Prizori aurore borealis, odnosno polarne svjetlosti, zadivili su sve one koji su je u noći s petka na subotu promatrali na noćnom nebu, a s obzirom na to da se radilo o najjačoj elektromagnetskoj oluji upućenoj sa Sunca prema Zemlji u više od 20 godine, čudesne boje ovog svjetlosnog fenomena bile su vidljive daleko na jugu Europe, uključujući naša područja.
Kako pojava nije bila kratkotrajna kao na jesen prošle godine, ovoga puta fotografi su imali znatno više vremena za snimanje, a najbolje trenutke ovog prirodnog fenomena zabilježio je splitsko-brački fotograf Božan Štambuk.
Sjeverna obala otoka Brača kao i drugih naših otoka, nudila je sjajnu priliku snimiti pravi spektakl nad sjevernim horizontom. Ljubičasta, crvena, zelena i plava bile su boje koje su se mogle snimiti, a Božan je pojavu snimao iz Povlja.
Više fotografija s Brača možete vidjeti OVDJE.
U nastavku pročitajte kako je opisao večeras koju će ljubitelji astro fotografije dugo pamtiti.
Ples polarne svjetlosti iznad otoka Brača daleko je najljepši prizor kojem sam svjedočio otkad sam započeo svoju astrofotografska priču 2017. godine. Fotografije koje sam snimio preksinoć zauvijek će imati posebno mjesto u mom srcu i u mojoj nadolazećoj knjizi Odiseja Brač: More zvijezda.
Ovu polarnu svjetlost uzrokovalo je nekoliko jakih solarnih baklji klase M i klase X iz divovske regije Sunčevih pjega 3664 ranije ovog tjedna, čije je koronalno izbacivanje mase pogodilo Zemlju 10. i 11. svibnja i prouzročilo ekstremne solarne oluje, s KP indeksa koja je dosegao KP9 (G5 solarna oluja). Takav intenzitet bio je najveći od 2003. godine.
Ovaj timelapse video napravljen od fotografija duge ekspozicije snimljen je te noći iz mjesta Povlja i Supetra, otok Brač, Hrvatska. Koristio sam Nikon D3300 i Tokina 116.