Mnogi planinari i izletnici iskoristili su stabilan vikend za nama za posjet izletišta ili planina.
Osobito puno planinara ove subote i nedjelje boravilo je na Mosoru, što i ne čudi jer su vremenske prilike bile idealne. Domar Špiro Gruica i njegova ekipa imali su pune ruke posla da posjetitelji planinarskog doma Umberto Girometta pojedu svoju porciju graha ili kiselog kupusa, naravno, nitko nije pošao dalje bez neizostavnog mosorskog čaja.
Iako većina planinara do ovog doma idu klasičnom stazom od Gornjeg Sitnog, postoje i drugi pravci. Skupina planinara odlučila se na dužu rutu od Žrnovnice (Amižići), preko Miličevića jame do Lugarnice, pa do doma. Vratili su se, pak, preko prelijepe visoravni čiji je popularni naziv Teksas, te preko povijesnih naselja Lolići i Mihanovići, nazad na polaznu točku u Žrnovnici.
Vrijedilo je zadržati se malo u Lolićima, zaseoku koji je nekoć bio trajno nastanjen. Ovo žrnovačko pranaselje stoljećima je živjelo na padinama Mosora, no industrijalizacija Splita je zaslužna za raseljavanje šezdesetih i sedamdesetih. Na sreću, mnogi objekti u ovom zaselku su obnovljeni, te predstavljaju predivno mjesto za odmor od svakodnevice.
Lolići su smješteni visoko uz padine Mosora, pripadali su nekadašnjoj Poljičkoj Republici. U neposrednoj blizini zaseoka je zavjetna kapelica sv. Nikole. Stanovništvu su pripadale i stočarske staje na Mosoru, svako domaćinstvo imalo je gustirnu, u zaseoku su bila tri gumna, toć za grožđe i masline. Starije kuće građene su u suho, od većih kamenih segmenata, kasnije se grade od priklesanog kamena vezanog vapnenim mortom, dvostrešnih drvenih krovišta pokrivenih kamenom pločom. Kuće su katnice, katu se pristupa vanjskim stubištem, sularom ispod kojeg je ulaz u konobu. Uz stambene kuće su prizemne dimne kužine i pojate, svinjci i gnojnice su na rubu zaseoka.
Pod oznakom Z-2594 Lolići su zavedeni kao nepokretno kulturno dobro - kulturno-povijesna cjelina, pravnog statusa zaštićena kulturnog dobra, klasificirano kao "kulturno-povijesna cjelina".
Uživajte u fotogaleriji.