Vremenske prilike kakve su vladale tijekom subote nisu samo obradovale sve one koji su tjednima, pa i mjesecima čekali buru i temperature zraka koje su konačno primjerene dijelu godine, nego su zaslužne za "čišćenje" atmosfere što je uvjetovalo izvrsnu vidljivost.
Bura se u odnosu na prethodnu noć značajno stišala, a sve je to, uz optički fenomen gornji miraž, stvorilo savršene uvjete za spektakl koji se odvio u vrijeme zalaska sunca i rane večeri. Radi se o tome da je nad horizontom točno u vrijeme zalaska Sunca "izronila" Italija. Točnije, nekoliko masiva Apenina. Pojava se najbolje vidjela s vanjskih otoka Dalmacije, ali i obalnih planina, osobito iznad 500 metara nadmorske visine.
Najveći apeninski masiv, Gran Sasso, gledajući sa Zvjezdanog sela Mosor nalazi se na horizontu iza Šolte, a ispred samog masiva jasno se može vidjeti otočić - hrid Jabuka. Sunce je "uronilo" u istočno dio masiva, a nešto zapadnije uzdiže se 2912 metara najviši vrh Apenina, Corno Grande. Ovaj vrh nalazi se nešto više od 270 kilometara od mosorske zvjezdarnice.
No, ovoga puta vidljivost je bila tako dobra da se nije vidio samo središnji apeninski masiv, nego i oni niži. Tako se iznad otoka Sveti Andrija uzdizao Monte Amaro.
Još istočnije, prema Braču, vidio se jedan od vrhova poluotoka Gargana, tek oko 1000 metara nadmorske visine.
Za ljubitelje fotografije, prizori su snimani aparatom Nikon Z6II, objektivom 500 milimetara. Uvjeti su bili prilično nepovoljni za fotografiranje, jer je bila i dalje prisutna bura s jakim udarima, a aparat je na stalku pri takvom vjetru izrazito teško držati stabilnim.
U nastavku pogledajte večerašnju foto galeriju snimljenu sa Zvjezdanog sela Mosor.