Danas se obilježava Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske i Dan mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, dva ključna datuma u povijesti suvremene hrvatske državnosti.
Dana 15. siječnja 1992. godine, Hrvatsku su kao suverenu i samostalnu državu priznale sve zemlje članice tadašnje Europske zajednice, uključujući Irsku, Belgiju, Dansku, Francusku, Grčku, Italiju, Luksemburg, Nizozemsku, Njemačku, Portugal, Španjolsku i Ujedinjenu Kraljevinu. Njihovu odluku pratile su istog dana i Austrija, Bugarska, Kanada, Mađarska, Malta, Poljska te Švicarska.
Kruna diplomatskih napora
Međunarodno priznanje Hrvatske započelo je 19. prosinca 1991., kada je Island prvi priznao hrvatsku neovisnost, a iste je odluke donijela i Njemačka, s formalnim stupanjem na snagu 15. siječnja 1992. godine. Priznanja su nastavila pristizati iz cijelog svijeta, uključujući Svetu Stolicu i San Marino u siječnju te SAD, Japan, Kinu i mnoge druge države tijekom iste godine.
Ovo priznanje bilo je rezultat intenzivnih diplomatskih napora i ključnih političkih odluka, poput donošenja Ustava Republike Hrvatske 1990., referenduma o neovisnosti 1991. te raskidanja državnopravnih veza sa SFRJ. Ulaskom u Ujedinjene narode 22. svibnja 1992., međunarodni subjektivitet Hrvatske dodatno je potvrđen.
Osim međunarodnog priznanja, Hrvatska danas obilježava i Dan mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, koji simbolizira uspješan završetak povratka okupiranih područja istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema u ustavno-pravni poredak Republike Hrvatske. Proces je trajao od 15. siječnja 1996. do 15. siječnja 1998. godine, pod nadzorom Prijelazne uprave UN-a u istočnoj Slavoniji (UNTAES) te je omogućio mirnodopski život i razvoj na tim prostorima.
Četiri države još nisu priznale Hrvatsku
Mirnu reintegraciju hrvatskog Podunavlja te postizanje mira omogućile su prije toga i pobjedonosne Vojno-redarstvene operacije Hrvatske vojske "Bljesak" (počela 1. svibnja) i "Oluja" (počela 5. kolovoza 1995.). Operacijom "Bljesak" oslobođena je zapadna Slavonija, a u "Oluji" je oslobođen Knin, te najveći dio okupiranoga hrvatskog teritorija.
Hrvatsku do danas još nisu priznale četiri zemlje, a to su Butan, Liberija, Niger i Tonga. Među zemljama koje su nedavno priznale Hrvatsku su Somalija, koja je to učinila u veljači 2022., dok su Srednjoafrička Republika i Togo to učinile 18. rujna 2023. Pedesetak zemalja nikad nije formalno donijelo odluku o priznanju, ali su uspostavile diplomatske odnose, što se tretira kao priznanje. Od tada do danas, Hrvatska je postala aktivna članica mnogih međunarodnih organizacija, uključujući Vijeće Europe (1996.), NATO (2009.) i Europsku uniju (2013.), potvrđujući svoju poziciju u europskoj i svjetskoj zajednici.