Buna vlasnika terena gdje će se graditi 'tvornica otpada' u Lećevici.
- Jutros je doista došlo do pomalo neobične situacije gdje je Regionalni centar čistog otpada angažirao zaštitare i policiju kako bi proveli rješenje o izvlaštenju – neobično je stoga što vlasnici zemljišta nemaju ništa protiv da RCČO uđe u posjed, ali ne na ovaj način. - kaže nam odvjetnik Darko Varnica koji zastupa 50-ak privatnih vlasnika terena u Lećevici gdje se sve i odvijalo. Samo dan nakon Županijske skupštine na kojoj je prihvaćena 'dokapitalizacija' RCČO za dodatnih sedam milijuna kuna čime je ukupni iznos potrošenih sredstava na 'tvornicu otpada' kod Lećevice u proteklih 18 godina dosegao cifru od 51,5 milijuna kuna... Dio tih novaca ide upravo vlasnicima parcela na lokaciji Šilovića doci u Kladnjicama gdje bi do 2025. godine u pogonu trebao biti centar za preradu otpada s područja cijele županije.
"Pravno je dopušteno ući u posjed prije pravomoćnosti, no uz dva taksativna uvjeta"
- Mali dio vlasnika je primio naknadu na svoje račune, dio se nagodio pa su sredstva isplaćena na poseban račun u Županiji, dok se dio vlasnika nije niti nagodio, niti je dobio naknadu već su krenuli u žalbeni postupak. - kaže nam odvjetnik Varnica, koji razlaže slučaj na dva ključna aspekta. Prvi je vezan za pravnu bitku vlasnika zemljišta, drugi se odnosi na iznose naknada.
- Pravno je dopušteno ući u posjed prije pravomoćnosti, no uz dva taksativna uvjeta: da RCČO stavi novac na raspolaganje vlasnicima zemljišta, što je u ovom slučaju ispoštovano, ali i da postoji opravdani pravni interes za izvlaštenje. Taj drugi uvjet, čini mi se, nije ispunjen – nismo vidjeli ni građevinsku dozvolu ni onaj ugovor s izvođačima radova od 6. prosinca, dakle ništa nisu priložili. I ne znam kako će nastaviti s radovima te financiranjem – velik dio je iz EU fondova – kada nisu 'papiri' riješeni do kraja. - skeptičan je zastupnik vlasnika zemljišta, nekih desetak hektara od ukupno 25 hektara na kojima je predviđeno da će niknuti RCČO.
- Još 2009. godine su vlasnici zemljišta potpisali predugovore s Općinom Lećevica, za cifru od 95 kuna po metru kvadratnom što je trebao platiti Fond za zaštitu okoliša. Godine su prolazile pa je 2014. godine Županija preuzela obavezu isplate, a tijekom vremena je napravljeno nekoliko elaborata – na koncu je ostala cijena od 15 kuna po kvadratu zemljišta koje se vodilo kao poljoprivredno, iako je još ranije prenamijenjeno u građevinsko. Zbog toga ljudi drže da su prevareni od Općine, Županije, Fonda,... A Visoko procjeniteljsko vijeće pri Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine procijenilo je vrijednost zemljišta na 51 kunu po kvadratu. Tu procjenu vlasnici uzimaju za mjerodavnu, što pogotovo prisnažuje činjenica da se teren za pretovarnu stanicu u Vučevici otkupljivao po 63 kune za metar kvadratni... - zaključuje odvjetnik Darko Varnica.
"40 posto vlasnika zemljišta već dobilo pravičnu naknadu"
Zastupnik centra za gospodarenje otpadom koji postoji još od 2005. godine smatra kako su 'svi imovinsko-pravni odnosi riješeni u korist RCČO'.
- Početkom siječnja izvođač radova stupa u posjed te od tada kreću ugovorni rokovi. - kazao nam je odvjetnik Kruno Peronja, dodajući kako je 40 posto vlasnika zemljišta već dobilo pravičnu naknadu, kao i da rješenjem o izvlaštenju zbog javnog interesa strateškog projekta RCČO ima sve ovlasti.