasaca s obzirom na povećanu opasnost za život i zdravlje i odgovornost u sustavu.
„Želimo ujednačavanje koeficijenata“
A razlika u koeficijentima nije zanemariva.
„Stupanjem na snagu Uredbe Vlade RH o koeficijentima u državnoj i javnoj službi doći će do razlike u visini koeficijenta složenosti poslova. Predložene promjene u uredbi Vlade mi pozdravljamo i smatramo da su bile nužne.
Ono što mi želimo je ujednačavanje koeficijenata složenosti poslova vatrogasaca na lokalnoj i regionalnoj razini sa koeficijentima vatrogasaca na državnoj razini. Da bi to postigli, tražimo izmjene Pravilnika o klasifikaciji radnih mjesta profesionalnih vatrogasaca, mjerilima za njihovo utvrđivanje i koeficijentima složenosti poslova i donošenje Uredbe Vlade RH o visini dodataka na osnovni koeficijent za radna mjesta profesionalnih vatrogasaca“, kazali su za Dalmaciju Danas iz Udruge sindikata profesionalnih vatrogasaca Republike Hrvatske.
Nadaju se, kako kažu, da do drastičnih poteza poput štrajka neće doći.
„Održan je sastanak predstavnika Koordinacije sindikata i udruga profesionalnih vatrogasaca i Glavnog vatrogasnog zapovjednika. Dogovoreno je da će se idući sastanak održati u petak 01.03. 2024. godine gdje će se raspravljati o izmjenama Pravilnika i donošenju Uredbe.
Naši zahtjevi nisu odbijeni tako da o prosvjedu nismo raspravljali pošto druga strana surađuje. Iskreno se nadamo da o tome nećemo ni morati raspravljati te da će se u dogledno vrijeme pronaći rješenje“, ističu iz Udruge sindikata profesionalnih vatrogasaca Republike Hrvatske.
S druge strane, vatrogasci državne vatrogasne intervencijske postrojbe negoduju što ih se, kako navode, proziva ni krive ni dužne. Smeta ih što 'pobuna' ide preko njihovih leđa i što ih se razvlači po medijima.
„Radimo isti posao i jednako je opasan“
„Nije lijepo da nas lokalni vatrogasci prozivaju, zaista nije ugodno slušati komentare poput 'mi više radimo od njih'. Radimo isti posao i jednako je opasan.
Mi smo državni službenici i naš poslodavac je RH. Davnih godina su svi vatrogasci bili pod državom, ali od 2005. spadaju pod lokalne samouprave i načelnici i gradonačelnici su njihovi nadređeni. Ipak, još uvijek država za njih izdvaja decentralizirana sredstva, odnosno pripomoć gradovima i općinama koje imaju javne vatrogasne postrojbe.
Međutim, JVP koje imaju slabu financijsku potporu ne mogu imati veće plaće poput vatrogasaca iz većih gradova. I to je nepravda. A nije nepravda u državi“, govori nam vatrogasac Mario (puni podaci poznati redakciji) te kazuje kako 'mjesni' vatrogasci kucaju na kriva vrata.
„Kucaju na kriva vrata, odnosno državna, a trebaju kucati na vrata svojih poslodavaca, odnosno načelnika i gradonačelnika.
Prozivanja na račun državnih vatrogasaca, nisu u redu. Jer oni su imali nekada veće plaće od nas i tada su svi šutili.
Ne želim da nas se proziva za nešto što nije točno, žalosno je što su među vatrogasicma dvije struje jer svi radimo isti posao.
Mi podržavam naše kolege i naravno da želimo da im se plaće dignu, ali to moraju raditi u svojoj kući sa svojim nadređenima, a ne prozivati državne postrojbe“, komentira Mario novonastalu situaciju.
Radi reguliranja problema s plaćama nacionalna Koordinacija sindikata i udruga profesionalnih vatrogasaca u ponedjeljak se sastala s onima koji odlučuju u Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici.
Suradnja s gradonačelnicima Splita, Sinja, Trogira i Makarske te načelnikom Podstrane
Ante Šućur, glavni povjerenik SPH za policijsku upravu splitsko-dalmatinsku, Marko Milić, koordinator za vatrogastvo SPH, Nikica Bota, povjerenik SPH za JVP Split, Ante Bašić, povjerenik SPH za JVP Trogir, Nikola Đapić, povjerenik SPH za JVP Makarska, Petar Šušnjara, povjerenik SPH za JVP Sinj te Luka Bakota, povjerenik SPH za JVP Podstrana zadovoljni su kolektivnim pregovaranjem s gradonačelnicima i načelnicima.
„Od samog početka djelovanja Sindikata policije Hrvatske naglasak je bio na dobrobiti i unaprjeđenju materijalnih prava svih naših članova, u skladu s postojećim zakonskim propisima.
Naš rad na unaprjeđenju prava prepoznat je i od strane profesionalnih vatrogasaca koji djeluju na području RH te smo zajedničkim snagama krenuli u rješavanje problema specifičnih za hrvatsko vatrogastvo.
Primarni fokus djelovanja stavljen je na usklađivanje prava profesionalnih vatrogasaca s važećim Zakonom o vatrogastvu (NN 114/22) i Pravilnikom o klasifikaciji radnih mjesta profesionalnih vatrogasaca, mjerilima za njihovo utvrđivanje i koeficijenata složenosti poslova (NN 125/19), a s jakim naglaskom na sklapanje kolektivnih ugovora s osnivačima javnih vatrogasnih postrojbi.
Važno je naglasiti da su gradovi i općine zakonski osnivači javnih vatrogasnih postrojbi te da su isti po Zakonu o vatrogastvu i ostalim važećim propisima, dužni osigurati financiranje vatrogasne djelatnosti na svom području.
Iznimno smo ponosni da smo, u suradnji s gradonačelnicima Splita, Sinja, Trogira i Makarske te načelnikom Podstrane uspjeli zaključiti kolektivne ugovore te se ovim putem želimo iskreno zahvaliti našim gradonačelnicima i načelnicima na partnerskom odnosu tijekom kolektivnog pregovaranja gdje su pokazali iznimno razumijevanje za ljude koji stoje na prvoj liniji obrane od požara i koji su spremni riskirati vlastiti život za dobrobit naših sugrađana i njihove imovine“, poručili su.
„Problem nije samo za vatrogasce“
Ističu kako problem nije vezan samo za vatrogasce, već za sve radnike u lokalnoj samoupravi budući da će biti lošije plaćeni u odnosu na državne službenike.
„Pravilnikom o klasifikaciji radnih mjesta profesionalnih vatrogasaca, mjerilima za njihovo utvrđivanje i koeficijenata složenosti poslova (NN 114/22) propisani su minimalni koeficijenti profesionalnih vatrogasaca na području RH. Sve dodatne materijalno-pravne pogodnosti ostvaruju se izravnim pregovorima između osnivača, poslodavaca i predstavnika radnika (sindikata).
Što se tiče visine primanja u pojedinim općinama i gradovima, smatramo da ona u potpunosti ovise o financijskom potencijalu lokalne uprave i samouprave te nije za očekivati da mogu izdvojiti jednaka financijska sredstva kako bi vatrogasci imali jednaka primanja na razini države, jer bi se time interveniralo u slobodu osnivača kako raspolagati vlastitim novcem i prihodima.
Budimo korektni i naglasimo da ovaj problem nije specifičan samo za profesionalne vatrogasce, već za sve radnike koji rade u lokalnoj samoupravi. Donošenjem Uredbe Vlade RH o koeficijentima, djelatnici lokalne samouprave su u poziciji da će za obavljanje sličnih poslova biti lošije plaćeni u odnosu na državne službenike i namještenike.
Činjenica jest da veliki dio gradova i općina nemaju financijski potencijal države kako bi ispunili očekivanja svojih djelatnika i biti će potrebno mnogo razgovora i pregovora kako bismo približili očekivanja radnika s realnim financijskim potencijalom lokalne samouprave. Svim zainteresiranim dionicima Sindikat policije Hrvatske stoji na raspolaganju“, navode iz Sindikata.
Sprema li se štrajk?
Ako izostane dogovor na nivou Koordinacije, zanimalo nas je spremaju li drastične poteze poput prosvjeda ili štrajka. No, vatrogasci na području Dalmacije protive se rješavanju problema na ulici.
„Zbog svih gore navedenih razloga, Sindikat policije Hrvatske- koordinacija za vatrogastvo u potpunosti se protivi da se problemi rješavaju na ulici.
Pozivamo sve strane da u zajedničkom interesu, kao i u interesu svih građana Republike Hrvatske da smanjimo tenzije, sjednemo za stol i pronađemo kvalitetna i cjelovita, financijski održiva rješenje koja bi zadovoljila sve zainteresirane strane uključene u problematiku financiranja vatrogasne djelatnosti“, zaključili su članovi Sindikata policije Hrvatske- koordinacija za vatrogastvo.