Planinarsko društvo Perun ovih dana slavi 20 godina postojanja.
Tijekom svog rada ocrtali su se kao čuvari prirode i planinskih ravnica Peruna, a svoj vrijedni doprinos očuvanju ovog prirodnog dobra nastavljaju i dalje. Planinarsko društvo Perun osnovao je Petar Čorić 2004. godine. Tijekom godina aktivnost se usporila, ali je zato upala u punu snagu 2013. godine od kada aktivno djeluju na brdu Perun.
Ovo mitološki i povijesno značajno brdo naziv je dobilo po slavenskom bogu groma i munje, Perunu, a mnoge legende objašnjavaju jedinstvenu poziciju i vremenske prilike ovog područja. Istočni dio masiva dobio je ime po božici Mokoš, Perunovoj ženi. Na Perunu i u okolici postoje razni lokaliteti koji služe kao podsjetnik na praslavensku kulturu u kojoj je čest motiv božanska bitka između Peruna i Velesa.
Takva znamenitost je i Zmijski kamen koji se nalazi ispod Peruna gdje je, po mitologiji, bog Perun bacio Velesa kada ga je svladao.
Osim toga, tijekom godina su vladale i razne polemike oko naziva cijelog masiva koji se proteže od Žrnovnice do Omiša. Zapadni dio se zove Perun, istočni Mošnica gdje se nalazi i najviši vrh. Neki ovaj dio zovu Poljička planina, ali po službenoj karti Hrvatske gorske službe spašavanja ova planina se zove Primorska kosa.
Društvo djeluje iz Općine Podstrana, a uz pomoć Turističke zajednice općine Podstrana uredili su i pripremili nekoliko edukacijskih staza za turiste.
Razgovarali smo sa predsjednikom društva Zvonimirom Marušićem o povijesti i samim počecima organizacije, o projektima i suradnjama koje provode te o nadolazećoj proslavi 20. godine postojanja za koju su pripremili mnoštvo zabavnih i edukativnih aktivnosti.
Ako nemate planova ovaj vikend, još imate prilike posjetit brdo Perun i otići na turu povodom 20. obljetnice društva. U daljnjem tekstu donosimo plan i program proslave.
"Društvo je osnovano 2004. godine od strane Petra Čorića koji je bio tadašnji potpredsjednik društva. Nekoliko godina je društvo bilo aktivno pa je ušlo u fazu mirovanja dok grupa entuzijasta iz Podstrane nije ponovo pokrenula tu priču 2013. godine. Tadašnji predsjednik je bio Denis Čulo uz potporu Ivice Lolića, iskusnog alpinista i Frane Šuška koji je tada bio tajnik.
Društvo od tada neprekidno radi na području općine Podstrana i šire. U tom periodu smo napravili puno posla po Perunu, ali i malo šire", započeo je Zvonimir Marušić.
Koje su sve staze dostupne?
Planinarsko društvo Perun markira i održava oko 30 kilometara planinarskih staza. Kako nam je objasnio Zvonimir Marušić najfrekventnija staza je ona od Gospe u Siti koja ide do Hrastove šume pa sve do sv. Jure. Jedna od privlačnijih staza je Trans Perun staza koja pokriva put od sv. Jure u Strožancu do Omiša.
"Držimo markirano oko 30 kikometara planinarskih staza. Staze uglavnom pokrivaju Perun, a najfrekventnija staza je od Gospe u Siti koja ide do Hrastove šume pa do sv. Jure. Jedna od atraktivnih staza je trans perunska koja grebenski pokriva stazu od sv. Jure u Strožancu do Omiša. PD Perun markira i održava stazu od sv.Jure u Strožancu i iznad starih Jesenica.
Također, drugi pristupi su i sa sjeverne strane tj. potoka Vilar koji spaja Žrnovnicu i Srinjine. To je bila jedna stara staza koju smo obnovili. Zove se Dioklecijanov put koji je službeno otvoren nedavno, a u funkciji je od 2017. godine. Na pola Dioklecijanovog puta započinje staza koja ide sjevernom stranom padine Peruna kako bi se došlo do crkvice sv.Jure na vrhu. Također, sv. Jure i na Perunskom i na Vršini iznad gornje Podstrane su također povezani putem.
Između njih je i najveći vrh ovog dijela grebena, a to je vrh Križ što je isto u planu da spojimo s morem jednom direktnom trasom. U suradnji s Turističkom zajednicom Općine Podstrana kroz zadnje dvije godine smo napravili tri staze sa južne strane dok se ove godine rade jos dvi. To su turističko-šetačke staze koje nisu komplicirane kao planinarske. To je za turiste kada dođu da imaju edukativne staze i mogu ići do Hrastove šume i sv.Jure. Iako Vilar i Dioklecijanov put ne spadaju pod Općinu Podstrana prirodno je da je mi održavamo", objasnio je Zvonimir.
Planinarska škola za velike i za male
Započeo je drugi dio planinarske škole u Planinarskom društvu Perun, a trenutno imaju 21 polaznika. Društvo broji oko stotinjak odraslih i oko pedesetak djece. Na Perunu se nalazi i jedna od najpopularnijih ferata, via Perunika, a odmah pored nje je penjalište sa preko 70 sportsko-penjačkih smjerova.
"Via Perunika je vrlo popularna zadnjih godina. Dosta je pristupačna i školska kako se kaže. Uz pratnju vodiča više manje je svatko može proći. Odmah uz feratu je sportsko penjalište preko 70 sportsko-penjačkih smjerova, a buše se i dalje smjerovi pa je jedno od najvećih penjališta u Dalmaciji", kazao nam je Zvonimir.
Osim što čuvaju i održavaju staze i obučavaju mlade planinare, ovo planinarsko društvo sudjeluje i na akcijama čišćenja okoliša. Ove godine organiziraju drugu po redu ekološku akciju čišćenja divljih deponija. Detalje će objaviti nakon proslave. Svakako se mogu pridružiti svi zainteresirani i željni ovakvih događaja.
"Svake godine se odazivamo na ekološke akcije, a ove godine organiziramo našu drugu samostalnu eko akciju u Podstrani. Prošle godine je bila prva, a čistimo dosta divljih depoinjija. Želimo osvijestiti mještane Podstrane, ali i ostale naravno. Nakon proslave dana društva detaljnije ćemo o akciji, ali svi su dobrodošli", naglasio je predsjednik Planinarskog društva Perun.
Kako će proslaviti 20 godina djelovanja?
Proslava će se održavati dva dana, ali centralne aktivnosti će se odvijati u nedjelju. Početak obilježavanja započet će misom u crkvici sv. Jure na Perunu, a pri povratku u Podstranu bit će organizirana zakuska za sve posjetitelje.
"Tradicionalno će se održati misa na sv. Juri uz blagoslov polja, koje vodi župnik don Ivan Đonlić. Oni kreću u 9 sati ujutro od Gospe u Siti šetati prema sv. Juri. Trebali bi doći oko 10 ipo 11 do sv. Jure kada bi trebala biti misa. U Hrastovoj šumi ćemo pri povratku organizirati zakusku za posjetitelje, bit će neformalno druženje, ako budu posjetitelji htjeli odvest ćemo ih na feratu na penjanje", objasnio je Zvonimir te dodao kako će ići program u nedjelju.
"Nedjelja je dan koji smo odabrali da bude planinarski s organiziranim turama. Imamo četiri planirane ture koje ćemo izvesti. Želim istaknuti jednu koja je dosta zahtjevna, ali vjerujem i jako zanimljiva. U 7 ujutro na stanici kod Bilog pivca ide se autobusom do Omiša odakle kreće planinarska tura cijelim grebenom Primorske kose te je onda u Hrastovoj šumi okupljanje svih penjača. Tura je kondicijski zahtjevna i traje nekih 6 sati, za detalje se zainteresirani mogu javiti vodiču. Tura je namijenjena za sve.
Uz nju su organizirane i tri jednostavnije ture, a cilj je da sve završe u Hrastovoj šumi na Perunu. Ove tri startaju u 8 sati ujutro, jedna ispred osnovne škole Strožanac, druga iz gornje Podstrane dok treća ide iz potoka Vilar. Nakon toga, kad se svi skupe u Hrastovoj šumi bit će organizirane ture na feratu u 3 termina. Bit će i info pult gdje će svi moći dobiti željene informacije i odabrati termin za penjanje. Naravno, za sve one koji nikada nisu probali sportsko penjanje bit će naši instruktori koji će im pokazati kako da se okušaju u sportskom penjanju. I naravno organiziran je obrok za sve posjetitelje", zaključio je o programu obilježavanja 20 godina postojanja Planinarskog društva Perun.
Svi oni koji se žele okušati u planinarenju i zajedno sa članovima društva proslaviti rođendan neka rezerviraju cijeli vikend za vrijeme u prirodi i svježi planinski zrak.
Ako netko želi ići na zahtjevnu turu Trans Perun može se javiti vodiču na broj: 095 865 9325 Ivan Marin.