Postoji li netko tko je posjetio Italiju barem jednom, a da se nije zaljubio u ovu državu? A o hrani nećemo ni govoriti.
Dašak Italije sada je stigao u Split! Zahvaljujući bratu i sestri Poljak koji su zaljubljeni u talijansku gastronomiju i mediteranski način života, splitska ulica sada miriše na focaccine – tradicionalne talijanske pogače koje su osvojile svijet. Inspirirani okusima Italije, ovaj poduzetni duo donosi autentično talijansko jelo u grad pod Marjanom, spajajući mediteransku strast prema hrani i uživanju.
Ako prođete Matošićevom ulicom, omamit će vas miris popularnih talijanskih sendviča od tople i mekane focaccie između čijih se polovica slažu slasne domaće delikatese. Sendvič bar 'Focaccina', s pravim mediteranskim šarmom, otvoren je u srpnju ove godine i odmah je postao omiljeno mjesto za splitske gurmane, ali i turiste. Da je riječ o novoj gastro senzaciji, pokazuju i ogromni redovi koji se stvaraju i prije nego li krene radno vrijeme bara koje svakim danom od 12 do 22 sata.
Nešto novo i drugačije za Splićane
Ekipa Dalmacije Danas se u to i uvjerila. Razgovarali smo s Ivanom i Marinom Poljak te doznali iz prve ruke kako su došli da na ideju otvaranja Focaccine.
„Ideja o otvaranju Focaccine došla je iz ljubavi prema gastronomiji, a posebno talijanskim specijalitetima. Željeli smo Splićanima i posjetiteljima grada ponuditi nešto novo i drugačije tijekom cijele godine. Već nekoliko godina razmišljamo o ovom konceptu, te smo čekali pravi trenutak. Put do otvorenja nije bio lagan, ali uz puno truda smo uspjeli ostvariti sve zamišljeno“, pričaju nam.
Putovanja Italijom dodatno su inspirirala brata i sestru, koji kroz Focaccinu žele prenijeti djelić talijanske kulture u Split.
„Kroz mnogobrojna putovanja Italijom upijali smo njihovu ljubav prema hrani, te se i sami zaljubili u lokalne okuse. Inspirirali su nas da dio tog bogatstva prenesemo u našu ponudu, i omogućimo Splićanima da osjete bar djelić Italije u svom gradu“, vele naši sugovornici.
Za one koji ne znaju, mladi poduzetnici su nam objasnili što je to focaccia, a od samih početaka u svom poslovanju vode se kvalitetom. Pričaju nam kako biraju svježe i kvalitetne sastojke pa tako svaku focacciu peku sami.
„Focaccie su tradicionalni talijanski kruhovi koji se mogu puniti raznim sastojcima. Najčešće su tankog tijesta, hrskavi izvana, a mekani iznutra. Svi naši sastojci su birani pažljivo, kako bi zadovoljili i nepce onih najzahtjevnijih. Trudimo se sezonske namirnice nabavljati od lokalnih dobavljača“, opisuju nam.
A što odabrati?
Ivan i Marina okupili su svoje ideje i kreirali nekoliko slasnih opcija focaccia sendviča koji će zadovoljiti i ona najzahtjevnija nepca. U ponudi je 7 različitih sendviča u focaccia pecivu, a to su prosciutto, mortadella, classico, salami, caprese, parmigiana i vegano. A otkrili su nam na koji od njih Splićani najviše 'padaju'.
„U našoj ponudi imamo razne sendviče inspirirane Italijom. Željeli smo složiti ukusne zalogaje, koristeći svježe povrće, vrhunske mesne proizvode i razne vrste sireva. Naša Focaccia Mortadella je naš najpopularniji sendvič, odmah je prati ona s pršutom i pesto genovese. Nudimo i opcije za vegetarijance i vegane. Planiramo jednom mjesečno u ponudu dodati novi sendvič sa sezonskim namirnicama, kako bi našim stalnim gostima ponudili neke nove kombinacije“, navode Poljaci.
Posebna veganska delicija kreirana je od patlidžana, pečenih tikvica, sušenih rajčica, humusa, rukole i tostiranih oraha. Classico je sendvič omiljen najmlađima, sadrži kuhanu šunku, mozzarellu, rajčicu i bosiljak, dok ljubitelji mesa biraju Salami, sendvič sa salamom Milano, dimljenim sirom, parmezanom, rajčicom i rikolom.
Šarmantni lokal u duhu Mediterana
Budući da je njihov lokal nastao po uzoru na talijanske, upravo takav je i koncept uređenja koji vas mami na pravi pogled da ga posjetite.
„Pri konceptu uređenja vodili smo se idejom stvaranja opuštajućeg i modernog prostora. Koristili smo prirodne materijale, puno zelenila, kako bi stvorili ugodnu atmosferu za uživanje u hrani, te da se svaki put poželite vratiti ponovno“, govore naši sugovornici.
Ako ste jedni od onih kojima je kvalitetan sendvič super opcija za kasni doručak, za brzi ručak s nogu, za snack ili pak večeru u gradu, onda je adresa Matošićevoj 5 nezaobilazna. Uz to, možete popiti specialty kavu iz amsterdamske pržionice ili naručiti sendviče ako pripremate neku zabavu.
Uz njihovu sjajnu focacciu, možete popiti specialty kavu iz amsterdamske pržionice LOT61. Ako vas put navede u Split, a ljubitelji ste talijanske kuhinje, onda je adresa Matošićevoj 5 nezaobilazna!
I dok smo razgovarali s inspirativnim poduzetnicima i uživali u slasnim talijanskim okusima, brojni posjetitelji su se pozicionirali nasred ulice i prije samog otvorenja kako bi prvi dohvatili omiljeni sendvič.
Čista petica
Upravo u tom se mjeri njihova popularnost, a čini se kako se nova gastro oaza na Googlu prolazi s odličnom ocjenom. Na temelju više stotina recenzija, ocjena Focaccine je čista petica. (5.0).
A naš fotoreporter Igor Jakšić dok je svojim objektivom snimao ovo šarmantno mjesto, poručio im je samo jedno.
„Znate da ste postigli uspjeh kada su redovi veći ovdje, nego u Pauline na ćevapima“.
Sve jasno. Nemamo više što dodati.
Kruh poput focaccie još se u Antici pekao se na grijanim kamenim pločama ili u glinenim posudama, a u starom Rimu zabilježen je u povijesnim zapisima pod imenom panis focacius – “ravan kruh pečen na ognjištu“. Riječ je izvedena iz latinske focus što znači “ognjište” i “mjesto za pečenje”. Kako bilo danas u Italiji.
postoje brojne verzije focaccie, a recepture su širili svijetom talijanski iseljenici. Osmišljeni su i brojni preljevi te punjenja ove vrste kruha od maslinovog ulja, povrća, začinskog bilja, sira, te mesa, a smatra je se i pretečom pizze. Dakako, prave se i slatke focaccie, a od davnina najpoznatija je ona punjena medom.
Za Focacciu kažu da su je prvi spremali Etruščani i Stari Grci, a slične kruhove radili su u davnini i drevni narodi Bliskog Istoka i Perzije. Danas se inačice ovog kruha, tek pomalo nalik našoj viškoj i komiškoj pogači, spremaju u Turskoj, Grčkoj, Italiji, Francuskoj, i Španjolskoj.