Magistar fizike Mislav Cvitković, goorio je također na tematskoj sjednici Županijske skupštine SDŽ, a govorio je u ime inicijative Ne daj se, Cetino:
- Ovo je prvo tijelo koje nas je odlučilo saslušati. Posebno zahvaljujem. g. Bulju i g. Bobanu.
Problemi vezani uz projekt su strateška nepromišljenost, ekološke ugroza, ekonomska neisplativost i energetska neopravdanost. Također postoje pravni problemi i to pogrešno citiranje IRB-a, sukob interesa u izradi Studije i neinformiranje javnosti i dostupnost podataka o projektu. Još nismo vidjeli konačno idejno rješenje projekta.
Peruća i Cetina su najveći nacionalni resurs pitke vode i procjenjujemo da joj je vrijednost neprocjenjiva. Ako vodi ipak damo vrijednost 10 lipa po litri, dolazimo do ukupne vrijednosti od 57 milijardi dolara.
Cetinu pije pola milijuna ljudi! Šiilovke, Zadvarje, Zagrad i Jadro opskrbljuju vodom brojne gradove. 30 posto Jadra dolazi iz Cetine!
Naš je stav da je na Peruću nedopustiv bilo kakav pogon koji može ugroziti pitku vodu. Peruća kao najveći nacionalni resurs pitke vode može biti isključivo nacionalno vlasništvo. Dakle ne dolaze u obzir koncesije.
Tu je i ekološka opasnost. Peruća bi digla temperaturu vode za 8 stupnjeva, kemijski bi promijenila vodu i zagadila zrak. Elektrana u Peruću ispušta 300 MW topline. Po našim izračunima, a predstavljam 32 sveučilišna profesora i samo sam podrška inicijativi Ne daj se Cetino, pogrešno je uračunat protok u Studiji. Model je dobar, ali je ključan parametar krivo uračunat. Podaci koji su prikazani su od 1976. do 1979! Ako se za ovaj projekt nije sada moglo napraviti mjerenje, što se onda moglo napraviti! Dakle, podaci su stari 40 godina. Grijanje s prosječnim protokom iznosi prosječno godišnje 3,1°C, a ljeti se voda zagrijava za 30°C! Prosječno protok je 41 m3/s, a ljeti samo 3,5 m3/s). Dakle ljeti je grijanje enormno! NE Krško nam dokazuje ove izračune.
Što se tiče kemijskog onečišćenja, nemamo informacija za zaključak! Rashladne vode se moraju tretirati fungicidima i sl.
Onečišćenje zraka, ne događa se proces kao u špakeru kod kuće. U zrak se oslobađaju čestice koje se u studiji nije ni spomenulo. To su nesagoreni aromatski ugljikovodici.
Termoelektrana znači nepovratno uništenje sliva Cetina. Direktive EU ne dopuštaju bilo kakvo povećanje onečišćenja voda.
Prvi je ekonomski problem što nemamo velikih potrošača topline. U cijeloj županiji nemamo takvog konzumenta topline. Drugo je cijena ovakve energije po megavat satu.
Ako se ovaj projekt napravi, četvrtina cijelog sustava postaje privatna. Nismo mi protiv termoelektrana općenito, ali za to uvoziti plin je besmisleno jer se ne radi o vlastitom primarnom izvoru energije. Ovo nije investicija koja razvija Hrvace. Nekoliko firmi na području Hrvaca otvara na stotine radnih mjesta, a projekt bi ubio nekoliko stotina radnih mjesta jer proizvođači gube zelenu markicu.
Radi se o štetnom i neodrživom projektu koji podsjeća na projekte s kraja 19. stoljeća! - zaključio je Cvitković.