Već smo pisali o velikom kišnom nevremenu koje je pogodilo sjevernu Dalmaciju. Preko 200 litara kiše po kvadratnom metru palo je u Zadru zadnja 24 sata, a kiša ne prestaje padati. Velik dio grada je pod vodom, intervencijama vatrogasaca se ne vidi kraj. Još više kiše palo je na krajnjem sjeveru Dalmacije, u Starigradu Paklenici.
Splitski vatrogasci idu za Zadar
Kako smo upravo doznali, glavni županijski zapovjednik za Splitsko-dalmatinsku županiju, Dražen Glavina, naredio je slanje vatrogasnih snaga s područja županije u Zadar!
Obilne oborine donijela je sredozemna ciklona koja upravo u ovim trenucima svojim centrom kreće s područja Italije u srednji Jadran. Na otvorenom moru se stvorila nekoliko stotina kilometara dugačka grmljavinska pruga koja se polako, ali sigurno približava srednjoj Dalmaciji.
Otok Vis već su zahvatile grmljavinske nestabilnosti.
Oko 12 sati i 45 minuta na sjednici splitskog Gradskog vijeća u ime gradonačelnika Andre Krstulovića Opare građane Splita na oprez je pozvao predsjednik Gradskog vijeća Jure Šundov.
"Grad Split i njegove službe poduzele su sve potrebne mjere i stavljene su u pripravnost zbog mogućeg dolaska obilnih oborina na šire splitsko područje. Stupanj pripravnosti je na najvišoj razini, osobito nakon scenarija koji se danas događa u Zadru. Od građana također molimo opreznost ako dođe do obilnih oborina" - kazao je Šundov.
[fb_pe url="https://www.facebook.com/21000Split/photos/a.493426694022980.117410.350482698317381/1630955340270104/?type=3&theater" bottom="30"]
Bujične poplave najavio je i DHMZ za velik dio obale. Tako je MeteoAlarm obalu od Zadra do doline Neretve označio crvenom bojom, a južnu Dalmaciju i Zagoru narančastom. Crvena boja na MeteoAlarmu označava najviši stupanj upozorenja na opasne vremenske prilike kada su moguće štete na imovini, ali i ugroza ljudskih života.
Dalmacija jedina u EU nema radare - nemoguće je precizno prognozirati nepogode!
Iako meteorologija svake godine sve više napreduje, osobito s razvojem tehnologije, upitno je koliko se taj razvoj osjeća u Hrvatskoj, a osobito u Dalmaciji. To je prvenstveno zbog toga što Dalmacija i dalje nema meteorološke radare. Meteorološki radar je uređaj bez kojega je nowcasting ili vrlo kratkoročna prognoza vremena gotovo nemoguća misija.
Bez meteorološkog radara teško je pravovremeno upozoriti ljude na nevrijeme, kako na moru, tako i na kopnu, što u nekim situacijama može biti opasno za imovinu i živote stanovnika.
– U suvremenoj meteorologiji za kraća razdoblja, od po nekoliko sati unaprijed, gotovo je nemoguće raditi precizne prognoze, osobito opasnih meteoroloških pojava kao što su tuča i obilne oborine, bez radara jer oni u realnom vremenu otkrivaju gdje se nalazi olujni sustav, gdje se nalazi jezgra oblaka, koji je smjer i brzina kretanja sustava, a otkrivaju nam i količine oborine te gdje se nalaze tučonosni oblaci. Njima se mogu odrediti čak i brzine vjetrova – kažu u udruzi Crometeo.
Već večeras ćemo se uvjeriti koliko je pogubna činjenica da Dalmacija i više od pola stoljeća nakon Europe nema meteorološke radare. Stižu tučonosni oblaci, a zbog nedostatka radara nitko neće moći upozoriti stanovništvo (poljoprivreda, mogućnost oštećenja automobila…) na njihov dolazak. Dogode li se opasne bujične poplave, također ih se neće moći pravovremeno i precizno najaviti.
Dalmatinski političari, ima li vas?!