Zbog gradnje na terasi kuće s Poljane Grgura Ninskog diglo se dosta prašine. Dio Splićana pomislio je da unutar Dioklecijanove palače tolerira bespravna gradnja, no ispostavilo se da se radi o legalnom zahvatu vlasnika objekta, Nikole Popića.
- Ovo što se sada radi je dobilo potrebnu dozvolu od strane konzervatora, a kasnije je ishođena građevinska dozvola. Dakle, radovi su potpuno legalni. Krov je potpuno istih dimenzija, a na sjevernom dijelu krova je potpuno ista visina. Jedina razlika je u tome da je u ono vrijeme krov bio prekriven valovitim salonitom koji je karcinogeni materijal. To nije bilo u ruševnom, ali je u vrlo lošem stanju. Taj dio je uklonjen i napravljeni su zidovi od Ytonga, najlakšeg mogućeg materijala – pojasnio je Popić radove za naš portal.
U međuvremenu nam je mišljenje o ovoj gradnji dao Radoslav Bužančić, pročelnik Konzervatorskog odjela u Splitu.
- Gradnju na terasi kuće s Poljane Grgura Ninskog nisu odobrili konzervatori Ministarstva kulture nego legalizacija iz 1968. godine. Vlasnik je samo zatražio popravak i izmjenu pokrova od azbest-cementa, što konzervatorska struka nije mogla zapriječiti, pa je što se tiče dokumenata gradnja legalna. To dakako ne znači da je dobra, štoviše iznimno je loše uklopljena u tkivo gradske jezgre jednako kao i moderna kuća prve polovine 20. st. na kojoj je podignuta - kaže nam Bužančić dodajući da se ne radi o novoj devastaciji nego o ostavštini socijalizma i vremena kada su nelegalne i neprimjerene gradnje u palači bile moguće i česte.
Potom se osvrnuo na stanje očuvanosti stare gradske jezgre:
- Što se tiče stanja očuvanosti gradske jezgre treba reći da se jako puno u kratkom vremenu obnovilo. Od Etnografskog muzeja, do nekadašnjeg Hotela Salona na Mihovilovoj širini nema više građevina koje su do nedavno bile u aktivnoj fazi rušenja. Čitava se jezgra grada intenzivno iz godine u godinu uređuje, što s druge strane donosi neke druge, sociološke probleme, ali stanje spomeničkog fonda nikad nije bilo tako dobro. Peristil, Vestibul, Zlatna vrata i hramovi Dioklecijanove palače su restaurirani, a njeni zidovi kule i Željezna vrata su u obnovi.
Obnova hitnih situacija
Najavio je daljnje zahvate na obnovama:
- Kad sam vam rekao da postoji još akutnih problema u jezgri, posebno na njenoj petoj fasadi, nisam htio postati neimenovan izvor nego sam zamolio da mi u skladu s praksom pošaljete pismeni upit kako bi vam informaciju što točnije napisao. Naime Gradska uprava i konzervatori spremaju daljnje zahvate na obnovi hitnih situacija kojih u jezgri još uvijek ima, poput sanacije temelja kuće u Lukačićevoj 6 ili obnove krovišta palače Skočibučić-Lukaris na Peristilu koje je tek polovično sanirano.
Bužančić je zadovoljan onim što je učinila nova gradska uprava:
- U kratkom vremenu nova je gradska uprava napravila puno. Priprema za najdelikatniji dio obnove palače, a to je upravo njena peta fasada s brojnim krovovima u lošem stanju i gradnjama koje su legalizacijom 1968. postali “dio baštine“, upravo je u tijeku. Grad je osnovao vlastitu agenciju za povlačenje sredstava iz EU fondova što je po mom sudu najvažniji preduvjet za taj posao koji traži ozbiljno financiranje. Venecija je to odavno napravila, ali njeni problemi u današnjem trenutku nisu manji, pa ne treba misliti da će sređivanjem građevinskog stanja jezgre splitski problemi nestati, ali će biti potpuno druge naravi.
"Ostavštine nekadašnjeg društva još ćemo se dugo rješavati"
Što se tiče budućnosti, Bužančić je optimist:
- Eto, čini mi se da "čaša nije poluprazna, nego polupuna" i to ne zato što sam optimist, nego jer promatram trendove obnove koji nisu loši već naprotiv vrlo dobri, a ostavštine nekadašnjeg društva još ćemo se dugo rješavati. Bogata Njemačka tek sad sanira neke posljedice brutalnog poslijeratnog modernizma. U Frankfurtu se podižu srušeni dijelovi povijesnog grada, u Berlinu se obnavlja dvorac u centru, a Dresden je ponovno dobio nekadašnji skyline - zaključuje pročelnik.
VEZANI ČLANAK: