Tportal neslužbeno doznaje da svoje sudjelovanje na dražbi planira grad Split, ali vjerojatno i poslovne banke koje su razlučni vjerovnici i imaju založno pravo na nekretnini u splitskoj Lori.
Spaladium arena zatvorena je prije nešto više od godine dana, kada je otvoren stečaj nad tvrtkom koja njome upravlja. Ključan korak za otvaranje stečaja poduzeo je grad Split blokirajući račun tvrtke zbog dospjelih i neplaćenih dugovanja na ime komunalne naknade.
Upravo ti troškovi predstavljaju najveći dio ukupnih troškova stečaja koji su se po neslužbenim informacijama popeli na oko pet milijuna eura. Istovremeno, nekoliko banaka koje su financirale gradnju Spaladium arene, kao manjeg dijela nikad dovršenog Spaladium centra, upisale su svoja potraživanja u iznosu od nekoliko desetaka milijuna eura.
Kompleksna povijest problema
To je tek dio vrlo složene priče oko prvog ugovora o javno-privatnom partnerstvu u Hrvatskoj, oko kojega se već godinama na više instanci vodi više sudskih sporova. U osnovi, Grad Split uspio je gotovo u potpunosti osporiti potraživanja austrijskih banaka - koje su u jednom trenutku zaprijetile ovrhom oko polovice godišnjeg gradskog proračuna - jer nisu realizirane sve odredbe iz ugovora po kojima bi se u Lori izgradili i poslovni toranj, trgovački centar i golema javna garaža, čime bi cijeli projekt bio potpuno samoisplativ.
Banke s druge strane tvrde da se ugovor treba smatrati raskinutim, no i ta teza zasad je uspješno osporena na sudovima. U samom ugovoru o javno-privatnom partnerstvu banke nisu bile partner, nego su de facto financirale projekt građevinskih tvrtki IGH, Konstruktor i Dalekovod, a koje su kasnije zapale u ozbiljne poslovne poteškoće ili su potpuno propale - pa, kako tvrde u gradu Splitu, trebaju same snositi posljedice svojih poslovnih odluka i ne svaljivati ih na građane.
Ove teze ustrajno zastupa administracija gradonačelnika Ivice Puljka, ali i njegova prethodnika Andre Krstulovića Opare. Velik dio sudskih bitaka oko Spaladiuma iznio je nedavno preminuli sveučilišni profesor Dejan Kružić te odvjetnik Kruno Peronja mlađi, piše tportal.
Dug od 5 milijuna eura
U paralelnom rukavcu u samoj areni nekoliko godina odvijala su se različita događanja, sve dok ona nije zatvorena i napokon stavljena na bubanj. U prva tri kruga nitko se nije prijavio na javnu dražbu, a u četvrtom krugu početna cijena postavljena je na samo jedan euro. Trgovački sud u Splitu već ranije upozorio je banke kao razlučne vjerovnike da bi u slučaju preuzimanje dvorane bez plaćanja kupovnine, dakle 'prebijanjem' svojih potraživanja, bile dužne platiti više od pet milijune eura troškova stečajnog postupka, od čega većina zapravo odlazi Splitu na ime komunalne naknade.
Nije stoga izvjesno da bi se ovaj potez bankama uopće isplatio jer bi Spaladium arena već prvog dana počela generirati troškove, a i mogli bi je koristiti samo u idućih 13 godina, koliko još traje pravo građenja po ugovoru o javno-privatnom partnerstvu, nakon čega cijeli kompleks u Lori ionako prelazi u vlasništvo Splita.
Investitori odustali?
Kako je tportalu neslužbeno potvrđeno, u prethodnim godinama pojavili su se investitori zainteresirani za preuzimanje dvorane i dovršetak gradnje cijelog kompleksa, no ohladili su se nakon što je Državno odvjetništvo zauzelo stav da nisu moguće nikakve intervencije u davno sklopljen ugovor, pa ni produljenje roka prava građenja. Nikome se, naime, ne isplati graditi neboder, trgovački centar i garažu, pa ni preuzeti isključivo dvoranu, na rok od samo 13 godina.
'Moguće je da će banke sudjelovati na dražbi samo kako bi pokušale podići cijenu, a moguće da će u priču oko dvorane pokušati ući preko partnera koji bi eventualno pokušali organizirati događaje u dvorani i pronaći model da se to isplati u idućih 13 godina. Pitanje je koliku bi cijenu za to bili spremni platiti', rekao je jedan od sugovornika tportala.
Splitskog gradonačelnika Ivicu Puljka upitali smo kakav je plan gradske vlasti, no ostao je poprilično suzdržan:
'Interes grada Splita prije svega jest da se Spaladium arena stavi u funkciju i da se cijeli projekt Spaladium centra dovrši, pa ćemo napraviti sve u našoj moći da sudjelujemo u tom procesu', rekao je Puljak za tportal.
Zanimljivo je da su se njegovi politički suparnici Tomislav Šuta (HDZ) i Željko Kerum (HGS) prije točno godinu dana izjasnili za kupnju Spaladium arene. Šuta je rekao da 'grad treba imati plan kada dođe do prodaje za jedan euro', a Kerum da bi se ona 'mogla kupiti za desetak milijuna eura'.