Split je grad u kojem je sport strast i ljubav, grad u kojem se sport živi punim plućima, grad koji je metropola sporta u državi.
Iznjedrio je brojne sportske zvijezde koje su ga okitile medaljama. Iza nas je još jedna uspješna godina za splitski sport, a najbolje od najboljih što je grad ponudio je u 2023.godini nagradio je i Splitski savez športova. A među njima su se posebno istaknuli i naši parasportaši.
I baš zato, ovo nije priča samo o sportu, već o snazi, zajedništvu i inspiraciji. Među brojnim splitskim sportskim klubovima, posebno se ističu oni para sportski, a jedan među njima je i Paraplivački klub Cipal.
Nova generacija prvaka
Kao jedan od najstarijih i najvećih parasportskih klubova u našem gradu, Cipal stvara velike sportske zvijezde. Upravo iz ovog kluba je potekao prvi hrvatski paraolimpijac Dino Sinovčić, pa bi se moglo reći da Cipal stvara novu generaciju prvaka, ali i malih heroja.
Naime, maturant Turističko-ugostiteljske škole, Ante Jurin je jedan od samo troje plivača s Downovim sindromom u Hrvatskoj, te prvi iz Splita koji će boje naše države braniti na 11. Svjetskom prvenstvu u plivanju za osobe s Downovim sindromom koje će se krajem mjeseca održati u Antalyji.
Ovim povodom razgovarali smo s Mirom Renićem, koji dužnost glavnog operativca Paraplivačkog kluba Cipal obnaša od 2008. pa sve do danas.
Plivački klub Cipal osnovan je u studenom 2006.godine i od tada djeluje pri Parasportskom savezu Grada Splita, Hrvatskom paraplivačkom savezu, a od nedavna i Parasportskom savezu Splitsko-dalmatinske županije.
Ideja osnivanja kluba rodila se iz srca nekolicine roditelja i zaljubljenika u paraplivanje. Njihova vizija, vođena strašću i predanošću, prerasla je u stvarnost, a kroz godine, klub je rastao i razvijao se, pružajući ne samo sportsku edukaciju već i podršku i nadu za sve članove.
„Ideja osnivanja kluba javila se kod nekolicine roditelja, Vere Sinovčić i Luke Rađe, kao i ljubitelja paraplivanja Vere Popović i pokojnog Nenada Gaćina.
Klub od 2006. do 2014. s izvršnim odborom vodi kao predsjednica Vera Sinovčić, a u periodu od 2014. pa do danas, predsjednik je Roberto Zidar. Dužnost glavnog operativca kluba od 2008.g. do danas, obnaša gosp. Miro Renić. Od osnivanja do 2020. struku kluba činili su treneri Plivačkog kluba "Mornar" Split, Damir Radić i Slobodan Glavčić.
Od 2022. u klubu su zaposlena tri trenera, prof. Mirko Samardžić, šef struke, Barbara Ševo, mag.cin. i Jure Benić, mag.cin.“, objašnjava nam Renić povijest kluba.
Danas, s troje trenera, klub je postao još snažniji i sposobniji pružiti podršku oko stotinu djece i mladih s poteškoćama u razvoju i invaliditetom.
Hvalevrijedne aktivnosti
„Organiziramo besplatnu obuku za neplivače namijenjenu za djecu s intelektualnim i tjelesnim poteškoćama u razvoju, jedini na ovom djelu Jadrana, obzirom da se Plivački klubovi standardne populacije ne bave ovom populacijom, niti im Zakon to dozvoljava ako nisu iznimno prilagodili svoje Statute. Obuka neplivanja za djecu s poteškoćama jako je kompleksna zbog populacije kojoj je namijenjena i zahtjeva male grupe i puno individualnog rada“, kazuje nam tajnik kluba Miro te dodaje da je iznimno zadovoljan odazivom.
„Odaziv na obuku je izniman obzirom da djeca sa svim intelektualnim i tjelesnim poteškoćama u razvoju i mladi sa svim oblicima invaliditeta koji nisu savladali plivačke vještine, jedino to organizirano mogu u našem klubu“, govori naš sugovornik.
Svakodnevni rad organiziran je u Kompleksu bazena "Poljud" od 7 do 9 te od 15 do 18 sati, a u klubu trenutno pliva oko stotinjak djece s poteškoćama u razvoju od 4 do 19 godina, kao i mladi sa svim oblicima i stupnjevima invaliditeta.
Za njih je Cipal postao oslonac u kojem pronalaze sigurnost, podršku i mogućnost rasta, kako fizičkog tako i mentalnog.
Sport za osobe s invaliditetom postaje sve popularniji, omogućujući pojedincima da premaše svoje granice, razviju nove vještine i ostanu aktivni, što pridonosi zdravijem i ispunjenijem načinu života. A također potiču društvenu uključenost i stvaraju osjećaj zajedništva među sudionicima.
Plivanje i osobe s teškoćama
Renić nam je objasnio kako plivanje utječe na osobe s teškoćama.
„Paraplivanje (termin koji se koristi službeno prema nomenklaturi sportova Hrvatskog paraolimpijskog odbora-HPO) je parasportska aktivnost najprimjerenija i najzdravija za djecu sa svim poteškoćama i osobama sa svim oblicima invaliditeta.
Osim što paraplivanje izuzetno pozitivno djeluje na tjelesno zdravlje, poseban je blagodat vezan za mentalno zdravlje kroz jačanja samopouzdanja što im omogućava kvalitetnije funkcioniranje u svakodnevnom životu“, navodi tajnik kluba.
Brojne nagrade i ostvareni uspjesi samo su potvrda kvalitete rada i posvećenosti svih članova kluba.
"Najveći uspjesi kluba su:
Nagrada Grada Splita 2014., Nagrada Splitsko-dalmatinske županije 2016. za izniman rad s djecom s poteškoćama i osobama sa svim oblicima invaliditeta, organizacija Međunarodnog prvenstva Hrvatske u paraplivanju "Croatia OPEN 2024" od 2012. - 2024., popularizacija paraplivanja i svakodnevni rast onih koji upražnjavaju ovu sportsku djelatnost, obuke paraplivanja za izniman broj neplivača i organizirani odlasci kluba na domaća i međunarodna natjecanja", ističe Renić.
Sportske zvijezde
Dino Sinovčić, čije ime ponosno stoji uz europske i svjetske titule, samo je jedan od mnogih primjera iznimnih sportskih postignuća u ovom klubu.
„Dino je bio naš član kluba od 2006. do 2020., a tijekom ovog perioda postaje europski i svjetski prvak kao i finalist POI 2016, na što smo posebno ponosni. Pored Dino Sinovčić možemo spomenuti i ostale vrhunske paraplivače Antu Rađu, osvajač brončane medalje na SP 2018-Mexico, Leonarda Renića, finalist EP i paraplivačicu Nikolinu Mitar, sudionicu SP 2023.“, ističe Miro ponosno.
Naši čitatelji dosada su već upoznali 17-godišnjeg Antu Jurina kada je zaradio ogroman aplauz na maturalnoj večeri Turističko-ugostiteljske škole. A uspjehom kojeg je postigao u plivanju, postao je inspiracija mnogima.
EMOCIJE SE NE SLIJEŽU! Kada su se pojavili Ana i Ante Kampusom se zaorio gromoglasan pljesak
Kako smo već spomenuli, Ante će predstavljati Hrvatsku u svjetskom natjecanju u plivanju za osobe Downovim sindromom.
„Dugogodišnji stručni rad, rezultirao je pojavom novih mladih paraplivača i paraplivačica, a jedan od njih je Ante Jurin. Radi se o mladom i vrijednom paraplivaču koji već godinama svakodnevno trenira, a kruna karijere je Svjetsko prvenstvo za Down Syndrom koje bi se trebalo održati krajem ožujka“, govori nam Renić.
Novi početak, nova dostignuća
Tajnik PK Cipal ističe iznimnu suradnju s lokalnom zajednicom.
„Suradnja s Javnom ustanovom športski objekti Split, kao i Gradom Splitom su iznimni obzirom da nam je osiguran dovoljan broj plivačkih pruga u Kompleksu bazena "Poljud", kroz Javne potrebe u sportu putem Parasportskog saveza Grada Splita odnosno Splitskog saveza Športova.
Isto tako moramo zahvaliti i Ministarstvu turizma i sporta i Gradu Splitu koje od 2018. do danas, svake godine prepoznaju naš rad i financiraju obuku za neplivače.
Hrvatski paraolimpijski odbor kao krovna športska organizacija, prepoznao je naš rad, pa nam od 2020.g., pokriva stručni rada u visini troška plaće jednog trenera“, zadovoljno će Renić.
U svijetu paraplivanja, svaki dan je prilika za novi početak i nova dostignuća, stoga je naš sugovornik za kraj razgovora uputio poruku javnosti kao i svim roditeljima, starateljima, djeci s poteškoćama i osobama s invaliditetom.
„Dođite na bazen, paraplivanje za ove kategorije djece i mladih, poseban je benefit, usudio bih se reći možda i veći nego bilo koji sport za djecu i mlade standardne populacije", poručio je Miro Renić.