Za ovu godinu odlučili smo prezentirati radove splitske umjetnice velolučkih korijena Lili Gluić koja je u tehnici akvarela i akrila naslikala niz djela inspiriranih likom Olivera Dragojevića i njegovom glazbenom ostavštinom, ali i prostorom Splita i Vele Luke koji su posebno značajni u životu velikog glazbenika. Izložba će biti otvorena u srijedu, 27. srpnja u 21. sat...
Prošle su četiri godine od smrti velikog hrvatskog glazbenog umjetnika Velolučanina Olivera Dragojevića koji je ostavio neizbrisiv trag na domaćoj glazbenoj sceni i puno šire. Kada spomenemo Velu Luku, jedna od prvih asocijacija na ovo raspjevano mjesto na zapadnom dijelu otoka Korčule je Oliver Dragojević-kaže Rada Dragojević, kustosica Centra za kulturu Vela Luka.
- Veza između slavnog glazbenika i našeg mjesta je neraskidiva i duboka. U Veloj Luci su njegovi obiteljski korijeni, tu je ljeti provodio vrijeme sa svojom obitelji i prijateljima. Zahvaljujući Oliveru Dragojeviću i njegovom utjecaju, Velu Luku su zavoljeli brojni drugi estradni umjetnici i ljudi iz javnog života.
Godine 2020., povodom druge obljetnice njegove smrti, u galeriji Centra za kulturu Vela Luka, a u sklopu glazbene manifestacije „Trag u beskraju“, postavljena je izložba pod nazivom „Oliver u Luci/Luka u Oliveru“ kojom se kroz fotografije koje je ustupila njegova obitelj i njegovi bliski prijatelji u Vela Luci i kroz odabrane stihove iz njegovih pjesama nastojalo Velolučanima i njihovim gostima ukazati na neraskidivu vezu velikog glazbenika s Velom Lukom i koliko mu je značila. Ustrajavate u tome?
-Spomenuta izložba izložba imala je za cilj ukazati na Oliverovu veliku ljubav prema moru, ribolovu, brodovima i spontanom i opuštenom druženju s bliskim prijateljima, ali i s drugim mještanima koji su ga doživljavali svojim i sebi ravnim bez obzira na njegov status zvijezde i estradnu eksponiranost. Druga izložba posvećena našem glazbenom velikanu Oliveru Dragojeviću nosila naziv „Oliver u objektivu Livija Andrijića“. Izložba se tematski naslanjala na prethodnu s time da su za ovu prigodu odabrane fotografije iz arhiva profesionalnog fotografa Livija Andrijića koji je fotografirao Olivera tridesetak godina sve do glazbenikove smrti 2018. godine. Od preko šezdeset fotografija ustupljenih za ovu prigodu, odabrano je tridesetak fotografija koje u punom smislu riječi slave Mediteran i glazbu, a na kojima je Oliver u društvu obitelji, kolega i prijatelja s kojima dijeli južnjački temperament i spontanost.
I sad ste se odlučili prikazati Olivera na platnima Lili Gluić, naravno uz sve ostale ljetne manifestacije Oliveru u spomen?
-Za ovu godinu odlučili smo prezentirati radove splitske umjetnice velolučkih korijena Lili Gluić koja je u tehnici akvarela i akrila naslikala niz djela inspiriranih likom Olivera Dragojevića i njegovom glazbenom ostavštinom, ali i prostorom Splita i Vele Luke koji su posebno značajni u životu velikog glazbenika. Autorica s pokojnim glazbenikom dijeli velolučke korijene i ljubav prema Veloj Luci, život i djelovanje u Gradu Splitu i dalmatinski južnjački temperament. Kao što je Oliver pjevao o našem podneblju i duboko ga ugradio u svoj glazbeni opus, tako neumorna splitska slikarica unosi iste elemente i motive u svoj likovni opus kojeg je obogatila i likom velikog glazbenika kojeg je osobno poznavala.
Koliko slika ste odabrali za prikaz u vašoj Galeriji?
- Za ovu izložbu odabrano je dvadesetak akvarela s portretom velikog glazbenika iz njegovih različitih stvaralačkih faza, a koje je autorica naslikala u slobodnoj interpretaciji prema sjećanju i na temelju fotografija. Odabrano je i petnaestak platna u tehnici akrila na kojima autorica prezentira Grad Split, a inspiriranih naslovima Oliverovih velikih hitova „Cvit Mediterana“, „Splite moj“, „Ispod sunca zlatnoga“, „Splitski nokturno“, „Picaferaj“. Tu su i nezaobilazni velolučki motivi inspirirani pjesmama „Jo da mi je“, „Valo veloluška“, ali i djela koja nose naziv prema hitovima poput pjesme „Stine“, „Galeb i ja“, „Cesarica“ i druge koje smješta u prepoznatljivi mediteranski i otočni ambijent kojeg je Oliver sjajno otpjevao u svojim pjesmama. Cilj ove izložbe je kroz likovna djela dati još jedan pogled na Olivera i njegovo stvaralaštvo i očima splitske umjetnice zaviriti u ambijent za koji je pokojni glazbenik bio posebno vezan, a to su svakako Split i Vela Luka, grad u kojem je živio i otočna oaza u koju se redovito vraćao i dijelio posebne trenutke s obitelji, kolegama i prijateljima. Djela na ovoj izložbi posveta su velikom glazbeniku i našem podneblju, a izložba je, kao i prethodne dvije, temelj za daljnje prikupljanje dokumentarne, ali i umjetničke građe vezane za Olivera Dragojevića za buduću memorijalnu zbirku. Ujedno je i poticaj drugim autorima da na kreativan način pristupe liku i djelu velikog hrvatskog glazbenika Olivera Dragojevića.
A Rado, a što Vam mogu reći osim Jo da mi je!
- A i ja bi isto mogla reći, i da se opet slikamo na skalama Muzeja grada Splita, uz zahvalu portalu Dalmacija Danas, a i vama što pratite ne samo rad Centra za kulturu već sve ono što se događa na našemu (u vašemu škoju!)
Hoti bi još nešto nadodat, ali mislim da je to već stoput rečeno: Ni krv voda!