Prošlog mjeseca u mnogim dijelovima srednje Dalmacije, uključujući Split, izmjerene su najviše lipanjske temperature zraka u povijesti službenih meteoroloških mjerenja. Tako je 20. lipnja 2024., dan prije ljetnog solsticija, službena postaja DHMZ-a Split Marjan oborila lipanjski temperaturni rekord koji iznosi 38,5°C, što je tek decimalu niže od apsolutnog rekorda postavljenog u srpnju 1950. kada je izmjereno 38,6°C.
Split je 15. srpnja ove godine oborio jedan apsolutni rekord. Naime, u ranim popodnevnim satima toga dana na službenoj mjernoj postaji na Zenti izmjerena je površinska temperatura mora od čak 29,4°C, što je najviša temperatura mora ikada izmjerena u Splitu od početka službenih mjerenja. Tako je čak za pola stupnja potučen dosadašnji rekord koji je iznosio 28,9°C, izmjeren 10. kolovoza 2017.
No, rekordima tu nije bio kraj. Apsolutni državni rekord po pitanju temperature mora istoga je dana izmjeren u Dubrovniku. U 17 sati tamo je službeno izmjereno 29,7°C što je najviše ikada u službenoj povijesti mjerenja u Hrvatskoj, ako se izuzme temperature nekih plitkih i zatvorenih površina poput Malog jezera na Mljetu.
Protekle noći uzduž obale puhala je umjerena do jaka bura koja je podno Velebita imala olujne udare. Kako to obično biva ljeti, bura je značajno ohladila površinski sloj mora, a najdrastičnija promjena dogodila se u Dubrovniku. Dok je tamo prije desetak dana izmjereno spomenutih 29,6°C, jutros u 7 sati temperatura je iznosila svega 19 stupnjeva. Do kasno popodne "oporavila" na 21.
I drugdje je osvježilo, ali manje. U Hvaru je u moru danas bilo 25, u Splitu 26 stupnjeva. Iako će se vjetar sljedeća dva dana smiriti, nova "porcija" ljetna bure slijedi u ponedjeljak i utorak.