Hrvatska će dugo pamtiti 26. srpnja ove godine, kada je konačno otvoren dugo očekivani Pelješki most. Najveći most u ovom dijelu Europe spojio je dva odvojena dijela kopna Republike Hrvatske, pa se od tada do juga zemlje može doći bez prelaženja preko granice.
No, mnogi su se željeli uvjeriti u impozantnost ovog mosta koji je u samo mjesec i pol dana ostvario impresivne brojke o broju evidentiranih vozila.
Dnevno skoro 10 tisuća vozila
Kako su nam kazali u Hrvatskim cestama, od puštanja u promet do 12.9.2022. do ponoći Pelješkim mostom ukupno je prometovalo 652.678 vozila. Prosječni dnevni promet od puštanja Pelješkog mosta iznosi 13.597 vozila, dok je u zadnjih tjedan dana prosječno dnevno prometovalo 9.389 vozila. Najveći intenzitet prometa tijekom tjedna bilježi se vikendom.
Pelješki most i pristupne ceste su namijenjene isključivo prometu motornih vozila te se istima ne smiju kretati pješaci, biciklisti i motorna vozila koja ne mogu razvijati brzinu veću od 60 km/h. Nastavno na navedeno, na svim čvorištima postavljeni su pripadajući prometni znakovi (C66).
Zabrana prolaska teretnim vozilima uz uznimke
Isto tako, do daljnjeg su na snazi Odluke Ministarstva mora, prometa i infrastrukture te uprave Hrvatskih cesta, kojima se ograničava promet teretnim vozilima najveće dopuštene mase iznad 7,5 tona po Pelješkom mostu i njegovim pristupnim cestama.
"Ograničenje se ne odnosi na teretna vozila koja imaju utovar ili istovar na području poluotoka Pelješca (i okolnim otocima na tom području), koja imaju dozvolu za izvanredni prijevoz kao i za vozila hitnih službi, oružanih snaga Republike Hrvatske, vozila za održavanje cesta te vozila gradilišta. U potpunosti je zabranjen prijevoz opasnih tvari po Pelješkom mostu i pristupnim cestama, od čvora Komarna do čvora Prapratno.
Niti jedna prometna nesreća
Napomenuli bismo kako Hrvatske ceste i nadležna Policijska postaja Ston imaju izvrsnu suradnju te se na Pelješkom mostu od puštanja u promet do jučerašnjeg datuma nije dogodila niti jedna prometna nesreća. Prekršaji se sankcioniraju u najvećoj mogućoj mjeri, kako oni u smislu nepoštivanja prometnih znakova (npr. biciklisti na mostu ili pristupnim cestama) tako i oni teži prekršaji kao što je primjerice obijesna vožnja i svjesno ugrožavanje sebe i drugih u prometu. Za informaciju u svezi broja i vrsta prekršaja nadležna je Policijska postaja Ston.
Također, na samom mostu je 20-ak različitih kamera (fiksne, rotirajuće, termalne), a na cijeloj novootvorenoj dionici nalazi se preko 90 kamera te ukoliko se prekršaj evidentira, na zahtjev Policije se izuzima snimka i ustupa djelatnicima Policijske postaje Ston", kazali su nam u Hrvatskim cestama.