Na uglu Držićeve ulice u Splitu smjestio se prvi čileanski fast food, 'El Telegrafo'.
Mladi bračni par, Vesna Covacich i Carlos Biott Yutronich, otvorili su ovaj fast food da bi Splićanima i turistima pružili pravo iskustvo čileanske tradicionalne prehrane.
Nije slučajno to što se ovaj mladi bračni par iz Čilea odlučio baš za Split. Naime, Vesnina prabaka je iz Bola na otoku Braču, pradjed je iz Omiša, a Carlosov pradjed potječe iz Sutivana na otoku Braču. Split je zato bio logičan izbor iako su i jednu godinu živjeli i u Zagrebu.
Vesna i Carlos stigli su u Hrvatsku nakon što su čuli za stipendiju za učenje hrvatskog jezika.
"Došli smo naučiti jezik da možemo dobiti hrvatsko državljanstvo, ali jako je težak hrvatski. Mi i dalje pričamo sve u nominativu, padeži su komplicirani", kažu nam Vesna i Carlos.
Život u Hrvatskoj
Već sedam godina žive u Hrvatskoj i planiraju ostati. El Telegrafo su otvorili 2022. godine. Kažu da su mogli i prije jer savršeni prostor su pronašli, no birokracija ih je ipak usporila.
"Prostor smo pronašli prije dvije godine, ali uspjeli smo otvoriti tek prije godinu i pol. Trebali smo dugo čekati papire i sve ostalo", kažu Vesna i Carlos.
Priča o ovom prostoru je i pomalo simbolična. Naime, Carlosov djed, u Punta Arenasu imao je slastičarnicu, isto na uglu ulice, a ta slastičarnica zvala se 'El Telegrafo'. U njegovo ime oni su u Splitu otvorili svoj 'El Telegrafo', a font kojim je logo napisan isti je kao i onaj iz pradjedove slastičarnice.
Puno je simbolike oko njihova dolaska u Hrvatsku. U Čileu, baš u Punta Arenasu postoji velika zajednica hrvatskih iseljenika te su na taj način uvijek učili o zemlji svojih pradjedova i na koncu se odlučili za život ovdje.
"Lijepo nam je. Vrijeme je ljetno s obzirom da u Punta Arenasu kada je ljeto, najviša temperatura je 15 do 16 stupnjeva. Tako da je nama divno", kažu Vesna i Carlos.
Carlos se u ovih sedam godina nije još nijedanput vratio u Čile, a Vesna je bila svega dva puta, no ipak često članovi njhove obitelji dolaze u Hrvatsku.
El Telegrafo - ponuda slatkog i slanog
El Telegrafo nudi deset različitih vrsta Empanada sa slanim punjenjem te dvije slatke vrste.
Ona tradicionalna čileanska empanada je mesna koja se jede na čileanskom danu državnosti, a ekipa 'El Telegrafa' u Splitu je proširila ponudu i vrste nadjeva.
Ono što nam je prvo zapelo u oko su empanade sa ćevapima, a hrvatsku kuhinju sa čileanskom povezali su i preko empanade sa nadjevom za krumpirušu i slavonske empanade.
Kažu nam da je u početku bilo malo teže približiti empanade Splićanima iako okusi koje imaju u ponudi nisu ništa strano, tradicionalno tijesto punjeno mesnim ili vege kombinacijama, ljudi su ipak često pitali jesu li to rafioli.
Osim empanada, u ponudi je i tradicionalni čileanski kolačić, alfajor, punjen finom karamelom i posut kokosom.
Svakako smatramo da se isplati svratiti kod Vesne i Carlosa i probati empanade, ili ih pak naručiti jer stižu tople i mirisne i do vašeg doma.
Mi se nismo mogli odlučiti koja je bolja, a o slatkome da i ne govorimo.