Odvojeni otpad kao što je papir, plastika, staklo, biootpad, tekstil i druge vrste otpada, mogu se reciklirati i ponovno koristiti kao sirovina. Tako se smanjuje količina otpada koji je neiskoristiv, a koji značajno onečišćuje tlo, vodu i zrak. Upravo je to cilj novog sustava odvajanja otpada koji se provodi u Splitu, a za koji su ugrađeni i polupodzemni spremnici. Četiri vrste ovih spremnika označene su različitim bojama poklopca.
Oni s crnim otvorom namijenjeni su za miješani komunalni otpad. Riječ je o otpadu koji se ne može ponovno upotrijebiti. U tu kategoriju spadaju ostaci termički obrađene hrane (riba, meso, kosti i sl.), higijenske potrepštine poput pelena, higijenskih uložaka, vlažnih maramica i britvica za brijanje, opušci cigareta i pepeo, zaprljani i zauljeni papir, kao i onaj s ostacima hrane. Cilj je smanjiti količinu ove vrste otpada jer zagađuje tlo, vodu i zrak te ispušta CO2 i metan u atmosferu pa tako izrazito negativno utječe na zdravlje čovjeka i njegovu okolinu.
U spremnik s plavim otvorom baca se razna kartonska ambalaža, novine, časopisi, bilježnice, knjige, pisma, papirnate vrećice, kartonski fascikli, uredske tiskovine, papirnate vrećice od pekarskih proizvoda i drugu sličnu ambalažu. Valja naglasiti kako je najprije potrebno ukloniti dodatke poput spajalica i ljepljive trake koje treba odvojiti u njihove pripadajuće spremnike.
Plastična, metalna i tetrapak ambalaža odlažu se u spremnik sa žutim otvorom. Konkretno, boce od vode, sokova i ostalih napitaka, ambalaža prehrambenih proizvoda poput jestivog ulja, mliječnih proizvoda i mesa. Zatim ambalaža proizvoda za čišćenje i kozmetičkih proizvoda kao i plastični tanjuri, pribor za jelo, folija, vrećice. Ovu vrstu otpada trebalo bi isprati prije odlaganja.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Četvrta je kategorija biootpad koji se baca u spremnik sa smeđim otvorom. Tu spadaju ostaci kora voća i povrća, talog od kave, ljuske jaja, otkos trave, lišće, granje, uvelo cvijeće, zemlja iz lončanica, ali i piljevina, borove iglice, dlake od kose. Osim toga, u ovaj je spremnik moguće baciti i manje količine papirnatih maramica, ubrusa i salveta jer je riječ o celulozi.
Stakleni se, pak, otpad odlaže u tamno zelene spremnike na zelenim otocima, na mobilna reciklažna dvorišta ili velika reciklažna dvorišta na Karepovcu, Orišcu i Pujankama.
Međusobnom suradnjom i implementacijom malih navika u našu svakodnevicu Split pretvaramo u čist grad te doprinosimo boljitku planeta. Sve informacije o novom sustavu odvajanja otpada pronađte na web stranici “Odvoji, lako je” te Facebook i Instagram profilu Čistoće d.o.o. Split.